Kiedyś to robili meble... na lata! Czyli jak odnowić antyki po dziadkach i czy warto?

Znajdujesz w mieszkaniu po dziadkach stary zegar albo komodę nadszarpniętą zębem czasu. Nie znasz się na antykach, ale coś Ci mówi, że te rzeczy mogą być wiele warte. Jak to sprawdzić? I co zrobić z takimi okazami?

Kiedyś to robili meble... na lata! Czyli jak odnowić antyki po dziadkach i czy warto?

Wystarczy wejść na jeden z portali aukcyjnych do kategorii „Antyki i sztuka”, żeby zobaczyć, za ile sprzedają się stylowe meble liczące kilkadziesiąt i więcej lat. Komoda z międzywojnia – 3500 zł. XIX-wieczny sekretarzyk – 1050 zł. Komoda skandynawska z lat 70. XX w. – 700 zł. To niebagatelne kwoty, a przecież część z wystawianych na aukcjach egzemplarzy trudno nawet nazwać antykami (nie wspominając już o tym, że nie wszystkie z nich są oryginalne).

Co jest antykiem, a co już nie?

W uproszczeniu – antyki to przedmioty sztuki dawnej, które mają wartość estetyczną, historyczną lub materialną. Co może być antykiem? Między innymi: meble, zegary, lampy, obrazy, książki, manuskrypty, porcelana, sztućce.

Trudno jednak określić, jak stara powinna być rzecz, żeby nazwać ją antykiem. To zależy od przedmiotu i prawa obowiązującego w danym kraju. Jeśli poczytamy fora miłośników „staroci”, zobaczymy, jak różne podejścia mają kolekcjonerzy. Dla niektórych antyki to przedmioty powstałe przed zakończeniem II wojny światowej, dla innych rzeczy pochodzące oryginalnie z jakiejś epoki, a dla jeszcze innych – te, które skończyły 100 lat.

Aneta Bukowska, Starych Mebli Czar, FinAi.pl

fot. Aneta Bukowska, blog Mebli Starych Czar

Jakie rzeczy najczęściej trafiają do odnowienia?

Zapytaliśmy Anetę Bukowską, która zawodowo zajmuje się restauracją antyków i prowadzi bloga www.starychmebliczar.pl, jakie meble i sprzęty odnawia najczęściej:

– To egzemplarze z XIX w. i pierwszej połowy XX w. Od Biedermeiera po Ludwika Filipa przez tzw. meble eklektyczne (czyli mieszanka stylów z końca XIX w.), w stylu secesyjnym i art-decowskim. Zdarza się też sporo tzw. mebli użytkowych z lat dwudziestych i trzydziestych XX w., niereprezentujących żadnego konkretnego stylu (czasem tylko nawiązujących do którejś z epok), a które często można znaleźć w prywatnych domach.

A jakie egzemplarze są najstarsze?

– Trafiają do mnie meble 100- albo 150-letnie, chociaż czasem i starsze egzemplarze, liczące sobie przeszło 200 lat. Te zazwyczaj są już faktycznie prawdziwymi perełkami, które określam mianem antyków. W ostatnim czasie, z racji mody na wzornictwo przemysłowe, coraz częściej zdarza mi się też odnawiać meble powojenne – z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., produkowane już na masową fabryczną skalę.fot. Aneta Bukowska, blog Starych Mebli Czar 

PRL-u czar, czyli tyle zapłacisz za krzesło znalezione na śmietniku

Meble pochodzące z PRL-u do antyków nie należą, co nie znaczy, że nie mają wartości. Wręcz przeciwnie. Po pierwsze – klimat retro jest modny, po drugie – przedmioty z PRL-u są poszukiwane. Wystarczy efektownie je odrestaurować, żeby stanowiły ozdobę nowoczesnego wnętrza domu albo kawiarni. Specjaliści od renowacji mebli mogą wymienić tkaniny na obiciach, odnowić stolarkę, zmienić kolor drewna, dodać szwy i inne dekoracje… Wszystko zależy od fantazji i możliwości.

Czy to jednak tania impreza? Powiedzmy, że dostajesz po babci mieszkanie, a w nim znajdujesz cztery kultowe hałasy popularne w latach 60. (czyli krzesełka zaprojektowane przez Rajmunda Hałasa, architekta i artystę). Są podniszczone, wytarte, ale wyglądają całkiem solidnie. Wpadasz na pomysł, żeby je odnowić. W końcu to stare meble, więc ile może kosztować wymiana siedziska?

Jak porównywać kredyty między sobą?

Jak porównywać między sobą kredyty z różnych banków?

Kredyty różnią się oprocentowaniem, opłatami bankowymi, prowizjami i wieloma innymi czynnikami i parametrami. Jak je porównywać?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Hałasy po renowacji można kupić na portalach sprzedających produkty vintage, takich jak yestersen.pl, za, bagatela, 500 zł (nieodnowione egzemplarze tego samego modelu na OLX lub Allegro osiągają cenę ok. 100 zł/szt.)

– Na proces renowacji mebla składa się bardzo wiele czynności, stąd też trudno jest zrobić uniwersalną wycenę i określić jednolity, taki sam zakres prac. Każdy wiekowy mebel jest bowiem na swój sposób inny, niepowtarzalny. Jeden, z racji intensywnego użytkowania czy sporych zniszczeń, będzie wymagał kompleksowej, gruntownej renowacji od podstaw, drugi zaś tylko konserwatorskiego odświeżenia i drobnych poprawek, choć oba będą miały podobny wiek i będą pochodziły z tego samego okresu – dodaje Aneta.


Aneta Bukowska, Starych Mebli Czar, FinAi.pl

fot. Aneta Bukowska, blog Starych Mebli Czar

Renowacja starego mebla – za co zapłacisz

Zapytaliśmy o to warszawską rzemieślniczkę, Sylwię Biegaj, która prowadzi własną pracownię renowacji mebli. Sylwia specjalizuje się w odnawianiu mebli drewnianych i tapicerowanych i jest znana z doboru wyjątkowych, nowoczesnych tkanin, które sprowadza zza granicy. Zdradziła nam, że czasami (zwłaszcza na początku jej działalności), trafiali się klienci, którzy nie zdawali sobie sprawy z wartości pracy potrzebnej do odnowienia mebla.

– Ludzie czasem nie są świadomi tego, że praca rzemieślnicza, czyli ręczna, musi być droższa od przemysłowej. Każdy rzemieślnik wykonuje pracę jednostkową. Często tworzy coś niepowtarzalnego – mówi Sylwia.

Magda Woźnica, pracownia Sylwii Biegaj, FinAi.pl

fot. Magda Woźnica, tkaniny w pracowni Sylwii Biegaj

Trzeba też liczyć się z tym, że renowacja to czasochłonny proces. – Zajmuje przeważnie kilkanaście dni roboczych – przy założeniu, że mebel nie wymaga zaawansowanych prac stolarskich lub jest niewielkich gabarytów, bez poważnych uszkodzeń konstrukcji. Przy poważniejszych, wieloetapowych renowacjach proces odnowy mebla może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Musimy pamiętać, że większość prac wykonywanych jest ręcznie, bez użycia elektronarzędzi, stąd też brak pośpiechu i zapas czasowy jest w tym fachu bardzo ważny... To dość obciążająca, wielogodzinna praca fizyczna, w której nie ma miejsca na chodzenie na skróty.

Kiedy oddajesz mebel do renowacji, musisz więc liczyć się z ceną, w której skład wchodzi: czas pracy rzemieślnika, jego umiejętności, koszt narzędzi, materiałów i wyposażenia warsztatu (oraz wynajmu przestrzeni). Ale jest i dobra wiadomość – takie odnowione meble (także z PRL-u) można potem sprzedać z zyskiem. Jeśli trafiłeś na reprezentatywny egzemplarz designu z jakiejś dekady (albo z danego kraju) lub wyjątkowy okaz od projektanta, to bez dużego wysiłku dostaniesz za niego od tysiąca złotych wzwyż.
Aneta Bukowska, Starych Mebli Czar, FinAi.pl
fot. Aneta Bukowska, blog Starych Mebli Czar

O które meble i sprzęty warto powalczyć?

Odrestaurowanie mebla to często koszt wyższy niż kupno nowego sprzętu. Dlatego zanim wymarzysz sobie szafę ze strychu w odnowionej wersji, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Czy dany przedmiot jest dla Ciebie cenny?
  • Jak bardzo jest zniszczony? (Możliwe, że przywrócenie oryginalnego stanu nie będzie możliwe).
  • Czy przedmiot ma taką jakość, że warto w niego inwestować?
  • Jakie masz oczekiwania względem ostatecznego efektu?
  • Czy jesteś w stanie zapłacić więcej za odnowienie starego sprzętu niż za kupno jego nowoczesnego odpowiednika?
Aneta z bloga Starych Mebli Czar twierdzi, że warto odrestaurowywać:
Meble stylowe, projektowe, noszące cechy konkretnej epoki, wykonane z dobrych materiałów i szlachetnego drewna lub po prostu te, które stanowią dla nas wartościowe pamiątki rodzinne. Najlepiej oddać je w ręce fachowca, czyli doświadczonego konserwatora, który dzięki znajomości tradycyjnych technologii odrestauruje nam mebel zgodnie ze sztuką i przy użyciu odpowiednich materiałów.

Odnawiać czy nie odnawiać? 

Zapytaliśmy też o podejście do starych mebli jednego ze stolarzy z warszawskiej Pragi. Nie bez uśmiechu powiedział nam, że podchodzi z dużą ostrożnością do próśb „o odnowienie starej szafeczki”. Jedna z nich rozpadła mu się w rękach podczas prostego zabiegu. Tłumaczy, że odpowiedzialność za takie meble jest duża. Często kryją one wady niewidoczne pierwszy rzut oka. Klienci liczą na to, że odzyskają rodzinne pamiątki i rzeczy, które darzą dużym sentymentem. Tymczasem renowacja części egzemplarzy wiąże się po prostu z ryzykiem.

Potwierdza to Aneta zajmująca się antykami: Dawne meble są fascynujące, ale też nieprzewidywalne, przez co bardzo często zakres renowacji jest większy, niż się na początku zakładało. To niestety generuje spore koszta, które nie zawsze idą w parze z zyskiem.

Na pewno gdy znajdziesz wyjątkowy egzemplarz w babcinej kuchni, powinieneś zrobić mu najpierw zdjęcia i skontaktować się z rzemieślnikiem lub od razu zanieść go do restauratora. Zapytać o to, jakie są szanse na odzyskanie oryginalnego wyglądu albo nadanie zupełnie nowego charakteru. Czasem elementy ze starego mebla można wykorzystać przy tworzeniu nowego, a czasem defekty na starym sprzęcie da się zamaskować w nowoczesny, efektowny sposób.

 Magda Woźnica, pracownia Sylwii Biegaj

fot. Magda Woźnica, tkanina w pracowni Sylwii Biegaj 
Każdy z renowatorów ma swój styl, ulubione metody działania i materiały, warto więc obejrzeć inne jego prace i zapytać, co może zaproponować. Koszt odnowionego przedmiotu zawsze będzie zależeć od oryginalnego stanu mebla i zakresu pracy. 

O czym pamiętać, zanim kupisz lub sprzedasz?

Jeśli zdecydujesz się odnowić mebel pochodzący z epoki, a potem zatrzymasz go w domu, możesz zyskać bezcenną pamiątkę. Z czasem jej wartość będzie rosła. Żeby ją poznać, warto skontaktować się z rzeczoznawcą lub zaufanym rzemieślnikiem. To samo doradzamy, zanim zdecydujesz się na kupno jakiegoś starego przedmiotu – jeśli nie znasz się na antykach, skorzystaj z opinii specjalisty, żeby nie przepłacić za ładnie stylizowany bubel.

 

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation