O tych 5 rzeczach pamiętaj, zanim pożyczysz pieniądze na święta!

Raport BIK wskazuje, że Polacy w 2016 roku wzięli przed świętami około 556 tysięcy kredytów i 141 tysięcy pożyczek w firmach prywatnych. Czy tym razem znowu ulegniemy świątecznej gorączce? A przede wszystkim – o czym pamiętać, kiedy zapożyczamy się na święta?

O tych 5 rzeczach pamiętaj, zanim pożyczysz pieniądze na święta

Jak wygląda finansowy portret Polaków przed świętami? Według Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych polskie rodziny planowały wydać w 2016 roku łącznie 20,1 mld zł na święta Bożego Narodzenia. Wychodzi około 1500 zł na rodzinę.

Nieco większe świąteczne wydatki zadeklarowały rodziny korzystające z programu 500+, bo aż 1715 zł na gospodarstwo. Jaką część tych kwot Polacy zdecydowali się pożyczyć? Otóż według BIK wartość zeszłorocznych okołoświątecznego zadłużenia wyniosła 5,7 mld zł pożyczonych w bankach i SKOK-ach i 270,9 mln zł zaciągniętych w firmach prywatnych.

Święta, święta, a po świętach… debet?
 

Nic dziwnego, że świąteczne wydatki finansowe nadwyrężają rodzinny budżet. Potrawy, dekoracje, dojazdy… Przyjrzyjmy się chociażby samym prezentom. Tylko zabawki dla dwójki dzieci mogą kosztować nawet 250 zł. A podarunki dla dorosłych? Prezent dla jednej dorosłej osoby można zamknąć w kwocie 60 zł. Książka kosztuje zazwyczaj ponad 20–30 zł, płyta z muzyką to wydatek od 20 zł. Do tego dodatek w postaci czekolady – i świąteczny pakunek gotowy. Doświadczenie pokazuje jednak, że zazwyczaj nie ograniczamy się do pojedynczego podarunku. Wtedy koszty idą w górę. Stąd prosta droga do tego, żeby w pewnym momencie sięgnąć po wsparcie finansowe z zewnątrz.

Jeśli decydujesz się wesprzeć kredytem gotówkowym na święta, zadbaj o to, żeby rozsądnie wybrać ofertę. Boisz się, że pożyczka zanadto obciąży Twój budżet i że wybierzesz zbyt wysoko oprocentowaną jak na Twoje możliwości finansowe?

Wejdź na www.finai.pl i pozwól, by kilka banków przedstawiło Ci swoje oferty kredytów gotówkowych. Przyjrzyj im się dokładnie i wybierz najlepszy kredyt dla siebie. Wystarczy tylko uzupełnić jeden prosty wniosek i potwierdzić swoją tożsamość bez wychodzenia z domu. Wszystko odbywa się 100% online, a pieniądze spływają na Twoje konto. 

Zanim się zadłużysz – 5 świątecznych przykazań kredytowych
 

Możesz sprawić, że Twoje zobowiązania finansowe nie będą Cię obciążać. Wystarczy, że wcześniej pomyślisz o tych 5 elementach.

  1. Upewnij się, czy dasz radę spłacać raty kredytowe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z ofert banków – sprawdzają Twoją historię kredytową BIK i oceniają zdolność kredytową. Co dobrego z tego wynika? Nie dostaniesz za dużego kredytu, czyli takiego, którego nie będziesz w stanie spłacać.
  2. Z tego samego powodu unikaj chwilówek. Owszem, pewnie dostaniesz pożyczkę – nawet jeśli będzie przekraczała Twoje zdolności finansowe. W zamian (w związku z wysokim ryzykiem) firmy pożyczkowe zażyczą sobie wysokich opłat związanych z jej udzieleniem. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. A po świętach może okazać się, że Twoje raty są jednak za wysokie. I niechciany „prezent” zostaje z Tobą  na kilka albo kilkanaście miesięcy.  
  3. Zanim zdecydujesz się na pożyczkę gotówkową, sprawdź oferty różnych banków. Porównaj je ze sobą. Powinieneś mieć pewność, że decydujesz się na korzystne rozwiązanie dopasowane do Ciebie.
  4. Wybierz optymalny czas spłaty. Zastanów się, czy chcesz, żeby raty kredytu świątecznego towarzyszyły Ci przez kolejnych dwanaście miesięcy. A może wiesz już, że po świętach potrzebujesz mniejszego obciążenia finansowego? Wtedy przydadzą się niższe raty.
  5. Nie daj się nabrać na promocyjne oferty – zawsze czytaj drobny druk i dopytuj się dokładanie o warunki promocji. Może się zdarzyć, że bank razem z promocją „oferuje” Ci otwarcie konta osobistego. Czyli usługę, która nie jest Ci potrzebna.

Dowiedz się też, jak oszczędzić na zakupach świątecznych.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation