Promocje bankowe – czemu banki nam je oferują i czy da się na nich zarobić?

Banki prześcigają się w coraz to nowszych promocjach. Czy warto się na nie decydować? Czy rzeczywiście są bezpieczne i opłacalne? Czy na promocjach typu „100 złotych za założenie konta” można zarobić?

Promocje bankowe – czemu banki nam je oferują i czy da się na nich zarobić?

200 złotych za konto bankowe czy premia za założenie karty kredytowej – tego typu promocje wszyscy znamy z reklam telewizyjnych czy billboardów. Ale czy zawsze opłaca się z nich korzystać? Przyjrzyjmy się bliżej specjalnym ofertom instytucji finansowych.

Czemu banki oferują nam promocje?

Zależnie od promocji – motywacje banków mogą być bardzo różne. Część ofert ma na celu przekonanie nowych klientów. Z reguły to właśnie oni mogą korzystać z najbardziej „efektownych” okazji, takich jak brak opłat za konto, za które dotychczasowi klienci musieli płacić, lub dodatkowa gotówka za związanie się z jakimś produktem finansowym (zazwyczaj z nowym rachunkiem). Jeden z banków oferował nawet nagrodę w postaci tabletu za założenie nowego konta!

Skąd tak korzystne promocje? Bankom najbardziej zależy na zdobyciu nowych klientów. Duży odsetek z nich przez wiele lat nie zamknie założonego w wyniku promocji konta oszczędnościowego czy ROR. Dodatkowo: w przyszłości będzie im można prezentować nowe okazje telefonicznie, mailowo lub przez bankowość internetową – i w ten sposób kolejni klienci będą decydować się na kupno kolejnych produktów.

Ponadto bank zarobi na prowizjach za operacje. Bardzo ważna jest też siła przyzwyczajenia – konsument ma po prostu przywyknąć do tego, że posiada konto w danym banku. W takiej sytuacji trudniej będzie mu zdecydować się na ofertę konkurencji.

Á propos konkurencji – zdarzają się też promocje, w których można zostać nagrodzonym dodatkową gotówką za... zamknięcie swojego dotychczasowego konta w innym banku.

Dla stałych klientów

Inny typ promocji skierowany jest do klientów, którzy już korzystają z produktów danego banku. Każdy, kto posiada np. rachunek bankowy, spotkał się pewnie z telemarketerami namawiającymi na założenie dodatkowego konta oszczędnościowego czy posiadanie karty kredytowej w atrakcyjnej cenie lub zupełnie za darmo. Dlaczego bankom na tym zależy?

Bo ważne jest nie tylko to, żeby konsument miał już jakiś produkt, ale też żeby czynnie z niego korzystał i wydłużał listę usług bankowych, które aktywują go jako klienta. W oczach banku jesteśmy tym cenniejsi, im bardziej związani z daną instytucją. A najcenniejsi są ci, którzy posiadają jednocześnie konto, kartę kredytową i kredyt w tym samym banku.

Istnieją też promocje, które zwracają jakiś odsetek sum za zakupy dokonane kartą danego banku w konkretnych punktach usługowych lub za dokonywanie pewnej liczby ściśle określonych operacji w miesiącu. Ten rodzaj ofert ma zatrzymać w banku dotychczasowych klientów. Jeśli potrafimy odpowiednio planować swoje zakupy i zmieniać przyzwyczajenia konsumenckie – na takich promocjach będziemy mogli trochę oszczędzić.

Kliencie – zostań sprzedawcą!

Są też banki nagradzające tych klientów, którym uda się namówić na założenie rachunku swoich znajomych. Część firm prowadzi takie akcje permanentnie i płaci nawet po kilkaset złotych za jedno konto założone z polecenia. Warunek? Nowy klient nie może być „martwą duszą” – będzie musiał wykonać określoną liczbę operacji na określone kwoty ileś tygodni od założenia konta.

Co każdy fan promocji wiedzieć powinien

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby – przed przystąpieniem do promocji – dokładnie zapoznać się z jej regulaminem. Sprawdzić na przykład, czy i jak trudno będzie zrezygnować z oferty i czy nie są z nią związane dodatkowe koszty, które sprawią, że ostatecznie skończymy na minusie – więcej zapłacimy, niż zyskamy.

Przed wzięciem rachunku musimy się zastanowić, czy będziemy z niego korzystać, a jeśli tak, to czy kwota, którą zapłacimy za prowizję, nie przekroczy zbyt szybko wartości nagrody otrzymanej za samo założenie konta. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie zapłacimy dodatkowych pieniędzy za niekorzystanie z danego produktu. Jeżeli skusimy się na promocyjną kartę kredytową, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że najpewniej obniży nam ona zdolność kredytową – nawet jeśli ani razu z niej nie skorzystamy.

Czy na promocjach bankowych da się zarobić?

W internecie istnieje mnóstwo stron z poradami, w jaki sposób oszukać system, czyli zarobić na promocjach bankowych. I rzeczywiście – niektóre promocje można wykorzystać do swoich celów. Zdarzają się osoby wyciągające jednorazowo za założenie kilku kart kredytowych ponad tysiąc złotych!

Pamiętajmy: grunt to uważne czytanie regulaminów i szukanie wiarygodnych opinii osób już korzystających z promocji.

Oprócz rozsądnego korzystania z promocji ważne jest w przypadku gdy bierzesz kredyt, żeby dopasować ofertę do swoich potrzeb, np. według wysokości raty albo czasu spłaty, a następnie wybrać najkorzystniejszą opcję. To możliwe dzięki FinAi! Po wypełnieniu wniosku i potwierdzeniu swojej tożsamości – bez wychodzenia z domu – spływają do Ciebie oferty od współpracujących z nami banków, dzięki czemu możesz je ze sobą zestawić i porównać. Wejdź na www.finai.pl i przekonaj się, jakie to proste. 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation