Nie tylko Jumanji! Ciekawe planszówki uczące zarabiania i oszczędzania

Pamiętacie jeszcze komedię z lat 90., w której Robin Williams i para dzieciaków są zmuszeni do ukończenia magicznej planszówki Jumanji? Tym razem nowi bohaterowie przenoszą się do dżungli – i podobnie jak poprzednim razem, aby wrócić do normalności, trzeba grać do samego końca. Z okazji tej premiery polecamy 3 planszówki, które dostarczają sporo emocji i uczą finansów.

Nie tylko Jumanji! Ciekawe planszówki uczące zarabiania i oszczędzania

Wprawdzie nie przywołasz dzięki nim dzikich zwierząt ani nie zostaniesz wessany do innego świata jak w „Jumanji: Przygoda w dżungli”, ale nie oderwiesz się od nich aż do samego końca rozgrywki. Planszówki, które prezentujemy, mają kilka walorów – są łatwe do zdobycia i tanie w porównaniu do najdroższych zestawów opartych na znanych licencjach. Mają też sporą wartość edukacyjną, ponieważ uczą finansów, ekonomii, negocjacji oraz dysponowania zasobami.

1. Monopoly

Jest to jedna z tych gier, które w każdej postaci (zarówno w edycji „Gra o Tron”, jak również w wersji z Avengersami) uczą oszczędzania oraz zarządzania nieruchomościami i ryzykiem. Gra opiera się na ścisłych zasadach, które mają już ponad 100 lat, a jej historia powstania jest niezwykle ciekawa.

Początkowo miała być akademicką wizualizacją pewnej teorii ekonomicznej dotyczącej zależności pomiędzy opłatami za użytkowanie ziemi a budżetem państwa. Plansza wkrótce przeobraziła się w grę towarzyską, a za ojca jej sukcesu uznaje się Charlesa Darrowa. Prawdą jest jednak, że to nie on stworzył grę, ale jako pierwszy umiejętnie zaczął ją sprzedawać. Dzisiaj na świecie istnieje prawie 300 milionów pudełek z Monopoly – to najbardziej dochodowa planszówka w historii.

Polska cena (w zależności od edycji Monopoly) waha się między 50 a 200 zł.

Jeśli nie macie jeszcze swojej wersji Monopoly, zachęcamy do wzięcia udziału w naszym poetyckim konkursie FinAi. Wśród nagród są również egzemplarze z... różową świnką Peppą!

2. Hab&Gut

Jest to mniej znana pozycja, ale uważamy, że zasługuje na uwagę ze względu na mechanikę oraz temat gry. Akcję osadzono w czasie rewolucji przemysłowej i polega na inwestowaniu na giełdzie. Gracz może manipulować cenami, a tylko niektóre z jego działań są widoczne dla innych zawodników. To, jak obstawiać oraz jaką strategię należy obrać, powinno wynikać z uważnej obserwacji przeciwników.

 

Co to jest konto oszczędnościowe? [słowniczek]

Co to jest konto oszczędnościowe? [słowniczek]

Chcesz zaoszczędzić, a przy okazji trochę zarobić? Dowiedz się, czym jest konto oszczędnościowe i czy warto wpłacić na nie pieniądze.

 

Najciekawsza dodatkowa funkcja, czyli konieczność dawania pieniędzy na… cele charytatywne. Podczas podsumowania wyeliminowany może zostać ten uczestnik, który stracił środowiskowe poważanie z powodu swojego skąpstwa. Hab&Gut uczy więc nie tylko inwestowania czy obserwacji przeciwnika, ale także filantropii oraz dbania o wizerunek.

Gra jest dostępna obecnie tylko na rynku wtórnym, ale można ją znaleźć na aukcjach internetowych w cenie 50–80 zł.

3. Rekiny Biznesu

To lekka gra karciana połączona z planszówką, ale uczy reguł agresywnego kapitalizmu i obrotu naprawdę dużymi (choć fikcyjnymi) pieniędzmi. Uczestnicząc w zażartych aukcjach, gracze zdobywają najlepsze fabryki i symbole swojego statusu bogacza. Do rozgrywki wykorzystuje się 15 kart na każdego uczestnika, a jeśli w grze bierze udział mniej niż 4 graczy (to jest optymalna liczba), niewykorzystaną pulę należy odłożyć do pudełka.

Najważniejsze w rozgrywce jest właściwe licytowanie oraz jak najlepsze dysponowanie przyznaną na początku kwotą, czyli 60 euro. Głównym źródłem przychodu są zdobywane fabryki, punkty „statusu” natomiast pozwalają przybliżyć się do zwycięstwa. Gracze walczą również o wpływy, a karty akcji wprowadzają ciekawe elementy taktyczne.

Rekiny Biznesu dostępne są w cenie od 30 do 40 zł i wciąż można kupić tę grę w wielu sklepach z planszówkami.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation