Który bank NIE sprawdza BIK?

Czy jest jakiś bank, który nie sprawdza BIK przed przyznaniem kredytu? Czy możliwy jest kredyt bankowy bez BIK? Odpowiadamy na te ważne pytania.

Który bank nie sprawdza BIK?

Nie wszystkie osoby wnioskujące np. o kredyt gotówkowy lub pożyczkę gotówkową mogą pochwalić się dobrą historią spłaty wcześniejszych rat. Właśnie dlatego wielu internautów pyta o to, które banki nie sprawdzają BIK. W ramach odpowiedzi na takie popularne pytanie postanowiliśmy wyjaśnić, czy możliwe jest uzyskanie kredytu bankowego bez weryfikacji danych wnioskodawcy w BIK - u. Prezentujemy również podstawowe zasady związane z działaniem Biura Informacji Kredytowej. 

Biuro Informacji Kredytowej powstało dla banków  

Nie wszyscy nasi czytelnicy dokładnie znają zasady działania BIK - u. Warto zatem przypomnieć, że Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która pierwotnie powstała z myślą o krajowych bankach. Ma ona za zadanie pomagać bankom, które zastanawiają się, czy dany konsument powinien otrzymać wnioskowany kredyt. Niekiedy pojawiają się pytania o to, czy bank spółdzielczy sprawdza BIK. Trzeba więc wyjaśnić, że z Biurem Informacji Kredytowej współpracują zarówno krajowe banki komercyjne, jak i banki spółdzielcze.

Warto dodać, że BIK zbiera i porządkuje informacje na temat spłaty kredytów, które do tej pory zaciągał dany konsument. Jest to tak zwana historia kredytowa. W tym tekście przeczytasz więcej o historii kredytowej. Dowiesz się też, czym różni się ona od zdolności kredytowej oraz wiarygodności kredytowej.

Złą historię kredytową można stopniowo poprawić 

Wielu internautów pyta, jakie informacje znajdują się w raporcie na temat danej osoby, który zostaje wygenerowany przez BIK (np. na życzenie banku). Przede wszystkim jest to historia zapytań kredytowych przesyłanych przez instytucje finansowe oraz historia spłaty kolejnych rat kredytów i pożyczek. Jeśli dany konsument spóźniał się ze spłatą swojego zobowiązania, to Biuro Informacji Kredytowej natychmiast odnotowuje zwłokę. Każde spóźnienie ma negatywny wpływ na ocenę kredytową konsumenta, czyli tak zwany scoring. Wspomnianą ocenę na szczęście można stopniowo poprawiać poprzez swoją rzetelność. Jeśli konsument obecnie spłaca swój kredyt w sposób terminowy, nie zaliczając po drodze ratalnych opóźnień, to jego scoring z czasem odpowiednio wzrośnie. W tym artykule piszemy więcej o poprawie historii kredytowej i zwiększaniu scoringu BIK.

Warto wiedzieć, że scoring kredytowy BIK zawsze wyrażany jest w punktach. Obecnie Biuro Informacji Kredytowej przedstawia scoring w skali od 1 punktu do 100 punktów. Wcześniej kredytobiorca w ramach scoringu mógł otrzymać od 192 punktów od 631 punktów. Był to mniej przejrzysty sposób oceny wiarygodności kredytowej. 

Sprawdzenie danych BIK to obowiązek każdego banku 

Po wyjaśnieniu najważniejszych zasad działania Biura Informacji Kredytowej, warto wrócić do pytania o to, które banki nie sprawdzają BIK. Odpowiedź na wspomniane pytanie jest bardzo jasna i jednoznaczna. Mianowicie nie ma takich banków „bez BIK - u”. Każdy krajowy bank przed podjęciem decyzji kredytowej, musi sprawdzić pełną historię wcześniejszej spłaty pożyczek i kredytów przez daną osobę. Trudno sobie wyobrazić, że jakiś bank komercyjny lub spółdzielczy obecnie mógłby zrezygnować z weryfikacji bazy danych Biura Informacji Kredytowej. Taka sytuacja na pewno spotkałaby się ze zdecydowaną reakcją Komisji Nadzoru Finansowego. 

Z zasobów Biura Informacji Kredytowej powinny korzystać również spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe (SKOK - i). Takie instytucje również znajdują się pod ścisłym nadzorem KNF - u i muszą podczas podejmowania decyzji kredytowych sprawdzać historię spłaty wcześniejszych zobowiązań finansowych przez konsumenta. 

Warto wiedzieć, że firmy pożyczkowe obecnie nie mają obowiązku korzystania z bazy danych BIK. Mimo tej dobrowolności, praktycznie wszyscy wiodący pożyczkodawcy w pełni współpracują już z Biurem Informacji Kredytowej (pobierając historię kredytową konsumentów i przesyłając do BIK - u dane o spłacie rat). Warto dodać, że w 2019 r. pojawiła się propozycja ustawowego zmuszenia wszystkich firm pożyczkowych do korzystania z BIK - u. 

Banki „zaglądają” też do biur informacji gospodarczej 

Nie tylko Biuro Informacji Kredytowej może być źródłem danych na temat wiarygodności osoby wnioskującej o kredyt lub pożyczkę. Podobną rolę pełnią również tak zwane BIG - i, czyli biura informacji gospodarczej. Obecnie w Polsce działają cztery biura informacji gospodarczej (BIG InfoMonitor, KRD BIG, ERIF BIK oraz KBIG). 

Internauci często chcą się dowiedzieć, czy istnieje bank nie sprawdzający danych z biur informacji gospodarczej. Właśnie dlatego w wyszukiwarkach internetowych pojawiają się różne pytania związane z tym tematem (np. „Który bank nie sprawdza krd 2019?” albo „Który bank nie sprawdza big?”). Osoby zadające takie pytania powinny wiedzieć, że wiodące banki oraz SKOK - i sprawdzają wszystkie dostępne dane z biur informacji gospodarczej. Te dane nie przekładają się na historię kredytową oraz scoring prezentowany przez BIK. Tym niemniej, informacje z BIG - u dotyczące np. niezapłaconego rachunku za telefon będą negatywnie wpływać na decyzję kredytową. Taka zasada dotyczy również decyzji związanych z udzieleniem pożyczek pozabankowych. Warto pamiętać, że każda firma pożyczkowa sprawdza informacje gromadzone przez przynajmniej jeden BIG. 

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation