Praca z domu, gdy ma się dziecko – czy to możliwe? Rozmowa z pracującymi matkami

To delikatny temat, bo z jednej strony mama to praca całodobowa, a z drugiej – przecież macierzyństwo nie może całkowicie wykluczyć kogoś z aktywności zawodowej. Porozmawialiśmy więc z trzema matkami, które skutecznie łączą pracę zarobkową z opieką nad potomstwem.

Praca z domu, gdy ma się dziecko – czy to możliwe? Rozmowa z pracującymi matkami - FinAi.pl

Nie istnieje coś takiego jak „baza ofert pracy dla kobiet pracujących z domu”, a historie aktywnych zawodowo matek, które są w stanie pracować z domu, to z reguły historie wszelkiego rodzaju freelancerek. To, czy opłaca się dzisiaj być freelancerem, czyli osobą pracującą na własną rękę, jest sprawą dyskusyjną, o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jedno jest pewne – aby to się udało, potrzebna jest sumienność oraz dobra organizacja.

Kalendarze, notatniki i tykający zegarek

Kiedy pracujemy „z domu”, musimy dostosować nasze zadania do rytmu dobowego dziecka. – Wiem, ze dziecko śpi jakieś 2 godziny, więc mam wtedy czas na wykonanie kilku zadań – opowiada Ania, która prowadzi sklep internetowy, opiekując się przy tym półtorarocznym dzieckiem. – Zazwyczaj to wygląda tak, że siadam do komputera rano, zanim dziecko się obudzi, a następnie ustalam, które rzeczy muszą być zrobione po południu, a które wieczorem. Te wczesne wykonuję w czasie drzemki południowej dziecka, a resztę kiedy mała już uśnie – dodaje.

Są wolni, ale czy… zadowoleni? Rozmowa z freelancerami

Są wolni, ale czy zadowoleni? Rozmowa z freelancerami

Freelance czy praca na umowie? Na co narzekają freelancerzy i czemu w końcu przestają nimi być? Czy freelance jest dobrym pomysłem, kiedy ma się kredyt albo myśli się o jego wzięciu?

Do planowania niezbędne są narzędzia typu: elektroniczny kalendarz, notatnik oraz przenośny dostęp do sieci w postaci chociażby smartfona, który ma dostęp do panelu obsługi sklepu internetowego oraz kanałów social media. Drobne zadania mogą być wykonywane przy dziecku, o ile nie są szczególnie absorbujące. Podobna metoda pracy dotyczyć może również innych dziedzin: księgowości, tłumaczenia czy redakcji tekstów.

Komunikacja z dzieckiem

Paulina zajmuje się korektą tekstów, a jej baza zleceń jest wypracowana dzięki kilku latom ciężkiej pracy w środowisku edytorskim. Wciąż dostaje je często i nie może sobie pozwolić na wypadnięcie z obiegu. Całą pracę wykonuje w domu, wychowując dwuipółletniego syna, który – na szczęście – rozumie coraz bardziej, że mama musi zarabiać pieniądze.

Paulina oprócz tego, co powiedziała Ania, dodaje, że ważne jest komunikowanie dziecku, że mama właśnie jest w czasie pracy i nie należy jej przeszkadzać. – Oczywiście najwięcej pracy wykonuję, gdy dziecko śpi lub ktoś mnie wyręczy w opiece nad nim, ale coraz częściej skutecznie wykonuje zadania z synem będącym obok. Chyba w moim przypadku ważna jest umiejętność wyłączenia się na chwilę, a następnie oderwania od pracy w każdym momencie. Powrót do „trybu redaktorskiego” musi być również błyskawiczny - tłumaczy.

Sandra ma natomiast w domu minigabinet, w którym może robić okazjonalne makijaże, manicure, a w dodatku wyczarować klientkom fryzury. Jej córka, ponad dwuletnia Asia, jest zazwyczaj obok i sama wydaje się zaczarowana atmosferą wiecznej krzątaniny po domu. Dziecko bawi się plastikowymi nożyczkami w tym samym czasie, kiedy mama łapie kolejne zlecenie fryzjerskie. – Nie wiem, jak udało mi się wypracować jej potulność, gdy pracuję, ale naprawdę rzadko się zdarzało, że dziecko dawało mi w kość dokładnie w tym momencie, kiedy strzygłam włosy albo robiłam makijaż. Może to efekt tego, że dla mojej córki to naturalny widok.

W końcu – czas wrócić do pracy

Istnieje słuszne przekonanie, że matki nie da się zastąpić w codziennym kontakcie z dzieckiem. Przychodzi jednak taki moment, w którym należy wrócić do etatu, a to, jak przygotować pociechę na tę chwilę, jest już tematem innych, równie istotnych rozważań. Rozłąka z dzieckiem może być trudnym doświadczeniem, ale to naturalna kolej rzeczy. Powyższe przykłady wskazują jednak, że istnieją sposoby na to, aby dziecko całkiem wcześnie na to przygotować.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation