Wiosenne porządki finansowe. Zacznij od tych 5 kroków!

Na wiosnę myjesz okna, przeglądasz ubrania w szafie i resztki zapasów w kuchni. Chcesz panować nad rzeczami, pozbyć się niepotrzebnych i mieć lepszy dostęp do tych, których używasz. Dlaczego nie zrobić tego samego, jeśli chodzi o wydatki i domowy budżet? Nie trzeba wiele, żeby przewietrzyć swoje finanse!

Wiosenne porządki finansowe – zacznij od tych 5 kroków!

Zacznij wiosnę z porządkiem w portfelu! Jak? Fundamentem takiego „sprzątania” jest podział na kilka kategorii i – jak zawsze w finansach – konsekwencja.

1. Weź pod lupę zbędne wydatki. Upewnij się, czy rzeczywiście nie obędziesz się bez wszystkich opłacanych przez Ciebie abonamentów. Może wcale nie musisz wydawać pieniędzy na karnet na siłownię, bo zamierzasz biegać na zewnątrz? Albo tak często oglądasz filmy w internecie, że pakiet programów telewizyjnych nie jest nieodzowny? Bądź ze sobą szczery i postaraj się wyeliminować z ponoszonych kosztów te, które opuszczają Twoje konto „z rozpędu”.

2. Upewnij się, czy wszystkie wykorzystywane przez Ciebie produkty finansowe są Ci potrzebne. Może otworzyłeś kiedyś konta, których nie używasz, a wzrosły opłaty i prowizje związane z ich prowadzeniem? W przypadku lokat – jeśli uznasz, że wysokość oprocentowania zmieniła się na niekorzyść – warto pomyśleć o zmianie oferty albo rezygnacji z produktu.

3. Spróbuj uporządkować budżet domowy – jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Z uwzględnieniem wszystkich swoich przychodów oraz stałych i zmiennych wydatków. Dowiedz się, jak to zrobić w 5 prostych krokach. Podejdź do tego rozsądnie: przeanalizuj swoje błędy, nawyki i poszukaj oszczędności tam, gdzie uznasz to za możliwe. Zbieranie środków na poduszkę finansową powinno być Twoim przyzwyczajeniem i stałym elementem planowania budżetu.

4. Połącz porządki w budżecie z wiosennym czyszczeniem domu i szukaniem oszczędności, gdzie tylko się da. W ten sposób masz szansę trafić na obszary, na których w przyszłości uda Ci się zaoszczędzić, i ograniczyć bezcelowe wydawanie pieniędzy.

  • Układasz rzeczy w szafie i widzisz za dużo ubrań? Spróbuj sprzedać te niepotrzebne. Zastanów się, czy nie kupujesz ich zbyt chaotycznie i za dużo, przez co trudno Ci dobrać je w zestawy. Stwórz swoją bazę na każdą porę roku. Sprawdź, czy niektóre z ubrań nie zasługują na drugie życie. Taka kontrola przełoży się na długoterminowe oszczędności.
  • Podobnie w kuchni. Zobacz, ile zapasów mieści się w szafkach, wykorzystaj je – wiosna to idealny czas na opróżnienie szafek i zamrażalnika z produktów o długim terminie przydatności do spożycia, które zostały po zimie: makarony, przetwory, mrożonki. Potem zweryfikuj, czy nie kupujesz za dużo jedzenia, które się marnuje. Może warto zacząć robić mniejsze zakupy, ale częściej? Wykorzystaj energię na początku wiosny do kulinarnych eksperymentów ze składnikami, które masz już w zanadrzu. Teraz łatwo je wzbogacić świeżymi warzywami. Poszukaj tańszych odpowiedników, zastanów się, czy części rzeczy nie lepiej kupować przez internet. To właśnie na żywności da się sporo zaoszczędzić.
  • Przejrzyj zakamarki swojego mieszkania i przekonaj się, czy nie zalegają w nim przydatne, ale zapomniane przedmioty. Po co kupować nowe krzesełka na balkon, jeśli w piwnicy trzymasz stare, ale nadające się do odnowienia. Może nieużywana lampa znajdzie drugiego właściciela na portalu aukcyjnym?

5. Popracuj nad nastawieniem i zastanów się, jak ulepszyć swoje podejście do finansów. Wiosenna motywacja sprzyja zmianie podejścia – do pewnych spraw podchodzimy z większą ochotą i łatwiej nam uwierzyć w swoje możliwości. Na fali tego entuzjazmu można spróbować zmienić nawyki finansowe np. przestać impulsywnie kupować oraz skrupulatniej zapisywać wydatki. Jeśli masz raty kredytów, podsumuj wysokość swojego zadłużenia i zastanów się, czy nie mógłbyś nadpłacić swojego zadłużenia. To też dobry moment, żeby ustawić zlecenia stałe, które pomogą uniknąć wpadek ze spłatą rat pożyczek i kredytów.

Trzymamy kciuki za Twoją finansową odnowę!

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation