Mieszkać taniej, czyli jak przeżyć ze współlokatorem?

Popularne seriale przedstawiają życie współlokatorów jako niekończący się ciąg dobrej, studenckiej zabawy. W rzeczywistości bywa nieco inaczej, bo mamy dwie lub więcej osób z różnymi upodobaniami wciśniętych w ograniczony metraż. Żeby dobrze się ze sobą czuć, trzeba uzgodnić zasady lokatorskie i powinny one dotyczyć również dysponowania budżetem.

Mieszkać taniej, czyli jak przeżyć ze współlokatorem?

Pisaliśmy już o tym, czy bardziej opłaca się wynajmowanie mieszkania, czy kupienie swojego. Jeśli jednak zakup nieruchomości nie wchodzi w grę, trzeba dobrze zastanowić się nad wszystkimi konsekwencjami posiadania współlokatora. W serwisach społecznościowych pojawia się mnóstwo ofert dotyczących pokoju do wynajęcia albo nawet całego mieszkania, które potem „zasiedlić” można lokatorami.

Życie to jednak nie serial „Przyjaciele”, w którym od początku panuje zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Niezależnie od tego, czy będziemy mieszkali z dobrze nam znanymi ludźmi, czy z zupełnie obcymi, będziemy dzielić wspólną przestrzeń z kimś innym. Najlepiej będzie, jeśli wszyscy na tym zaoszczędzą.

Czynsz i rachunki

Jak płacić? Oczywiście podstawowa zasada jest jasna: wszyscy po równo. Chociaż istnieją tu odstępstwa od reguły, bo czasami wysokość indywidualnego czynszu uzależniona jest od rodzaju pokoju.

Zasada numer dwa: zawsze w terminie! Niektórzy wynajmujący chcą bowiem otrzymywać całą kwotę jednocześnie, więc problem pojawia się wtedy, gdy jeden ze współlokatorów nie ma swojej części czynszu.

Już na samym początku ustalcie terminy płatności, jasno omówcie zasady i wzajemnie respektujcie swoje finanse. Może w sprawach finansowych pomocny będzie jakiś rodzaj koleżeńskiej "umowy" przyklejonej do drzwi lodówki?

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody jest nie tylko ważne ze względu na dobro domowego budżetu, ale również środowisko. Jak zużywać mniej wody, kiedy posiada się współlokatora?

Bierz prysznic zamiast kąpać się w wannie, dokręcaj kurki w kuchni, zajmij się wszelkimi cieknącymi elementami hydrauliki (przecież uszczelki kosztują grosze!), nie myj zębów przy odkręconej wodzie, a przede wszystkim – rób ze współlokatorem wspólne pranie. 

Przydatna będzie przy tym segregacja ubrań oraz podział obowiązków, ale pamiętajmy – odpowiednia komunikacja to podstawa przy posiadaniu współlokatora.

Jedzenie razem czy osobno?

Znikające kawałki pizzy z lodówki? Pusty karton po mleku zostawiony w lodówce? Częstowanie kolegi posiłkiem, kiedy on nigdy nie wpada na pomysł odwdzięczenia się? Jedzenie bywa kłopotliwe w przypadku wspólnego mieszkania i również powinno być tematem wstępnych ustaleń. Czasami koledzy (albo nawet przyjaciele) cierpią na swojego rodzaju „finansowego Alzheimera”, pomysł robienia wspólnych zakupów bierze w łeb, a wspólna przestrzeń w kuchni szybko staje się udręką.

 

Przelew weryfikacyjny – ułatwienie życia czy zachęta dla oszustów?

Przelew weryfikacyjny – ułatwienie życia czy zachęta dla oszustów?

Przelew weryfikacyjny może pomóc, ale i zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, kto się nim posłuży i w jakim celu. Na pewno warto znać jego zastosowanie i wiedzieć, do czego jest w stanie wykorzystać go niepowołana osoba.

 

Róbcie listę zakupów i produktów, które potrzebujecie (a nawet tych, które nie znosicie), ustalcie, czy jadacie wspólnie czy osobno. Jeśli lubicie jeść na mieście, pomyślcie o zasobności portfela swoich kolegów z mieszkania. Może propozycja wspólnego wypadu do drogiej kawiarni nie jest najlepszym sposobem podtrzymywania tradycji, skoro Twojemu współlokatorowi zostało tylko 10 złotych w portfelu?

Sprzątanie i zakupy

Kończy się papier toaletowy, a przecież to Ty ostatnio kupowałeś całe opakowanie? Zastanów się więc, co wybierasz: jego brak czy może zakomunikowanie współlokatorowi wprost, że należy kupić nową paczkę? To dotyczy wszelkich zakupów, które powinny być usystematyzowane i planowane z wyprzedzeniem. Zasada „a może domyśli się sam” jest najgorsza, jeśli chce się oszczędzać na zakupach i kontynuować pomysł dzielenia obowiązków pod jednym dachem.

I tutaj porada człowieka, który na studiach ciągle mieszkał ze współlokatorami (raz nawet sześcioma) i do dzisiaj się z nimi przyjaźni: kalendarz obowiązków to niezbędne narzędzie przy wspólnym mieszkaniu! Drobna porada: nie zapomnij o gumowych rękawiczkach, bo przecież w końcu wypadnie Twój dzień na sprzątanie toalety…

Komunikacja, Tomku, w (nie)swoim domku…

Decydując się na współlokatora, zgadzamy się na dzielenie przestrzeni z przyjacielem bądź kimś zupełnie obcym, przynajmniej na początku znajomości. Nie respektując i nie omawiając swojej przestrzeni prywatnej, przyzwyczajeń i mniejszych lub większych dziwactw, narażamy się na narastające konflikty. Podobnie rzecz ma się z eksploatowaniem wynajmowanej powierzchni - zamieszkiwana jest wspólnie, ale to nie Wy jesteście właścicielami, mimo że musicie o nią dbać jak o własną.

Może warto poinformować współlokatora, że przyjdzie do Ciebie randka albo zamierzasz urządzić imprezę? Może warto znaleźć takiego, który zrozumie, że czasami lubisz sobie pomilczeć? Posiadając współlokatorów ryzykujemy mniejszą prywatnością, ale możemy zyskać coś cenniejszego – naprawdę dobrych przyjaciół i pomoc w razie potrzeby.

Podsumowanie

  • Już na samym początku wspólnego mieszkania stwórzcie harmonogramy płatności oraz obowiązków.
  • Jeśli chcecie oszczędzić na rachunku za wodę, róbcie wspólnie pranie.
  • Wspólnie czy osobno? Ustalcie zasady dotyczące posiłków, gotowania i zakupów.
  • Nie licz na to, że Twój współlokator czyta w myślach. Komunikuj się z nim w sprawie płatności i zakupów!

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation