Nie tylko leasing i kredyt, czyli sposoby na autko

Każdy kierowca chciałby mieć swój samochód, ale to spory jednorazowy wydatek. Lepiej wybrać kredyt czy leasing? I czy to jedyne, co oferuje rynek?

Nie tylko leasing i kredyt, czyli sposoby na autko

Odkładanie do skarbonki, pożyczka u rodziców, przeglądanie ofert zarówno z nowymi, jak i używanymi samochodami – niektórzy zabierają się za te czynności już po odebraniu prawa jazdy. Okazuje się, że banki są w stanie przyznać kredyt na samochód nawet świeżo upieczonym kierowcom, którzy są zatrudnieni dopiero od 3 miesięcy. Oczywiście po spełnieniu wszelkich scoringowych warunków. Oferta kredytów samochodowych jest bardzo szeroka.

Ale czy droga do własnego samochodu to tylko gotówka, kredyt albo leasing?

Kiedy kredyt, a kiedy leasing?

Temat różnic między kredytem samochodowym a leasingiem podejmowaliśmy już wcześniej, bo oczywiście są plusy i minusy tych dwóch możliwości. Różnica między kredytem a leasingiem jest taka, że podczas spłacania kredytu samochodowego jesteś właścicielem pojazdu, a przy leasingu – jest nim wciąż leasingodawca.

Rynek oferuje mnóstwo konkurencyjnych wobec siebie kredytów, dlatego serwis Tax Care porównał ze sobą kilka ofert, ujednolicając kryteria. Załóżmy, że klient wybrał 36-miesięczny okres kredytowania, ma stałe dochody, wysoką zdolność kredytową, nie zalega z fiskusem i nie ma innych zobowiązań finansowych, na przykład kart kredytowych.

Dla uproszczenia serwis przyjął, że samochód ma cenę rynkową w wysokości 72 tys. złotych, a klient jest w stanie zaoferować 10% wkładu własnego.

Gdzie najlepszy kredyt samochodowy?

Wyniki ankiety zrealizowanej w oparciu o odpowiedzi 15 banków wskazują na to, że najlepszą ofertą może pochwalić się Idea Bank. Przy kredycie 72 tys. zł wszelkie dodatkowe opłaty kosztują 4 636,95 zł, czyli całkowita kwota do zapłaty wynosi nieco ponad 76 tys. Oprocentowanie takiego kredytu wynosi 2,75% w skali roku, a miesięczna rata 2 317,69 zł.

Czym różni się całkowity koszt kredytu od całkowitej kwoty do zapłaty – o tym pisaliśmy tutaj.

Na drugim miejscu jest Getin Noble Bank, w którym całkowity koszt kredytu wynosi 6 991,10 zł. Ten bank wymaga mniejszej prowizji niż Idea Bank, ale za to oprocentowanie jest w nim dwukrotnie większe. Miesięcznie kosztowałoby to nas 2 195,74 zł.

Czy leasing się opłaca?

Proces udzielania leasingu jest znacznie prostszy od procesu kredytowego, a wiele osób zachęci fakt, że w tym przypadku nie trzeba wpłacać środków własnych. BPS Leasing wybrał minimalną kwotę transakcji, która wynosi 50 tys. złotych. W Deutsche Leasing Polska oraz BGŻ BNP Paribas to 20 tys. zł.

Istnieje jeszcze jedna możliwość, którą pochwalić się może Idea Bank, czyli coś pomiędzy wynajmem samochodu a leasingiem.

Czym jest usługa Happy Miles?

Oferta z Idea Banku na pierwszy rzut oka może wydać się leasingiem, ale nie jest nim do końca. Wprawdzie samochód jest „wynajmowany”, a co miesiąc należy płacić ratę, jednak jest ona zależna od tego, ile przejedziemy.

Tak samo, jak to jest w przypadku leasingu, osoba, która zdecyduje się na taką ofertę, nie musi się martwić ani wpłatą własną, ani serwisowaniem (nawet opony będą wymienione w ramach usługi!) lub spadkiem wartości samochodu. Nie przejmujesz się niczym, jedynie tankowaniem pojazdu. Cała reszta to zmartwienie usługodawców Happy Miles.

 

Jak dostać kredyt na pierwszy samochód? Sprawdź nasze porady

Jak dostać kredyt na pierwszy samochód? Sprawdź nasze porady

Chcesz kupić pierwszy samochód, ale nie masz tyle gotówki? Być może dobrym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy.

 

W czym tkwi więc największa nowość w tej usłudze? W tym, że jesteśmy rozliczani z przejechanych kilometrów, które będą rejestrowane przez wbudowany system GPS. W zależności od samochodu zapłacimy od 34 do 80 groszy za przejechany kilometr.
Decydujemy się na użytkowanie samochody na okres od 2 do 5 lat, a po tym czasie możemy „wypożyczyć” nowy.

Komu taka oferta opłaca się najbardziej? Głównie osobom, które nie jeżdżą dużo, bo wystarczy sobie policzyć, ile musi zapłacić ktoś, kto miesięcznie potrafi przejechać nawet 1000 km. W najniższej usłudze będzie to ponad 300 złotych.

Podsumujmy:

Sposób na zdobycie samochodu  Kredyt Leasing  Happy Miles 
Miesięczne koszty W zależności od banku rata miesięczna (kredyt na 36 miesięcy, samochód w cenie 72 tys. zł): 2195 - 2317 . W zależności od czasu trwania leasingu. Przy koszcie 50 tys. zł i 5 latach umowy leasingowej to: 833 zł miesięcznie. Opłata za przejechane kilometry: od 34 do 84 groszy za kilometr.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation