W prezencie na Dzień Dziecka... zainwestuj w swoje dziecko!

Dzień Dziecka to świetna okazja, żeby zainwestować w swoją pociechę. W jaki sposób?

W prezencie na Dzień Dziecka... zainwestuj w swoje dziecko!
Nasze umysły są najbardziej chłonne na samym początku. To właśnie dzieci najszybciej się uczą i łapią w lot nowe umiejętności.

Dlatego 1 czerwca, czyli w Międzynarodowy Dzień Dziecka, zamiast kupować „zwyczajny” prezent warto zastanowić się nad zapisaniem dziecka na zajęcia, kursy lub warsztaty, które w przyszłości odpowiednio zaprocentują. W tym artykule przedstawimy dziesięć propozycji zainwestowania w dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, wraz z kwotami. 

Jak zarobić na swoim weselu?

Jak zarobić na swoim weselu?

Wesele to impreza, którą zapamiętamy do końca życia. Słynie również z tego, że nieźle „suszy” kieszenie. Czy można w jakiś sposób zarobić na ślubie?

Przy każdej z propozycji prezentu z okazji Dnia Dziecka bierzemy pod uwagę kwoty warszawskie lub "okołowarszawskie" – czyli najwyższe w Polsce - i te niższe, z mniejszych miejscowości. 

Pamiętaj jednak o tym, by – zastanawiając się nad zajęciami dodatkowymi – nie zmuszać dziecko nadmiernie do czegoś, co go zupełnie nie kręci. Lepszym sposobem jest aktywizacja podopiecznego poprzez łagodne zachęcanie, a nie przymus.

Pamiętaj też, żeby nie starać się realizować własnych niespełnionych ambicji kosztem dziecka. Najlepiej rozwijać to, co już interesuje wychowanka. Bo lepiej, żeby zapalony szachista grał dużo w szachy, niż spędzał godziny w szkółce piłkarskiej.

Zaczynajmy!

1. Nauka tańca

Nawet jeśli Twoja latorośl nie zostanie światowej sławy tancerzem, to i tak zajęcia z tańca nauczą ją choćby wyczucia rytmu czy koordynacji ruchowej. A za kilka lat pomogą w podrywie płci przeciwnej ;). Ile kosztują zajęcia z tańca dla najmłodszych?

W znanej warszawskiej szkole Egurrola Dance Studio pojedyncze zajęcia kosztują od 20 do 40 złotych. Im większą liczbę lekcji miesięcznie wykupisz, tym tańsza będzie jedna. Pakiet ośmiu zajęć w miesiącu to 200 złotych. Poza Warszawą jest – cóż za zaskoczenie! – taniej. Dla przykładu: katowicki klub tańca Awangarda chce 60 złotych za miesięczny kurs podstawowy tańca towarzyskiego.

2. Zajęcia aktorskie

Przyszli laureaci Oscarów mogą zacząć kształcenie na długo przed studiami!

Warszawska Szkoła Filmowa prowadzi Małą Filmówkę, która oferuje zajęcia z aktorstwa dla najmłodszych za 220 złotych miesięcznie. Znacznie taniej jest w teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu – tam warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży kosztują jedynie 30 złotych miesięcznie.

3. Jazda konna

Niejedno dziecko marzy o własnym koniu, na którym mogłoby jeździć i którego mogłyby pielęgnować. Niestety, utrzymanie konia to ogromne koszty i jeszcze większa odpowiedzialność. Dlatego dobrym kompromisem może być jazda konna w ośrodkach jeździeckich.

W szkole jazdy Patataj w podwarszawskich Kaniach 3-miesięczny karnet pozwalający jeździć po 4 godziny dziennie to spory koszt: 1150 złotych miesięcznie. W tym samym ośrodku jazda jednorazowa kosztuje 40 złotych. To jest najczęściej spotykana w Polsce stawka za pojedynczą jazdę (kwota ta rzadko przekracza 80 złotych).

4. Programowanie

Są zawody, które nie istniały jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a dziś nie dość, że istnieją, to są jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Choćby programista. Ile kosztuje nauczenie dziecka podstaw programowania?

Np. warszawiacy mogą wysłać dziecko w wieku 8-10 lat na półkolonie „Kurs wprowadzający w świat Magii Programowania”. Kosztuje to 690 złotych. Nieco niższą, ale zbliżoną sumę – 672 złote – płaci się za 12 lekcji programowania w Szkole Młodych Programistów, działającej w Łomży i w Trójmieście.

5. Szkółki piłkarskie

Kto by nie chciał mieć w rodzinie kolejnego Bońka czy Lewandowskiego? Najlepszym sposobem na wychowanie sobie piłkarskiej legendy są dobre lekcje wychowania fizycznego i... szkółka piłkarska pod okiem profesjonalnego trenera.

Miesiąc zajęć w słynnej warszawskiej szkole FC Barcelony Escola Varsovia to 250 zł miesięcznie. Mimo dość wysokiej ceny, chętnych nie brakuje. Jednak ta suma to górna granica w tej „branży”. Poza Warszawą szkółki wychodzą zdecydowanie taniej, np. składka członkowska w Beskidzkiej Akademii Piłkarskiej w miejscowości Ropa wynosi 60 złotych miesięcznie.

6. Szachy

„Szachy to narzędzie, które poprawia umiejętność nabywania wiedzy przez dzieci” – powiedział kiedyś Garri Kasparow, szachowy mistrz świata w latach 1985-1993. Z mistrzem kłócić się nie będę, dlatego sprawdziłem, ile kosztują polskie szkółki szachowe.

Wakacyjna szkółka na warszawskim Bemowie to wydatek 80-90 złotych za tydzień zajęć. Z kolei akademia szachowa Mat w Kętrzynie – 40–60 zł za godzinę zajęć.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że co roku odbywa się w Polsce mnóstwo zawodów i turniejów szachowych dla najmłodszych. Ta dyscyplina sportu może więc również nauczyć naszego wychowanka rywalizacji, umiejętności przegrywania... i może mu przynieść kilka pucharów i medali :)

7. Gra na instrumencie

W tym punkcie skupmy się na instrumencie, który najbardziej przyda się na ogniskach, letnich obozach i zielonych szkołach, czyli na gitarze!

Prywatne korepetycje z „brzdąkania” w województwie warmińsko-mazurskim kosztują od 30 do 50 złotych za jedną godzinę. W Warszawie jest trochę drożej, ale niedużo – korepetytorzy rzadko biorą więcej niż 80–100 złotych za godzinę. Można też pójść do warszawskiej szkoły Instytut Gitary. Grupowe zajęcia odbywające się tam raz w tygodniu kosztują 180 złotych miesięcznie.

8. Nauka rzadszego języka

Ciężko sobie dziś wyobrazić życie młodego człowieka bez choćby podstawowej znajomości angielskiego. Jednak naukę tego języka oferują szkoły publiczne. Dlatego zobaczmy, ile kosztują rzadziej spotykane języki, których znajomość w przyszłości może zaprocentować.

Warszawiacy mogą wysłać dzieci do Instytutu Języka Chińskiego. Pakiet 32 godzin nauki tego języka to koszt od 500 do 800 złotych. Z kolei hiszpański (którym przecież mówi ponad pół miliarda ludzi na czterech kontynentach!) w Rzeszowie to koszt ok. 40–50 złotych za jedną lekcję u korepetytora.

9. Zajęcia gordonowskie

Te zajęcia (zwane niekiedy „gordonkami”) oferowane są dzieciom do 6. roku życia. Mają one na celu rozwój muzyczny dziecka i skupiają się na zabawach rytmicznych lub głosowych.

Koszt jednorazowych zajęć w Klubie Edukacji Muzycznej na warszawskiej Woli to ok. 45 złotych. Podobne zajęcia w szkole muzycznej Kompozytornia w Poznaniu to zbliżone koszty – 140 złotych za miesięczny karnet (czyli 35 zł za jedną lekcję).

10. Nauka gotowania

Gotowanie to jedna z najbardziej przydatnych i uniwersalnych umiejętności! Można jej uczyć w domu, na własną rękę, a można wysłać pociechę do odpowiedniej szkoły.

Na przykład na warszawskim Mokotowie znajduje się szkoła gotowania dla dzieci Little Chef. Karnet na pięć zajęć kosztuje tam 350 złotych (czyli 70 złotych za jedną lekcję) i można z niego korzystać przez 7 tygodni. Jeśli kupno karnetu na samym początku to zbyt wiele, zawsze można wykupić lekcję próbną za 75 złotych – dzięki temu dziecko samo będzie mogło stwierdzić, czy chce uczęszczać na zajęcia.

Z kolei w Szczecinie działa studio kulinarne Bataty. Letnie, wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat kosztują 420 złotych za pięć dni.

11. Guwernantka

Ten bonusowy podpunkt jest dość nietypowy, bo jako jedyny nie dotyczy kursów czy zajęć poza domem. Guwernantka, czyli niania pełniąca zarazem funkcję nauczycielki domowej kształcącej dzieci w zakresie muzycznym czy językowym, to ostatnio modna (a zarazem „staromodna”) opcja dla zapracowanych rodziców.

Koszt takiej usługi to z reguły od 40 złotych za godzinę wzwyż. Ceny firm oferujących usługi profesjonalnych, wyszkolonych guwernantek zaczynają się od ok. 4000 złotych miesięcznie. Najlepsze guwernantki (np. native speakerki) zarabiają nawet dwu- czy czterokrotność tej sumy!

Jeśli masz na myśli naprawdę efektowny prezent, np. remont pokoju dziecięcego, możesz pomyśleć o kredycie bankowym na bezpiecznych warunkach. Wtedy warto skorzystać z platformy www.finai.pl, na której bez problemu określisz, jaki kredyt Cię interesuje.

Współpracujące z nami banki zaproponują Ci oferty dopasowane do Twojej zdolności kredytowej, a Ty jedynie wybierzesz jedną z wielu ofert, która będzie Ci najbardziej odpowiadać. A to wszystko – przy jednym wniosku wypełnianym online, bez wychodzenia z domu. Umowę podpisujesz przez internet, a pieniądze wpływają na Twoje konto jak najszybciej.
Niezależnie od tego, czy i na jakie kursy, zajęcia bądź warsztaty uczęszcza Twoje dziecko – pamiętaj, że najlepszą inwestycją jest czas, jaki z nim spędzasz. Wspólne chwile nic nie kosztują, a są naprawdę bezcenne! Pamiętaj o tym zwłaszcza w Dzień Dziecka.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation