Końcówka świąt w Londynie, czyli jak polecieć na Boxing Day

Jeśli po Bożym Narodzeniu Twoje ciało będzie domagało się ruchu i przerwania świątecznego obżarstwa, mamy dla Ciebie propozycję: brytyjski Boxing Day! 26 grudnia w Anglii można zarówno rzucić się na wyprzedaże w sklepach, jak i uczestniczyć w święcie piłki nożnej. Jeśli planujemy taki szybki grudniowy wypad za granicę, trzeba się pośpieszyć z jego organizacją!

Końcówka świąt w Londynie, czyli jak polecieć na Boxing Day

To święto obchodzone jest m.in. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Nazwa pochodzi od zwyczaju obdarowywania biednych drobnymi prezentami, zwanymi również christmas-boxes. Tradycja ta utrzymała się do dzisiaj, choć w zmienionej formie – nie dotyczy już wyłącznie biednych, ale każdego.


Potrzebny Ci szybki kredyt na wyjazd? Wejdź na www.finai.pl, gdzie możesz ubiegać się o kredyt od 1000 do 50 000 zł w różnych bankach. Wypełnij jeden intuicyjny wniosek, który zostanie wysłany do kilku banków. Następnie wybieraj spośród ofert dostosowanych do Twojej zdolności kredytowej. Wszystko szybko i 100% online. Nie trać czasu na stanie w kolejkach w oddziałach!

W Anglii 26 grudnia to dzień ustawowo wolny od pracy i jeśli Boże Narodzenie wypada w sobotę, to Boxing Day przechodzi na poniedziałek. Mało tego – w przypadku gdy Boże Narodzenie wypada w niedzielę, to po poniedziałkowym Boxing Day wtorek jest również dniem wolnym od pracy.

W związku z „podarunkową” tradycją Boxing Day to też czas olbrzymich wyprzedaży i promocji. Niektóre centra handlowe są otwierane od wczesnych godzin porannych, a przychodzący do nich pracownicy muszą się zmierzyć z długimi kolejkami. Można więc uznać, że jest to brytyjski odpowiednik Black Friday, ale nie tylko. 

Dla fanów piłki nożnej

Boxing Day jest traktowany przez Brytyjczyków jako dodatkowy dzień wypoczynku, tym bardziej, że odbywają się wtedy rozgrywki wszystkich drużyn Premier League. Ze względu na zamiłowanie Brytyjczyków do piłki nożnej Londyn (oraz okoliczne miasta) zmieniają się w wypełnione kibicami festiwale krzyku i radości. Jak zawsze mecze ligowe odbędą się o tej samej porze. O 15:00 można wybrać się na jedno z następujących spotkań albo obejrzeć je wszystkie w pubowej telewizji metodą „skakania po kanałach”:
Bournemouth i West Ham United
Chelsea z Brighton i Hove Albion
Crystal Palace i Arsenal
Huddersfield Town i Stoke City
Liverpool i Swansea City
Manchester United i Burnley
Newcastle United i Manchester City
Tottenham Hotspur i Southampton
Watford i Leicester City
West Bromwich Albion i Everton

Bilety na wszystkie te spotkania dostępne są na stronie Football Ticket Net. Wejściówki (stan na 7 grudnia) wciąż można kupić w bardzo przyzwoitych cenach – od 80 do 150 funtów, w zależności od strefy i miejsca.

Co oprócz piłki?

Portal Time Out co roku publikuje listę pubów i atrakcji, z których warto skorzystać w czasie Boxing Day. Lista jest imponująca, a odwiedzając niektóre miejsca, można natknąć się na świąteczne zniżki (np. w Gabinecie Figur Woskowych, Muzeum Sherlocka Holmesa, miejskim zoo). Londyn jest więc w tym czasie jak najbardziej otwarty dla turystów, mimo że popołudnia w pubach dedykowane są głównie meczom Premier League i wypełniają je brytyjscy kibice.

Jak dotrzeć do Anglii?

Bilety na tego rodzaju „prawie spontaniczny” wylot do Wielkiej Brytanii są wciąż tanie, chociaż wkrótce wykupić je mogą osoby, które po Bożym Narodzeniu spędzonym w Polsce muszą wrócić na Wyspy. Należy się więc śpieszyć. Portal Skyscanner podaje, że ceny przelotów Warszawa–Londyn (stan na 7 grudnia) wahają się pomiędzy 400 a 500 zł. Do Londynu wylecieć można we wtorek 26 grudnia rano, a do Polski wrócić następnego dnia. W sam raz na szybkie zakupy i jeden mecz!

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation