Wysłałeś przelew do niewłaściwej osoby? Teraz łatwiej go odzyskasz

Jeśli w Sejmie przejdzie projekt ustawy, to gdy pomylisz się przy wpisywaniu numeru konta osoby, do której wysyłasz przelew, będziesz mógł odzyskać te pieniądze.

Wysłałeś przelew do niewłaściwej osoby? Teraz łatwiej go odzyskasz

- Ludzie pisali listy do pana prezydenta – mówił na konferencji prasowej minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. - Z tych listów wynikał wielki problem osób, które pomyliły się, przekazując środki finansowe na inne konto. Opisywane były bardzo dramatyczne sytuacje.

W tej chwili jest tak, że jeśli wysyłając przelew pomylisz się przy wpisywaniu numeru konta, odzyskanie pieniędzy jest momentami niemożliwe – choćby dlatego, że bank nie ma obowiązku przekazania winnemu pomyłki danych dotyczących osoby, do której wyszły pieniądze.

Nowy projekt ustawy zakłada, że jeśli niechcący przekażesz środki nie tej osobie, która powinna je otrzymać, to będziesz mógł to zgłosić bankowi. Bank będzie musiał w ciągu trzech dni od zgłoszenia poinformować osobę, która otrzymała niesłuszne pieniądze, a ta będzie miała 30 dni na ich zwrot. Jeśli tego nie zrobi, bank przekaże jej dane podmiotowi, od którego wyszedł przelew.

- Wtedy można będzie wystąpić na drogę sądową o zwrot pieniędzy, jako niesłuszne wzbogacenie – twierdzi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy. – Ten, kto niesłusznie pieniądze dostał i je oddaje - miejmy nadzieję, że takich będzie większość - nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, natomiast kosztami może być obciążony ten, kto popełnił błąd.

 

Spóźniłem się z ratą - co teraz?

Spóźniłem się z ratą – co teraz?

Masz kredyt i spóźniłeś się ze spłatą raty? Sprawdź, co może się wydarzyć, jeśli nie spłaciłeś w terminie pieniędzy pożyczonych od banku.

 

Projekt ustawy przekazano do parlamentu w poniedziałek. Warto pamiętać, że przepisy jeszcze nie funkcjonują, posłowie będą je dopiero przegłosowywać.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation