Nie uwierzysz, ile niektórzy potrafią wydać na zabawki ze „Star Wars”!

Co łączy lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte, dziewięćdziesiąte oraz dwie pierwsze dekady XXI wieku? „Gwiezdne Wojny”! Wkrótce na ekranach kin kolejny epizod kultowej sagi, na który zacierają ręce nie tylko fani.

Nie uwierzysz, ile niektórzy potrafią wydać na zabawki ze „Star Wars”!

Także producenci zabawek oraz gadżetów mają się z czego cieszyć. My tymczasem prezentujemy kilka najdroższych zabawek ze świata „dawno, dawno temu w odległej galaktyce…”. Myślisz, że wydałeś ostatnio za dużo na zakupy świąteczne? Pomyśl o ludziach, którzy kupili to:

1. Niebieski Snagletooth

Ta figurka jest rarytasem wśród poszukiwaczy oficjalnych zabawek ze świata „Star Wars”. Jej piękno polega bowiem na… błędzie w konstrukcji. Snagletooth to zakapior, który pojawił się w „Nowej Nadziei” (scena w kantynie), niestety w 1978 roku firma produkująca figurki nieco pośpieszyła się z wypuszczeniem modelu.

Twórcy bazowali na pobieżnych wytycznych oraz jednym, czarno-białym zdjęciu, powstała więc figurka, która oprócz twarzy niewiele miała wspólnego z wersją filmową. Postać różni się nie tylko kolorem kombinezonu, ale również wzrostem. Kiedy film trafił do kin, okazało się, że Snagletooth nie jest wcale wysokim, umięśnionym kosmitą w niebieskim kombinezonie, ale… karłem.

Zabawka szybko została wycofana z produkcji i zaktualizowano wygląd postaci, ale dzisiaj niebieski Snagletooth kosztuje od 500 do 800 dolarów.

2. Luke Skywalker i Obie-Wan-Kenobi z okropnymi, teleskopowymi mieczami

Seria „Rycerze Jedi z wysuwanym mieczem świetlnym” to również pierwsza fala zabawek Star Wars. Nie dziwi tak bardzo cena takich figurek (niektóre kosztują nawet 7000), bo liczy się tutaj walor sentymentalny, ale są one, delikatnie mówiąc, niezwykle szpetne. Wysuwany miecz świetlny wygląda w rękach rycerzy Jedi jak pałka teleskopowa, a najgorsze w tych zestawach było to, że można było je łatwo uszkodzić.

7 najgorszych zachowań dla historii kredytowej?

7 NAJGORSZYCH zachowań dla historii kredytowej

Zła historia kredytowa może obniżyć ocenę punktową BIK i zablokować Ci drogę do kredytu. Z tego artykułu dowiesz się, czego NIE robić.

Skąd tak duża rozbieżność cenowa między zabawkami? Po pierwsze – niełatwo je zdobyć, a po drugie trudno dzisiaj o dobrze zachowany zestaw.

 3. Ludzik Lego C3-PO w całości wykonany z... czternastokaratowego złota!

Złoty ludzik C3-PO jest cenny jedynie dlatego, że rzadko można go spotkać na rynku wtórnym, ale także z powodu materiału, z którego został wykonany. W 2007 roku firma Lego powrzucała kilka tysięcy złotych figurek C3-PO do przypadkowych zestawów z klockami. Stało się tak z okazji 30-lecia powstania oryginalnej trylogii „Star Wars”, a szczęściarze, którzy znaleźli takiego malutkiego, złotego malucha, mogą go dzisiaj odsprzedać za 10 tysięcy dolarów.

4. Sokół Millennium, zestaw Lego z 2007 roku

2007 to dobry okres dla fanów „Gwiezdnych Wojen”. Z okazji świętowania trzydziestolecia istnienia tej marki rynek został zalany jakościowymi zabawkami, w tym kolejnymi wersjami Sokoła Millennium. Jeśli ktokolwiek narzeka na to, że statek kosmiczny Hana Solo zrobiony z Lego sporo kosztuje (najnowsza edycja od 500 do 600 złotych w polskich sklepach Lego), warto zastanowić się jeszcze raz, bo w przyszłości może on osiągnąć naprawdę zawrotną cenę. Jaką?

Sokół Millennium z zestawu Ultimate Collectors Series z 2007 jest dzisiaj sprzedawany nawet za 15 tysięcy dolarów, czyli 32-krotnie drożej niż w chwili premiery zabawki!

5. Boba Fett z wyrzutnią rakiet w plecaku

Nie wiadomo, czy świeżo po premierze „Imperium Kontratakuje” firma Kenner bardziej przeraziła się szpetoty swojej zabawki, czy może pozwów sądowych od rodziców dzieci, które wybiły sobie oczy rakietą wystrzeliwaną z figurki. Faktem jest, że zabawka została szybko wymieniona na bezpieczniejszą wersję. Plastikowy Boba Fett, czyli ulubieniec fanów, pierwotnie miał wmontowaną w plecak wyrzutnię do rakiety, która została później przytwierdzona na stałe do pleców figurki. Ta rzadko spotykana wersja kosmicznego łowcy głów osiąga dzisiaj ceny przekraczające 20 tysięcy dolarów.

 

Zabawki to nie wszystko

Myślicie, że ceny kolekcjonerskich zabawek przerażają swoją wysokością? To jeszcze nic. Najbardziej obsesyjni poszukiwacze gadżetów są zdolni wydać fortunę nie tylko na figurki oraz klocki Lego, ale również oryginalne przedmioty z planu zdjęciowego.

Kilka lat temu maska Chewbacci (jedna z pięciu zrobionych na potrzeby filmu), którą nosił aktor Peter Mayhew, została sprzedana na aukcji za 140 tysięcy dolarów. Maski bohaterskiego przyjaciela Hana Solo na strychu raczej nie znajdziemy, ale może leży tam gdzieś wspomniany złoty ludzik Lego warty 30 tysięcy złotych? Warto sprawdzić!

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation