Rower czy konsola, czyli jakie prezenty kupujemy na Pierwszą Komunię?

Komunia to jeden z najmocniej pamiętanych dni z dzieciństwa zdecydowanej większości Polaków – większość z nas pamięta, jakie prezenty otrzymał.

Jakie kupujemy prezenty na Pierwszą Komunię?

Na części forów i grup dyskusyjnych na Facebooku wrze: osoby zaproszone na uroczystości Pierwszych Komunii Świętych zastanawiają się, co powinni kupić na prezent dzieciom przyjmującym ten sakrament. „Co muszę dać chrześniakowi?” – zastanawiają się jedni. „Ile pieniędzy się teraz daje?” – pytają inni.

„Na pomoc” przybywa agencja badawcza TNS Polska, która w 2015 roku zbadała zwyczaje komunijno-konsumenckie Polaków.

 

Prezenty na Komunię

Odsetek deklarowanych prezentów rzeczowych w badaniach TNS Polska z 2015 roku przedstawia się następująco:

W porównaniu do podobnego badania z 2012 roku, w 2015 rowery ustąpiły gadżetom i elektronice. Co ciekawe, według badań sprzed siedmiu lat, 82% Polaków uważało, że sprzęt IT nie jest dobrym prezentem komunijnym.

Można się spodziewać, że w tym roku, wraz ze stopniowym tanieniem gadżetów, elektronika wciąż będzie stawała się popularniejsza.

Popularne mogą się też stać nowe technologie. Michał Mystkowski, rzecznik Media Expert spodziewa się, że w tegorocznym okresie okołokomunijnym hitem mogą okazać się deskorolki z napędem elektrycznym. - W okresie majowych komunii od lat niezmiennie świetnie sprzedają się tablety, laptopy i smartfony - dodaje Mystkowski. - I na te kategorie produktów obserwujemy wzmożony popyt już od połowy kwietnia.

 

Wielki konkurs FinAi! Oszczędzanie przez rymowanie – uczymy dzieci oszczędzania!

Zgarnij jedną z ponad 60 nagród!

"Oszczędzanie przez rymowanie"! Weź udział w naszym konkursie z nagrodami! Wymyśl rymowankę dla najmłodszych i wygraj nowoczesny tablet Samsung Galaxy Tab!

 

Ile wydajemy na Pierwszą Komunię?

Według raportu TNS Polska z 2015 roku, 63% Polaków najchętniej przeznaczyłoby na prezent komunijny od 100 do 500 złotych. 24% badanych zdecydowałoby się na kwotę od 500 do 1000 złotych.

Najwięcej pieniędzy deklarują respondenci pomiędzy 40 i 49 rokiem życia – prawie 1/10 tej grupy deklaruje zakres cenowych od 1000 do 2000 złotych.

Jednocześnie duży wpływ na cenę prezentu komunijnego ma dochód gospodarstwa domowego – im lepiej nam się powodzi, tym droższy prezent wręczymy.

Większość badanych deklaruje, że istotne są dla nich sugestie dziecka w kwestii prezentu. Raport TNS zarazem zwraca uwagę, że dystrybutorzy gier czy filmów dopasowują premiery swoich produktów na okolice „sezonu” komunijnego. Na przykład w tym miesiącu na DVD wyjdą: słynny serial animowany „Byli sobie odkrywcy” i pełnometrażowa „Balerina”.

Kiedyś składaki, dziś rowery górskie. Kiedyś elektroniczna konsolka z wilkiem zbierającym jajka, dziś PlayStation. Pierwsze Komunie nie od dziś stymulują konsumentów – według statystyk serwisu Kokos.pl, są one nawet częstym celem pożyczek.

A pamiętasz, co Ty dostałeś w ten szczególny dzień?

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation