Nie masz pieniędzy? Sprawdź, co możesz robić źle

Jest połowa miesiąca, a Ty zastanawiasz się, gdzie podziała się Twoja pensja? Mimo kolejnych podwyżek ciągle brakuje Ci pieniędzy? Prawdopodobnie popełniasz bardzo typowe błędy w zarządzaniu swoimi finansami.

Nie masz pieniędzy? Sprawdź, co możesz robić źle

Często myślimy stereotypem: dużo pieniędzy = mało kłopotów finansowych, a mało pieniędzy = wieczne problemy z finansami. To nie do końca tak działa. Możesz mieć miliony na koncie i wysokie długi albo zarabiać średnio i całkiem nieźle panować nad finansami. Ta umiejętność wymaga małych kroków, konsekwencji i znajomości swojego budżetu.

1. Brak planowania ➨ brak kasy

Poznajcie Filipa. Filip zawsze kończy miesiąc z debetem na koncie. Od czasów pierwszej pracy udało mu się już kilkakrotnie powiększyć dochody. To niczego nie zmieniło – od kiedy pamięta, pieniądze przeciekają mu przez palce.

Otóż Filip nie myśli perspektywicznie. Nie zastanawia się nad tym, że w przyszłym miesiącu jego żona albo syn będą mieć urodziny, co wiąże się z większym wydatkiem. Dlatego Filip nie odłożył premii, którą dostał w pracy na święta. Nie pomyślał też o tym, żeby przeznaczyć ją na spłatę części swojego dotychczasowego zadłużenia. Zamiast tego kupił nowe wyposażenie do samochodu. Ponieważ Filip nigdy szczególnie nie przywiązywał wagi do oszczędzania, nie ma zapasów finansowych, które mógłby przeznaczyć na nagłe i potrzebne wydatki.

RadaGdyby Filip planował swój budżet domowy i zapisywał wydatki – także te, które czekają na niego w najbliższej przyszłości, udałoby mu się ustabilizować swój budżet. Od czego zacząć? Przeczytaj tutaj. Kiedy powinien zacząć? Jak najszybciej.

Filip może też ustawić automatyczną spłatę wszystkich przyszłych przelewów, a następnie łatwo je kontrolować w kalendarzu płatności na stronie swojego banku po zalogowaniu na swoje konto. Jeśli zbliży się jakiś nieoczekiwany wydatek – wystarczy, że Filip zerknie na swoje konto i zobaczy, czy jest sobie w stanie na niego pozwolić.
Uwaga! Buduj poduszkę finansową. Tylko wtedy będziesz bezpieczny

Uwaga! Buduj poduszkę finansową. Tylko wtedy będziesz bezpieczny

Chcesz mieć pewność, że żadna sytuacja życiowa nie wpędzi Cię w problemy finansowe? Dowiedz się, jak zbudować poduszkę finansową.

2. Spłacanie długu długiem ➨ pętla zadłużenia

Irena od roku próbuje spłacić swoje długi, które zaciągnęła ponad rok temu w kilku firmach pożyczkowych. Kiedy wzięła pierwszą pożyczkę, zabrakło jej pieniędzy na spłatę rachunków, dlatego wzięła kolejną, a potem kolejną. Nie były to duże kwoty, ale wysoko oprocentowane. Irena wpadła w pętlę zadłużenia.

To taki stan, kiedy zaciągasz nowe zobowiązania na spłatę starych. Twój dług wzrasta, ponieważ połączone oprocentowanie jest coraz większym obciążeniem. W pętlę zadłużenia może wpaść każdy – osoby o niskich przychodach, ale i takie, które mają wysokie zarobki, ale żyją „ponad stan”.

RadaO tym, czym jest spirala zadłużenia i jak w nią nie wpaść, pisaliśmy tutaj. Irena powinna jak najszybciej rozpisać swoje długi, żeby wiedzieć, jaka kwota pozostała jej do spłacenia. Najlepiej, by w pierwszej kolejności zawsze płaciła raty kredytów i próbowała odłożyć chociaż małą kwotę na konto oszczędnościowe. I przede wszystkim – odradzamy Irenie zaciąganie kolejnych długów. 

3. Impulsywne wydawanie ➨ utrata kontroli

Natalia co miesiąc odkłada pieniądze na konto oszczędnościowe, ale i tak nie czuje się zabezpieczona finansowo. Zawsze trafi się wydatek, który sprawia, że wydaje więcej, niż powinna. A skąd wiadomo, ile to jest „więcej, niż się powinno”? Kiedy pod koniec miesiąca brakuje na produkty pierwszej potrzeby, takie jak jedzenie, tylko dlatego, że wcześniej akurat była „promocja na tę sukienkę w cekiny”. Już trzecią w szafie. A Sylwester jest przecież tylko raz w roku.

To oczywiście żart, możesz mieć tyle cekinowych ubrań, ile chcesz. Pod warunkiem, że nie sczyścisz w tym celu konta do zera – to prosta droga do sięgnięcia po pożyczkę. Za sukienkę nie ugotujesz obiadu i nie naprawisz pralki, jeśli akurat się zepsuje.

RadaJeśli Natalia wie, że ma skłonność do pewnych nadprogramowych wydatków, powinna wyznaczyć sobie budżet, jaki może na nie przeznaczyć. I nie przekraczać go. Warto czekać na sezonowe przeceny, żeby wydać jak najmniej na swoje słabości. A w trakcie tych wyprzedaży kupować tylko to, co wcześniej zaplanowane.

Podsumowanie

Jeśli brakuje Ci pieniędzy:

  1. Zacznij myśleć o wydatkach z wyprzedzeniem.
  2. Planuj swój budżet.
  3. Wystrzegaj się spłacania pożyczek innymi pożyczkami.
  4. Spróbuj unikać impulsywnych, niekoniecznych wydatków.
  5. Ustalaj priorytety finansowe.
IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation