Trafiłem do BIG – co mam teraz zrobić?

Wyobraź sobie, że idziesz do banku i nagle dowiadujesz się, że nie dostaniesz pożyczki gotówkowej, ponieważ… jesteś nierzetelnym dłużnikiem! Co teraz?

Trafiłem do BIG – co mam teraz zrobić?

Bank sprawdza Twoją wiarygodność jako kredytobiorcy w różnych miejscach, także w BIG-ach, czyli w biurach informacji gospodarczej. A te zbierają dane na temat nierzetelnych dłużników. Bywa, że nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że trafiłeś na taką czarną listę! To sytuacja, która może spotkać każdego – wystarczy, że będziesz zwlekał przez 60 dni z zapłatą zobowiązań finansowych o wysokości 200 zł.

Jakie rodzaje BIG-ów istnieją?

W Polsce funkcjonuje kilka biur informacji gospodarczej:

 • Krajowy Rejestr Długów BIG,
 • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
 • BIG InfoMonitor,
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG),
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT).

Każde z nich ma osobny regulamin. Biura nie wymieniają między sobą informacji, bo są dla siebie konkurencyjne. Warto wiedzieć, że wszystkie BIG-i tylko przechowują dane – jeśli będzie Ci zależało na wykreśleniu samego siebie z listy nierzetelnych dłużników, powinieneś zwrócić się bezpośrednio do wierzyciela.

Co jeszcze warto wiedzieć? Przydatna może okazać się informacja o tym, że najnowszym, zmienionym raporcie BIK można także sprawdzić informacje na swój temat z BIG InfoMonitor: o niespłaconych długach, uregulowanych płatnościach i zapytaniach skierowanych do bazy.

7 najgorszych zachowań dla historii kredytowej?

7 NAJGORSZYCH zachowań dla historii kredytowej

Zła historia kredytowa może obniżyć ocenę punktową BIK i zablokować Ci drogę do kredytu. Z tego artykułu dowiesz się, czego NIE robić.

Za co trafia się do bazy BIG? Na przykład za nieterminową spłatę raty kredytu – ale nie tylko. W bazie BIG można znaleźć się także wtedy, gdy nie zapłacisz na czas alimentów, rachunku za internet albo faktury za jakiś zakup.

Kto może znaleźć się w BIG?

Do bazy BIG może zostać wpisana:
 • osoba prywatna – jeśli 60 dni od upływającego terminu płatności zalega z opłaceniem kwoty o wysokości co najmniej 200 zł;
 • przedsiębiorca – jeżeli ma dług w wysokości co najmniej 500 zł, niespłacony 60 dni od terminu płatności.

O zamiarze wpisania na listę powinieneś zostać poinformowany listem poleconym 30 dni przed wpisaniem do rejestru. To da Ci czas na spłatę zadłużenia, zanim znajdziesz się na czarnej liście. Nie wszystkie firmy i instytucje przestrzegają jednak tego założenia, stąd niektórzy dłużnicy są zdziwieni, że zostali zgłoszeni do BIG.

PAMIĘTAJ! Raz na pół roku możesz bezpłatnie sprawdzić, czy nie znajdujesz się na liście dłużników w BIG.

Kto może wpisać Cię na listę BIG?

Po pierwsze przedsiębiorca, z którym zawarłeś umowę, a nie wywiązałeś się z jej warunków – na przykład nie opłaciłeś w terminie faktury. Po drugie – konsument, który przedstawi tytuł wykonawczy świadczący o pokryciu należności przez dłużnika. Brzmi skomplikowanie? Już tłumaczymy. Może chodzić na przykład o nakaz sądowy zapłaty alimentów, z którego nie wywiązałeś się w terminie.

Do BIG zgłaszają zatem: banki, firmy ubezpieczeniowe, firmy windykacyjne, operatorzy telewizji i komórkowi, dostawcy internetu, przedsiębiorstwa odpowiadające za komunikację publiczną, dostawcy mediów, wspólnoty mieszkaniowe itp.

Jakie są konsekwencje wpisu do BIG?

 
Teraz przejdźmy do tego, co najbardziej interesuje potencjalnych dłużników. Jakie negatywne skutki może mieć wpis do BIG?

 • Bank może odmówić Ci udzielenia pożyczki albo kredytu.
 • Możesz mieć problemy z kupnem czegoś na raty w sklepie.
 • Nie wszystkie sieci komórkowe i dostawcy internetu zawrą z Tobą umowę.
 • Figurowanie w BIG oznacza, że nie spłacasz swojego długu, co w dłuższej perspektywie grozi kłopotami z firmami windykacyjnymi, postępowaniem sądowym, a nawet – w ostateczności – egzekucją komorniczą.

Czy Twoje dane mogą zniknąć z BIG?


Jeśli wpadłeś do bazy dłużników BIG, nie musisz od razu wpadać też w panikę! Twoje dane nie zostaną tam na zawsze. Co zatem zrobić, żeby zniknąć z BIG?

Najprostszym rozwiązaniem jest spłacenie swojego długu 😊. Jeśli dłużnik upora się z zaległym zobowiązaniem finansowym, wierzyciel ma obowiązek powiadomić o tym BIG w ciągu 14 dni. BIG wykreśli Cię wtedy z listy.

Co jeżeli ktoś znalazł się na liście BIG przypadkiem albo uważa, że trafił tam bezpodstawnie? Powinien wtedy złożyć wniosek do wierzyciela. Ten może z kolei zawnioskować o wykreślenie lub usunięcie z BIG.

Pamiętaj, żeby nie unikać kontaktów ze swoimi wierzycielami, ale współpracować z nimi i szukać sposobu na spłacenie długu. Możesz próbować zawrzeć ugodę albo wynegocjować korzystne warunki spłaty.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation