Jak zyskać… dzięki wydawaniu? W te 5 rzeczy inwestuj!

Człowieka, który umie zarządzać finansami, można poznać nie tylko po tym, jak odkłada pieniądze – ale też po tym, na co je wydaje. Przeznaczanie większych kwot na pewne rzeczy to inwestycja zwracająca się w dłuższej perspektywie. A przede wszystkim poprawiająca jakość życia. Na czym więc NIE trzeba oszczędzać?

Jak zyskać dzięki wydawaniu? W te 5 rzeczy inwestuj!

Podkreślimy od razu: nie zachęcamy nikogo do trwonienia pieniędzy i bezmyślnego „korzystania z życia”. Takie podejście to prosta droga do frustracji. Wiele osób na fali lekkomyślnych zakupów wpada w długi (na szczęście nawet z zadłużenia można wyjść – poznaj prawdziwe historie osób, które to zrobiły). Istnieje jednak druga strona medalu – nadmierne szukanie oszczędności na pewnych obszarach prowadzi do częstszych wydatków, a nawet… do utraty zdrowia!

Na te rzeczy wydaj więcej, jeśli chcesz... zyskać.

Dobry materac – oszczędzaj swój kręgosłup

Jeśli nigdy w życiu nie zainwestowałeś w dobrej jakości materac, dopasowany do Twojej wagi i Twoich potrzeb – po prostu spróbuj. To kilka dodatkowych punktów do jakości snu, a dzięki temu i życia, którego aż 1/3 spędzamy w łóżku. Za taką zmianę podziękuje Ci Twój kręgosłup, zwłaszcza jeśli masz wady postawy. Może się okazać, że bolesne pobudki wcale nie są konieczne!

Cena porządnego materaca zależy od jego wielkości, liczby warstw i użytych materiałów. Nowoczesne materace mogą mieć wewnątrz warstwy pianki różnej grubości, sprężyny kieszeniowe, lateks (idealny dla alergików), włókna kokosowe. Ceny wytrzymałych materaców zaczynają się od ok. 800 zł (w promocji) do nawet 8000 zł. Jego doskonałym uzupełnieniem będą poduszki z dobrych materiałów i sprężysty stelaż do łóżka. Solidny materac jest objęty nawet 10-letnią gwarancją, co nie oznacza, że przez cały czas użytkowania będzie służył Ci równie dobrze.

Jak dobrać materac? Nie może być ani zbyt twardy, ani za miękki – klucz stanowi idealne dopasowanie do krzywizn sylwetki. Z wyborem odpowiedniego rodzaju nie należy się spieszyć. Przede wszystkim trzeba dokonać wyboru osobiście – wypróbować w sklepie kilka modeli i porównać je ze sobą. Małżeństwo może w ramach kompromisu zdecydować się na dwa materace– tak, żeby oboje spali na swojej ulubionej połowie.

Czym jest wiarygodność kredytowa?

Czym jest wiarygodność kredytowa?

Wiarygodność kredytowa a szansa otrzymania kredytu. Czym się różni wiarygodność kredytowa od zdolności kredytowej?

Energooszczędne AGD – pomóż sobie i środowisku

Oszczędzanie energii to już nie luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni, ale konieczność. Kiedy kupujesz lodówkę, pralkę, zmywarkę, odkurzacz albo inne urządzenia zużywające prąd, widzisz na nich oznaczenia energetyczne od G (najwyższe zużycie prądu) do A+++ (najniższe zużycie). Teraz większość produktów dostępnych w sklepach ma klasę nie niższą od A.

Jaka jest różnica w cenie za prąd zużyty przez 300-litrową lodówkę w klasie B a taką samą w klasie A+? To średnio 105 zł rocznie. Między B i klasą A+++ ok. 150 zł rocznie.

Z drugiej strony „energooszczędność” to nośne hasło wykorzystywane w marketingu, służące do podbijania ceny. Warto więc zachować rozsądek – inwestować w dobry sprzęt, ale nie dać się zwariować. Przemyśl, czy droższy model zawiera funkcje, które na pewno są Ci potrzebne. Zawsze warto obliczyć, ile zyskasz dzięki zmianie na bardziej energooszczędny model – niekiedy koszty zwracają się po kilku latach, a w innym przypadku po kilkunastu. Być może w tym czasie będziesz musiał już kupić nową lodówkę.

Podstawa garderoby – zakupy na kilka sezonów


Każdy potrzebuje ubrań i dodatków, które są przydatne co sezon. Chodzi o rzeczy uniwersalne, wokół których można budować całą garderobę: zimowa kurtka wypełniona prawdziwym pierzem, dobry, skórzany pasek kupiony u kaletnika, buty, dżinsy itd. Każdy powinien stworzyć taką listę sam, ale jedno jest pewne – jeśli zainwestujesz więcej w bazę garderoby, nie będziesz musiał co roku wydawać pieniędzy na tańsze zamienniki, które szybciej się niszczą. W efekcie zaoszczędzisz czas i pieniądze. Przed zakupem upewnij się zawsze, z jakich materiałów jest zrobiona dana rzecz, czy ma porządne szwy, czy rzeczywiście spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

Zainteresowania – bezcenne kolekcjonowanie przeżyć

Podobno to właśnie na zainteresowaniach nie warto oszczędzać, ponieważ rozwijanie talentów i hobby procentuje w przyszłości.

Im bardziej angażujesz się w jakieś hobby, tym więcej może ono kosztować. Jeśli biegasz, pewnie prędzej czy później będziesz potrzebować nowych butów. Jeśli uprawiasz kitesurfing, czeka Cię wydatek rzędu kilku tysięcy na deskę i latawiec (lub koszty wypożyczeń). Jeśli robisz na drutach albo szydełkujesz, będziesz kupować coraz więcej kolorowych włóczek. Fotografujesz, podróżujesz, uczysz się robić makijaż itd… Przyjdzie czas, gdy będziesz musiał ponieść jakieś koszty, choć oczywiście można je ograniczać, szukając kompromisów.

Dwie rzeczy są pewne – do uprawiania hobby warto podejść rozsądnie i upewnić się, że nasze zaangażowanie to coś więcej niż słomiany zapał, zanim utopimy znaczną część naszych oszczędności. A jeśli masz pewność – lepszej inwestycji niż Ty sam nie znajdziesz! Zwróci się z naddatkiem.

Jak wygospodarować pieniądze na duże wydatki?


Wszystkie te potrzeby należą do kategorii „wydatków zmiennych”. Nawet najbardziej pilny jakościowy zakup powinien znaleźć się na liście Twoich priorytetów po opłaceniu rat kredytów, czynszu, karty miejskiej itp.
Warto wygospodarować na takie koszty rubryczkę w budżecie np. wypisać w dodatkowej rubryce, jakie większe sumy będą Ci potrzebne w trakcie roku na podróże, ubrania, remont domu itp. Możesz to zrobić np. na koniec roku albo po opłaceniu PIT-a, kiedy czarno na białym zobaczysz wysokość swoich rocznych przychodów. Potem pozostaje odkładać systematycznie kwotę na wydatki, które podniosą jakość Twojego życia.

Poznaj także kilka naszych porad na temat tego, jak gospodarować swoim budżetem domowym.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation