Jak zaplanować budżet domowy? Tych 5 kroków nie unikniesz [INFOGRAFIKA]

Nie wiesz, jak zaplanować budżet domowy? To czynność, która przypomina budowę domu. Trzeba zacząć od postawienia mocnych fundamentów, a potem – krok po kroku, cegiełka po cegiełce – zadbać o kolejne piętra i wyposażenie. Będziesz potrzebował do tego: kartki papieru albo programu/planu do planowania budżetu domowego, systematyczności, systematyczności... i jeszcze trochę systematyczności. Zacznij już teraz, a wzniesiesz solidną konstrukcję, która nie rozpadnie się jak domek z kart nawet podczas finansowej burzy.

Jak zaplanować budżet domowy? Tych 5 kroków nie unikniesz [INFOGRAFIKA]

Jakie ryzyko podejmuje bank? Na czym polega zarządzanie ryzykiem?

Jakie ryzyko podejmuje bank? Na czym polega zarządzanie ryzykiem?

Zarządzanie ryzykiem jest dla banków absolutnie kluczowe. Dlaczego? Oto kilka kluczowych powodów.


Transkrypcja

Infografika JAK ZAPLANOWAĆ BUDOWĘ DOMOWEGO BUDŻETU?
1. Wybierz projekt Zdecyduj, w jaki sposób chcesz planować budżet: na papierze, w pliku komputerowym (np. Excelu),w programie do zarządzania finansami np. Money Lover, Microsoft Money 
2. Zadbaj o fundamenty Spisz wszystkie swoje dochody (netto). Zapisz i podziel wydatki na:
  • stałe – równe co miesiąc
  • zmienne – ich wysokość różna co miesiąc
3. Postaw ściany Od dochodów odejmij ponoszone wydatki stałe takie jak:
  • raty kredytu
  • czynsz
  • opłaty za prąd
  • składki i podatki
Nie powinny przekraczać wysokości większej niż 50% Twoich dochodów. To wydatki, których nie zredukujesz w kryzysowej sytuacji. FinAi radzi: Ustaw automatyczne przelewy dla stałych wydatków na dwa–trzy dni przed terminami spłat.
  4. Połóż dach Resztę budżetu przeznacz na zmienne wydatki z różnych kategorii. Najpierw ustal ich priorytety. Na każdą z kategorii wyznacz część budżetu, który został Ci po odjęciu wydatków stałych.
  • żywność
  • higiena i zdrowie
  • utrzymanie domu
  • wydatki osobiste np. rozrywka
W pierwszej kolejności przeznaczaj pieniądze na najważniejsze potrzeby.
FinAi radzi: Zapisuj codzienne wydatki. Będziesz wiedzieć, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Możesz do tego użyć aplikacji mobilnych takich jak Kontomierz czy Google Keep. W kolejnych miesiącach będziesz mógł ograniczać koszty albo przesuwać je z jednej kategorii do drugiej. 
5. Jeśli po zagospodarowaniu budżetu na wydatki stałe i zmienne zostanie Ci nadwyżka – nie wydawaj jej na zachcianki! Przelej ją na konto oszczędnościowe i buduj poduszkę finansową. Dom bez drzwi i okien nie będzie bezpieczny!

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation