Singielstwo a portfel. Czy bycie singlem się opłaca?

Już samo randkowanie nie jest tanie. Kawy, przekąski, kwiaty, kino – to wszystko uszczupla portfel. Wydawanie nie kończy się wraz z miłym „początkiem”. Bycie w związku kosztuje.

Singielstwo a portfel. Czy bycie singlem się opłaca?

Załóżmy, że nie jest dla Ciebie najważniejsze dzielenie z kimś czynszu lub dachu nad głową i nie wpadasz w panikę, gdy wracasz do pustego mieszkania. Oczywiście o plusach bycia w związku również niedługo napiszemy, ale zastanówmy się nad relacją: związek – suszenie portfela. Bo niewątpliwie taka istnieje.

1. Władca czasu i kieszeni

Największym plusem niebycia w związku jest to, że to Ty decydujesz, kiedy i w jaki sposób wydajesz swoje pieniądze. Gdy jesteś singlem, nie musisz iść na ustępstwa, jesteś panem lub panią swoich inwestycji, ale też ponosisz odpowiedzialność za decyzje finansowe. Czasami to dobrze, a czasami źle.

Miłe jest otrzymywanie i ciągłe wysyłanie wiadomości, bo buduje to uczucie uczestniczenia w czymś głębszym. Ale to również… strata czasu. Patrycja, która niedawno zakończyła kilkuletni związek, wyznaje: Nie znoszę tej ciągłej gotowości w związku, wiszenia na słuchawce i czacie, kontroli, nic nie wnoszących dowodów przywiązania. Trochę się to przekłada na moje codzienne aktywności. A mogłabym poświęcić ten czas na rozwijanie się, kursy…

Oczywiście można znaleźć partnera, który nie wymaga ciągłego poświęcania mu uwagi i taka nadkomunikatywność nie jest w związkach regułą, ale jeśli i tak brakuje Ci czasu na samorozwój oraz hobby – może bycie singlem pasuje do tego lepiej?

2. Jedna osoba, jedna buzia do nakarmienia

Zaczniemy od punktu, z którym nie każdy się zgodzi, a szczególnie osoby uważające, że wspólne jedzenie jest zdrowsze i można na nim oszczędzić. Ale czy na pewno?

Jadając wspólnie, jesteśmy zobligowani do ustępstw dietetycznych związanych z preferencjami drugiej osoby. Porcje, które robimy, wymierzone są dla dwóch osób. Kupując jedzenie tylko dla siebie, mamy pod kontrolą zarówno to, ile wydajemy na jedzenie, jak i to, co trafia do naszej lodówki.

 

Jak bank liczy zdolność kredytową?

Jak banki liczą zdolność kredytową? [Infografika]

Internetowe kalkulatory mogą Ci pomóc oszacować Twoją zdolność kredytową. Ale ostateczna decyzja będzie należała do banku. Jak banki ją liczą?

 

Janusz, który codziennie chodzi na siłownię i gotuje sobie sam, uważa, że to najlepszy sposób na właściwe odmierzenie porcji. Oczywiście, aby to wszystko było tanie i zdrowe, niezbędna jest wiedza z zakresu dietetyki - dodaje.

Dochodzą do tego wyjścia (ponoć potrzebne dla podtrzymania „temperatury związku”) na posiłki jedzone „na mieście”. Podwójny hamburger z colą, kosztujący nie więcej niż 30 złotych dla jednego, jest na pewno tańszy niż kolacja dla dwójki, prawda? A duża pizza zamówiona za 50 złotych może wystarczyć Ci przecież na kilka posiłków! W restauracji zostawiamy natomiast minimum 80 złotych za posiłek dla pary.

3. Walentynki, czyli suszenie portfela

Do Walentynek jeszcze sporo czasu, ale portfele drżą niektórym już kilka miesięcy przed tym „świętem”. Rzecz jasna również wydaje się pieniądze w czasie okresu randkowania, ale o tym opowiemy następnym razem.

To, ile trzeba wydać i czy w ogóle należy wydawać, jest kwestia umowy między partnerami, ale właściciele kwiaciarni oraz sklepów z upominkami wiedzą, że zarobią nieco więcej niż zazwyczaj w przeddzień 14 lutego. Bukiet kwiatów za minimum 50 złotych, kino (2x30 złotych) oraz kolacja (około 100 złotych) – to podstawowy pakiet randkowy na "święto" zakochanych. A przecież dochodzą też inne okazje, jak: urodziny partnera, imieniny, świąteczne upominki, rocznice… Uff.

4. Sam decydujesz, jak spędzasz wakacje

Paula uwielbia podróże stopem, choć bardzo długo pozostawały one dla niej w sferze niezrealizowanych marzeń. Powód? Będąc w związku nie pozwalał sobie na „męczenie” partnera niskim standardem podróży. Obecnie, zamiast wypadów do Grecji lub Egiptu, pakuje swój plecak i rusza stopować. Tak jak zawsze lubiła.

Kiedy jesteśmy w związku, myślimy już nie tylko o sobie (co jest oczywiście również piękne) i czasami przejmujemy zainteresowania oraz wymagania partnera. Zmieniają nam się poglądy, styl ubierania, grono znajomych... Również podróże są dostosowane do wymogów drugiej osoby i wspólnie ustalonego terminu. Czasami przygody przeżywa się jednak najlepiej samemu, na własnych warunkach – po prostu pakujemy się i jedziemy! Ile mogą kosztować wakacje samotnego wędrowca? Nic!

5. Wesela, rozwody…

Pisaliśmy już wcześniej, że wesele to droga inwestycja oraz o tym, jak można na tym zarobić (nauka była taka, że trzeba trochę kombinować). Czasami, kiedy skończy się już kosztowny miesiąc miodowy, wraca proza życia, a w niektórych przypadkach pewność, że… wesele trzeba spłacić! Wiele par decyduje się bowiem wziąć kredyt na opłacenie swojego ślubu.

Wspólny kredyt, który jest zobowiązaniem wziętym już po małżeństwie, musi być spłacany przez obie strony, o czym pisaliśmy tutaj. Jak widać, zakończenie związku może być nie tylko kosztowne w czasie jego trwania, ale jeszcze na długo, długo po tym, jak ten związek przejdzie do historii.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation