Prezenty od zajączka czy święconka na Kanarach? Ile kosztuje polska Wielkanoc 2017?

Z rodziną przy stole, na nartach, a może na Wyspach Kanaryjskich? Jak będzie wyglądała polska Wielkanoc w 2017 roku?

Prezenty od zajączka czy święconka na Kanarach? Ile kosztuje polska Wielkanoc 2017?

Tegoroczne badanie z cyklu Barometr Providenta odpowiada na wiele pytań dotyczących wielkanocnych zwyczajów Polaków. Również tych konsumenckich zwyczajów.

400 złotych – to średnia kwota, jaką Polacy wydadzą na organizację tegorocznych świąt.

Taką samą kwotę badani wskazali w zeszłorocznym badaniu. To dużo mniejsze pieniądze niż te przeznaczone na Boże Narodzenie – święta z grudnia 2016 roku kosztowały nas średnio 720 złotych. W sumę tę wliczone były bożonarodzeniowe prezenty.

No właśnie, prezenty...

 

Jak zarobić na swoim weselu?

Jak zarobić na swoim weselu?

Wesele to impreza, którą zapamiętamy do końca życia. Słynie również z tego, że nieźle „suszy” kieszenie. Czy można w jakiś sposób zarobić na ślubie?

 

Co przyniesie Zajączek?

Zachodni zwyczaj kupowania wielkanocnych podarunków jest w Polsce coraz popularniejszy – w tym roku taką chęć zadeklarowało 37% ankietowanych. Ta nowa tradycja jest popularniejsza w miastach niż na wsiach, w których takie plany ma tylko 1/4 mieszkańców.

Osoby, które obdarują bliskich prezentami w Wielkanoc, wydadzą na nie średnio 123 złote. To o 13 złotych więcej niż w zeszłym roku.

Ci, którzy w Wielkanoc zdecydują się na obdarowanie najbliższych prezentami, wciąż są w mniejszości. Jednak ich odsetek z roku na rok rośnie – według badania firmy Ceneo z 2013 roku wówczas było ich 31,2%. Z tegorocznego Barometru Providenta wynika, że będzie ich prawie 6% więcej.

Do niedawna zwyczaj kupowania prezentów dotyczył tylko niektórych regionów kraju – Śląska czy Wielkopolski. Teraz rozszerza się on na cały kraj. Czy to oznacza, że Wielkanoc za kilka lub kilkanaście lat skomercjalizuje się tak, jak Boże Narodzenie? I że do obowiązków typu „świąteczne porządki” czy „pójście ze święconką” dojdzie konieczność obkupienia rodziny upominkami?

 

Święta a dochody

Choć wyżej wspomniana średnia wydatków wyniesie 400 złotych, to widać duże różnice pomiędzy rodzinami o różnym poziomie dochodów. Osoby zarabiające więcej niż 2500 złotych netto przeznaczą na święta 509 złotych. Te z dochodami poniżej tysiąca wydadzą 349 złotych.

Kolejnym aspektem wpływającym na Wielkanoc jest liczba osób w rodzinie. Nie jest jednak tak, że im więcej osób, tym większe pieniądze przeznaczy się na święta. Najwyższe koszty organizacji czekają rodziny czteroosobowe: średnio 511 złotych na rodzinę. Jednak przy większej liczbie osób koszty spadają. Większe rodziny zapłacą średnio 464 złote.

– W tej grupie bieżące koszty utrzymania są na tyle wysokie, że dużo trudniej wygospodarować dodatkowe środki na organizację świąt – twierdzi Mariusz Pawłowski, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Provident Polska.

 

Czy Polacy zadłużają się na święta?

Z badania „Świąteczne wydatki Polaków”, przeprowadzonego w tym roku przez SW Research na zlecenie grupy KRUK wynika, że aż 79% naszych rodaków święta opłaci z bieżących środków. 14% wyda na ten cel swoje oszczędności.

Tylko 4% Polaków zapożyczy się lub weźmie kredyt w banku, żeby zorganizować święta.

Wielkanoc nie powiększy zatem naszych narodowych debetów. Większość z nas potrafi tak rozplanować wydatki, by nie musieć pożyczać pieniędzy. Na taki stan rzeczy mają pewnie również wpływ sklepowe bony świąteczne, fundowane pracownikom w wielu zakładach pracy.

 

Co zjemy?

W kwestii świątecznej gastronomii nie będzie zaskoczeń – sushi, kebab i kuchnia fusion wciąż nie będą pierwszymi wielkanocnymi wyborami Polaków. Na naszych stołach pojawią się przede wszystkim wyroby wędliniarskie i kiełbasy (79%), pieczywo (76%) i, oczywiście, jaja (74%). Nieco ponad 1/3 Polaków zdecyduje się na alkohol.

Co ciekawe, coraz większym zainteresowaniem cieszy się rynek świątecznych usług cateringowych. To oferta dla tych, którzy, zamiast skazywać się na kilkudniowe siedzenie w kuchni, będą chcieli spędzić tych kilka dni z rodziną.

– Rynek cateringu świątecznego rok do roku rośnie w tempie 10–15%– powiedział kilka dni temu Damian Wiatrak, dyrektor zarządzający firmy Deli Catering, w rozmowie z agencją Newseria Biznes.

 

Jedzenie, prezenty... i co jeszcze?

Według raportu Homebook.pl aż 98% Polaków zdecyduje się na wielkanocne ozdoby i dekoracje.

Na najpiękniej pomalowane pisanki, najokazalej udekorowane święconki i wiosenne kompozycje kwiatowe najwięcej, bo 36% respondentów, wyda od 50 do 100 złotych. Więcej niż 200 złotych wyda 13% badanych.

Polacy równie chętnie dekorują domy gotowymi, sklepowymi dekoracjami i tymi zrobionymi własnoręcznie. Prawie 60% badanych przyznało, że co rok kupuje nowe ozdoby świąteczne!

Z Zachodu przyszła do nas nie tylko moda na prezenty, ale też na dekorowanie ogrodów, balkonów i tarasów – tak przynajmniej twierdzi Dyrektor Operacyjna Homebook.pl, Anna Poprawska.

– Polacy coraz chętniej „wychodzą” ze świątecznymi dekoracjami poza obręb mieszkania. – twierdzi Poprawska. – Urokliwe zieleńce coraz częściej traktujemy jako przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. Nagle anturaż „pod chmurką”, zamienia się w modną i funkcjonalną powierzchnię użytkową. Przeczuwam, że kolejne lata przyniosą prawdziwy boom na ozdabianie ogrodów i balkonów – zwłaszcza w okresach świątecznych.

 

Wielka Niedziela w Alpach czy na Kanarach?

Święta Wielkanocne kojarzą się z wiosną, kwitnącymi kwiatami, pierwszymi dłuższymi dniami. A także z domową atmosferą i rodzinnym stołem. Są jednak tacy, którzy podchodzą do tematu mniej tradycyjnie. Tacy, dla których polska wiosna to wciąż za mało. I wyjeżdżają za granicę.

Jest ich coraz więcej – tak przynajmniej wynika ze statystyk serwisu travelplanet.pl.

W tym roku biura podróży sprzedały już o 53% więcej ofert wielkanocnych niż w zeszłym.

Gdzie wyjeżdżają Polacy w Wielkanoc? Ponad 1/4 tegorocznych klientów biur podróży poleci na Wyspy Kanaryjskie. To głównie efekt niskiej ceny – w tym roku wyjazd na Kanary jest o 400 złotych tańszy niż w zeszłym. 12% wybrało włoskie stoki narciarskie. 10% poleci do Grecji, a 6%: na Maltę.

Wielkanocni turyści to jednak wciąż zdecydowana mniejszość. Z badań wynika, że Polacy są bardzo przywiązani do świątecznych tradycji. Większość z nas spędzi te wyjątkowe dni w Polsce. W domu, w gronie najbliższych.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation