Saldo a dostępne środki – poznaj różnicę między nimi! [INFOGRAFIKA]

Żeby wyjaśnić różnicę między saldem a dostępnymi środkami, najlepiej zrobić to na konkretnym przykładzie. Dzięki temu łatwiej zrozumieć, dlaczego te dwie wartości na Twoim koncie bardzo często są inne (saldo wyższe od dostępnych środków).

Saldo a dostępne środki – poznaj różnicę między nimi [INFOGRAFIKA]

Co warto zapamiętać?
  • Dostępne środki to rzeczywista kwota, którą masz na koncie. A skoro jest rzeczywista, możesz nią dowolnie dysponować – w każdej chwili wypłacić albo przelać.
  • Tzw. blokady to transakcje nierozliczone. Bank już wie, że wydałeś pieniądze, i zostaną pobrane, kiedy bank je rozliczy. Czasem zajmuje to kilka dni.
  • Saldo konta wskazuje na swojego rodzaju opóźnienie w banku przy rozliczaniu Twoich transakcji. Upraszczając – saldo to dostępne środki powiększone o jeszcze nierozliczone przez bank działania. Dlatego saldo bywa wyższe od dostępnych środków. 
Saldo a dostępne środki – czym się różnią?

Saldo a dostępne środki – czym się różnią?

Saldo konta nie jest tym samym, co dostępne środki. Co dzieli oba te pojęcia? Poznaj różnice pomiędzy saldem a dostępnymi środkami.

Transkrypcja

Infografika: CZYM SIĘ RÓŻNI SALDO OD DOSTĘPNYCH ŚRODKÓW?
Filip ma na koncie 3500 zł. W trakcie dnia wydał 500 zł.
Na swoim koncie ma teraz:
Dostępne środki – 3000 zł. To kwota, którą Filip może wypłacić z bankomatu.
Blokada – 500 zł. Tych środków Filip już nie wyda, chociaż nadal widzi je na swoim koncie. 
Saldo – 3500 zł = dostępne środki + zablokowane środki
Saldo zawiera nierozliczone przez bank 500 zł.
Te pieniądze są zamrożone. Bank wie, że Filip je wydał, ale jeszcze nie zostały pobrane. Filip nie może ich wypłacić z bankomatu ani przelać.
UWAGA! W tym czasie może się jednak zdarzyć, że jeśli zrobi zakupy kartą na kwotę wyższą niż 3000 zł, będzie miał debet. 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation