Kredyty na ponad pół biliona złotych – tyle spłacają obecnie Polacy

Zobowiązania finansowe na taką kwotę mogą zaskakiwać. Czego jeszcze dowiadujemy się o kredytach Polaków z badania BIK? Wskazuje ono między innymi, że kobiety stanowią ponad połowę kredytobiorców. A kto pożycza najwięcej?

Kredyty na ponad pół biliona złotych – tyle spłacają obecnie Polacy

Najnowszy raport Biura Informacji Kredytowej wskazuje, że pożyczamy dużo – liczba 27,6 mln zobowiązań kredytowych (na 31,5 mln dorosłych Polaków) może robić wrażenie. Pozostaje jednak pogratulować sobie odpowiedzialności, ponieważ w większości spłacamy swoje zobowiązania. Tylko 8% kredytobiorców ma problemy z regulowaniem swoich rat w terminie i spóźnia się z tym powyżej 90 dni.

Kto bierze najwięcej, a kto się spóźnia?
 

Dane BIK wskazują na to, że chętniej wspomagają się kredytami kobiety. Panie to aż 51,5% z całej grupy kredytobiorców.

Młodość sprzyja wielkim planom, a dojrzałość je cementuje, nie dziwi więc, że najwięcej kredytów zaciągają osoby w wieku 35–44 lat (23% kredytobiorców – co czwarty spłacany kredyt). Na każdego kredytobiorcę w tej grupie wiekowej przypada średnio 67 825 złotych do spłaty. Nie bez znaczenia dla tego faktu jest to, że banki uznają wiek za jeden z najważniejszych czynników oceny zdolności kredytowej.

Największe opóźnienia zdarzają się natomiast u najmłodszej grupy kredytobiorców – do 24 roku życia. Może jednak z taką formą finansowania lepiej zaczekać na bardziej stabilną sytuację życiową?

Polskie zagłębie kredytobiorców – tu pożycza się najwięcej
 

Najchętniej zobowiązania finansowe zaciągają mieszkańcy województw wielkopolskiego i lubuskiego. Jeśli chodzi o najwyższe średnie zadłużenie do spłaty, to przodują w nim mieszkańcy województwa mazowieckiego. Są winni bankom średnio 60 427 złotych! Co nie powinno dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że województwie mazowieckim przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto jest najwyższe w całej Polsce. To sprawia, że mieszkańcy odczuwają większy komfort finansowy i mają większą odwagę, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji finansowych.

Najmniej chętnie decydują się na kredyt mieszkańcy województwa podkarpackiego (39% osób w stosunku do liczby mieszkańców województwa).

Na co Polacy najczęściej biorą kredyt?

Chyba nikogo nie zaskoczy, że większość kredytów branych w Polsce jest przeznaczana na cele mieszkaniowe. Żeby cieszyć się własnymi czterema kątami, Polacy pożyczyli w bankach łącznie 408,21 mld złotych! To 70% łącznej wartości wszystkich kredytów do spłaty.

Czym jest zdolność kredytowa?

Czym jest zdolność kredytowa?

Co się składa na Twoją zdolność kredytową? Jak ją sprawdzić? Czy warto korzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej?

Natomiast 26% łącznej wartości kredytów (152,11 mln złotych do spłacenia) stanowią kredyty konsumpcyjne, czyli takie, które bierzemy, gdy pojawia się taka życiowa konieczność – na przykład na bieżące wydatki albo na remont mieszkania. Jak widać, nie tylko perspektywa mieszkania ośmiela nas do sięgania po wsparcie finansowe.

Myślisz, że dużo pożyczamy? Zobacz, jak to wygląda w Europie

W Polsce dominują kredyty mieszkaniowe, ale na tle Europy jesteśmy dopiero na 20. pozycji, jeśli chodzi o stosunek tego produktu do PKB (miernik wzrostu gospodarczego kraju). Wyprzedziliśmy pod tym względem Czechy, Łotwę, Słowenię, Węgry, Bułgarię i Rumunię. Czy to oznacza, że czeka nas jeszcze duży wzrost w tym segmencie? Przyszłość pokaże.

Jeśli chodzi o wspomniane już wcześniej kredyty konsumpcyjne (8% w relacji do PKB), to plasujemy się w ścisłej europejskiej czołówce – na 4. miejscu po Cyprze, Bułgarii i Grecji.

Jeżeli decydujesz się na kredyt, rób to świadomie. Przez kolejne miesiące albo lata będzie z Tobą na dobre i na złe – codziennie. Nie zniknie za pstryknięciem palców. Przed zaciągnięciem kredytu upewnij się, że będziesz w stanie regulować swoje raty – pomyśl o tym, co może wydarzyć się w przyszłości, przemyśl swoje plany. Dokładnie przeczytaj całą umowę kredytową i pytaj pracownika banku o każdy punkt, którego nie rozumiesz.

PODSUMOWANIE

  • Na 31,5 miliona dorosłych Polaków aż 15,2 mln osób ma kredyt (dane z września 2017 roku).
  • Łącznie Polacy spłacają 27,6 mln zobowiązań kredytowych na kwotę 584,2 mld złotych.
  • Najczęściej na kredyt decydują się osoby w wieku w wieku 35–44 lat.
  • Najpopularniejszą formą kredytu jest kredyt mieszkaniowy – łączna kwota do spłaty o wysokości 408,21 mld złotych.
  • Chętniej i częściej sięgają po kredyty mieszkańcy zachodniej Polski.
  • Większość polskich kredytobiorców to kobiety.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation