Płacenie kradzioną kartą to włamanie – uznał Sąd Najwyższy

Krzysztof S. ukradł karty bankomatowe, a następnie użył jednej z nich, aby zapłacić za alkohol i tytoń. Jak nazwać taki rodzaj przestępstwa? Sąd Najwyższy orzekł, że jest równoznaczne kradzieży i włamaniu.

Płacenie kradzioną kartą to włamanie – uznał Sąd Najwyższy

Okazuje się, że znane już kategorie przestępstw mogą mieć przełożenie na współczesne ich formy. Dowiedział się o tym mężczyzna, który po użyciu kradzionej karty zbliżeniowej został skazany jak za włamanie i kradzież. Sąd miał nie lada problem – musiał możliwie najtrafniej nazwać przestępstwo, którego dopuścił się oskarżony.

Kradzież środków, włamanie na konto

Sąd Rejonowy w Słupsku uznał, że czyn popełniony przez Krzysztofa S. ma cechy przestępstwa z art. 279 par. 1 Kodeksu Karnego, czyli kradzieży z włamaniem.

Jak wyjaśnia: „istotą włamania jest nie tyle fizyczne uszkodzenie, tudzież zniszczenie przeszkody chroniącej dostęp do rzeczy, lecz przejawienie zachowania polegającego na nieposzanowaniu wyrażonej przez dysponenta rzeczy woli zabezpieczenia jej przed innymi osobami”. Brzmi skomplikowanie, a upraszczając: Sąd uznał, że uzyskano dostęp do pewnego miejsca wbrew woli jego właściciela. W tym wypadku chodzi o dostęp do konta poszkodowanego.

O tym, co zrobić, gdy ukradną nam kartę, pisaliśmy już jakiś czas temu

Karta płatnicza jako klucz?

Karta płatnicza jest według Sądu rodzajem „klucza”, który elektronicznie chroni konto w banku. Otwarcie czyichś drzwi oryginalnym kluczem wbrew woli osoby uprawnionej do dysponowania pomieszczeniem traktowana jest jako włamanie.

Prawnik Krzysztofa S. jest jednak innego zdania. Uważa, że do skorzystania ze środków na cudzym rachunku bankowym wystarczy jedynie zdobycie karty zbliżeniowej. Nie dochodzi tutaj do złamania zabezpieczeń, bowiem karta zbliżeniowa przy transakcjach do 50 złotych takich zabezpieczeń nie posiada – można poczytać w uzasadnieniu. Według niego mogło dojść do kradzieży, owszem, ale już nie do włamania.

 

Co to jest CVV2 i CVC2?

Co to jest CVV2 i CVC2?

Kody CVV2 i CVC2 - do czego służą? Czemu nie powinno się ich pokazywać osobom trzecim? Co to jest Secure 3D?

 

Definicja „włamania”

Jak wskazał Sąd Najwyższy, istotna jest sama konstrukcja karty płatniczej. Zawiera ona mikroprocesor służący do wszelkich transakcji, również zbliżeniowych, które nie wymagają kodu PIN. Już samo jej użycie przez osobę nieuprawnioną jest złamaniem zabezpieczenia. Sąd najwyższy podtrzymał tym samym zdanie Sądu Rejonowego, że doszło do kradzieży i włamania.

Sprawa sądowa ze Słupska jest ciekawa, bo dowodzi, że prawo nie zawsze nadąża za postępem technologicznym. W tym przypadku, mimo że nie doszło do fizycznego włamania do jakiegoś pomieszczenia, konto bankowe zostało potraktowane tak samo jak przestrzeń.

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation