Kupno czy wynajem mieszkania? Co bardziej się opłaca?

Jeśli zastanawiasz się nad mieszkaniem na wynajem lub kupnem mieszkania, musisz przeanalizować wszystkie za i przeciw. Porównajmy obie te opcje.

Kupno czy wynajem mieszkania? Co bardziej się opłaca?

Szukasz czterech kątów i decydujesz się na wyprowadzkę od rodziców? Średni wiek Polaków wyprowadzających się z domu wynosi dzisiaj 28 lat. Powoli zbliżamy się do krajów europejskich, w których wielu ludzi nie jest skorych do opuszczania domu rodzinnego nawet po trzydziestce, ale póki co młodzi chcą szybciej wyfruwać z gniazd. Muszą więc zadać sobie pytanie - wynająć czy kupić?

Wynajem – plusy i minusy

Według danych Izb Administracji Państwowej w Polsce 15% gospodarstw domowych jest wynajmowanych. Dla porównanie w Holandii jest to 26%, a w Niemczech 54. Wynajmując mieszkanie, nie zobowiązujesz się, tak jak przy jego kupnie, na związanie się z jednym miejscem na lata. Płacisz za mieszkanie w konkretnej lokalizacji, za powierzchnię, która spełnia Twoje tymczasowe potrzeby, a w razie czego – po prostu je zmieniasz.

Wynajmowane mieszkanie daje poczucie niezależności i dlatego taka forma podoba się raczej młodszym. Nie musisz martwić się remontem, umeblowaniem czy wyposażeniem.

Są oczywiście minusy takiego stanu rzeczy, bo chociaż możesz opuścić mieszkanie w trakcie okresu wypowiedzenia, który ustalany jest z najemcą, to również on może się zdecydować na pozbycie się lokatora. W tym przypadku błogie poczucie niezależności zmienia się we wrażenie braku stabilizacji.

Frustrująca może być też konieczność płacenia za użytkowanie mieszkania, które nigdy nie będzie Twoje. Nawet pozornie tanie lokum w ciągu paru lat wynajmowania zmienia się w wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, które przecież mogłyby być przeznaczone na część zapłaty za własne „cztery ściany”.

Ile kosztuje wynajem mieszkania?

Sporo, jeśli weźmiemy pod uwagę polskie zarobki. Weźmy za wzór mieszkańca zarabiającego średnią pensję w Warszawie (wg danych Urzędu Statystycznego z marca tego roku wynosi ona prawie 6 tys. złotych netto). Przy takim założeniu wynajem mieszkania pochłonie 40% jego miesięcznego wynagrodzenia. Dla porównania – w Berlinie czynsz kosztuje około 30% miesięcznej średniej pensji mieszkańca miasta.

Oczywiście w Polsce wynajem kawalerki kosztuje najwięcej w stolicy. Za 40-60 metrowe mieszkanie płaci się około 2100 złotych! W pozostałych miastach Polski jest zdecydowanie taniej:

Miasto Cena za wynajem mieszkania 40-60 m2 Cena za wynajem mieszkania 60-90 m2
Warszawa 2100 zł 4100 zł 
Kraków 1600 zł 2900 zł
Wrocław 1650 zł 2700 zł
Gdańsk 1650 zł 3300 zł
Lublin 1450 zł 2300 zł
Szczecin 1250 zł 2250 zł
 Poznań 1200 zł 2250 zł
 Łódź 1100 zł 2200 zł

A może jednak kupno mieszkania?

Możliwość aranżacji mieszkania, jak tylko Ci się to spodoba, oraz poczucie „własności”, to jedne z wielu plusów posiadania własnego lokum. Poza tym zakup nieruchomości to swoista inwestycja na wiele lat, bo mieszkania rzadko tracą na wartości. Wręcz odwrotnie.

Możesz przebierać w ofertach według zasobności portfela – mieszkanie może być małe lub duże, nowoczesne lub klasycznie urządzone. Jeśli zmienisz miejsce zamieszkania albo zwolni Ci się inne lokum: możesz wynająć komuś mieszkanie, a pieniądze na czynsz przeznaczyć na spłatę kredytu (jeśli takowy posiadasz).

Wadą zakupu jest niezbędny wkład własny – jeśli masz niewystarczającą ilość gotówki, pozostaje Ci kredyt, który będzie trwał wiele lat. Większy wkład własny pozwala wynegocjować z bankiem lepsze warunki.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Co wchodzi w koszt kredytu hipotecznego? Jak bank minimalizuje ryzyko straty pieniędzy? Dowiedz się, ile kosztuje kredyt hipoteczny.

Dodatkowo dochodzą wszelkie koszty wykończenia, naprawy i aranżacji własnego „kąta”. Wiąże się to z kilkudziesięciotysięcznymi wydatkami.

Przed wzięciem kredytu mieszkaniowego ustal, jakie jest jego oprocentowanie oraz sposób jego naliczania, bo mogą się one zmienić w ciągu miesiąca lub roku. Ubezpieczenie lokalu to podstawa, bez niego nie otrzymamy kredytu mieszkaniowego, a jego wysokość jest ściśle uzależniona od wartości nieruchomości.

Bank może zażądać od kredytobiorcy takich zabezpieczeń jak: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty pracy czy ubezpieczenie pomostowe. Należy też ustalić, czy hipoteka kupowanej nieruchomości nie jest obciążona, bo zobowiązania finansowe spłyną wtedy na nas!

Więcej o kredycie mieszkaniowym i wkładzie własnym pisaliśmy tutaj.

Ile za „swoje”?

Podobnie jak w przypadku wynajmu, na cenę mieszkania wpływają takie czynniki jak: lokalizacja (nie tylko miasto, ale też lokalizacja wewnątrz niego), jego standard, a także to, czy mieszkanie kupujemy z rynku pierwotnego (bezpośrednio od dewelopera), czy z rynku wtórnego. W tym drugim przypadku mieszkania są często sprzedawane przez dawnych właścicieli i niekiedy, szczególnie w większych miastach, są droższe niż nowe, bo osadzono je w lepszej lokalizacji.

Wśród polskich miast najdroższe są również mieszkania w Warszawie. Cena za m2 na rynku pierwotnym może wynieść aż 8000 zł. 50-metrowe mieszkanie będzie więc kosztowało 400 tys. złotych. Dla porównania wybraliśmy nieruchomości z wysokim standardem:

 Miasto  Rynek pierwotny, cena za m2  Rynek wtórny, cena za m2
 Warszawa  8000 zł 8500 zł 
 Kraków  7200 zł 7600 zł
Wrocław  6250 zł 6300 zł
 Gdańsk  6300 zł  7250 zł
Lublin  5200 zł  5200 zł
Szczecin  4900 zł  4500 zł
 Poznań  6200 zł  6000 zł
 Łódź  4900 zł  4000 zł

A co z zarobkami w tych miastach? Przecież je również trzeba brać pod uwagę, aby stwierdzić, czy mieszkanie jest drogie dla mieszkańców czy wręcz odwrotnie.

Analizując średnie miesięczne zarobki okazuje się, że mieszkańcy Szczecina będą potrzebowali mniej więcej 1,5 miesiąca, aby spłacić jeden metr kwadratowy. W Warszawie czy w Krakowie trzeba już na ten „metr” pracować nawet 2,5 miesiąca.

W porównaniu do innych stolic europejskich wypadamy przeciętnie – najdłużej pracować na metr kwadratowy muszą Londyńczycy, bo ponad 3 miesiące, a najkrócej, bo niecały miesiąc, mieszkańcy Brukseli. 

Podsumujmy - kupno czy wynajem?

Dla większości ludzi kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie finansowe, które będzie spłacane przez kilkadziesiąt lat. Przy obecnych stopach procentowych wynajmowanie mieszkania opłaca się mniej, ponieważ wysokość rat kredytu mieszkaniowego rozłożonych na kilkadziesiąt lat będzie niższa niż comiesięczny czynsz. Z drugiej jednak strony: dzięki wynajmowi unikamy wieloletniego zobowiązania.

Nie należy jednak spieszyć się z kupnem mieszkania, jeśli nie jesteśmy tego pewni. Często o wyborze, oprócz dostępnych środków, decydują emocje i potrzeby. Wszystko zależy od tego, jak oceniamy swój potencjał zawodowy oraz jakie mamy potrzeby mieszkaniowe.

Potrzebujesz środków na remont mieszkania? Wejdź na www.finai.pl i zobacz, jak szybko i sprawnie można wziąć kredyt na remont wymarzonego gniazdka – w 100% przez internet, za pomocą jednego wniosku, bez wychodzenia z domu. Współpracujące z nami banki wyślą Ci swoje oferty dostosowane do Twojej zdolności kredytowej, a Ty wybierzesz najlepszą dla siebie. Pieniądze spłyną przez internet na twoje konto. Zaoszczędź czas dzięki FinAi i skup się na organizacji swojego wymarzonego domu!

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation