Jak zaplanować budżet domowy? Tych 5 kroków nie unikniesz [INFOGRAFIKA]

Nie wiesz, jak zaplanować budżet domowy? To czynność, która przypomina budowę domu. Trzeba zacząć od postawienia mocnych fundamentów, a potem – krok po kroku, cegiełka po cegiełce – zadbać o kolejne piętra i wyposażenie. Będziesz potrzebował do tego: kartki papieru albo programu/planu do planowania budżetu domowego, systematyczności, systematyczności... i jeszcze trochę systematyczności. Zacznij już teraz, a wzniesiesz solidną konstrukcję, która nie rozpadnie się jak domek z kart nawet podczas finansowej burzy.

Jak zaplanować budżet domowy? Tych 5 kroków nie unikniesz [INFOGRAFIKA]

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.


Transkrypcja

Infografika JAK ZAPLANOWAĆ BUDOWĘ DOMOWEGO BUDŻETU?
1. Wybierz projekt Zdecyduj, w jaki sposób chcesz planować budżet: na papierze, w pliku komputerowym (np. Excelu),w programie do zarządzania finansami np. Money Lover, Microsoft Money 
2. Zadbaj o fundamenty Spisz wszystkie swoje dochody (netto). Zapisz i podziel wydatki na:
  • stałe – równe co miesiąc
  • zmienne – ich wysokość różna co miesiąc
3. Postaw ściany Od dochodów odejmij ponoszone wydatki stałe takie jak:
  • raty kredytu
  • czynsz
  • opłaty za prąd
  • składki i podatki
Nie powinny przekraczać wysokości większej niż 50% Twoich dochodów. To wydatki, których nie zredukujesz w kryzysowej sytuacji. FinAi radzi: Ustaw automatyczne przelewy dla stałych wydatków na dwa–trzy dni przed terminami spłat.
  4. Połóż dach Resztę budżetu przeznacz na zmienne wydatki z różnych kategorii. Najpierw ustal ich priorytety. Na każdą z kategorii wyznacz część budżetu, który został Ci po odjęciu wydatków stałych.
  • żywność
  • higiena i zdrowie
  • utrzymanie domu
  • wydatki osobiste np. rozrywka
W pierwszej kolejności przeznaczaj pieniądze na najważniejsze potrzeby.
FinAi radzi: Zapisuj codzienne wydatki. Będziesz wiedzieć, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Możesz do tego użyć aplikacji mobilnych takich jak Kontomierz czy Google Keep. W kolejnych miesiącach będziesz mógł ograniczać koszty albo przesuwać je z jednej kategorii do drugiej. 
5. Jeśli po zagospodarowaniu budżetu na wydatki stałe i zmienne zostanie Ci nadwyżka – nie wydawaj jej na zachcianki! Przelej ją na konto oszczędnościowe i buduj poduszkę finansową. Dom bez drzwi i okien nie będzie bezpieczny!

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation