Jak oszczędzać gaz, prąd i wodę? Kilka prostych trików

Ostatnio pisaliśmy o tym, że przy okazji wiosennych porządków warto przyjrzeć się własnym finansom. Jedno łączy się przecież z drugim: jeśli zamierzasz załatać jakieś dziury w budżecie, najłatwiej zacząć od szukania oszczędności w najbliższym otoczeniu, czyli w domu. Podsuwamy inspiracje, jak się za to zabrać.

Jak oszczędzać gaz, prąd i wodę? Kilka prostych trików

Jeśli patrzysz na swoje rachunki i masz wrażenie, że pieniądze przeciekają Ci przez palce, czas na zmianę. A kiedy zacząć, jeśli nie wiosną, gdy wszystkiego chce się bardziej?

Jak zoptymalizować swój budżet domowy?

Zarządzanie budżetem domowym można podzielić na kilka obszarów: planowanie, analiza i optymalizacja, polegająca m.in. na szukaniu oszczędności. Najlepiej zacząć od przyjrzenia się swoim finansom: przychodom i wydatkom. Wszystko po to, żeby zaplanować swój budżet. Spisywanie nie ma służyć obsesyjnej kontroli, ale poznaniu swoich nawyków i słabych punktów, przez które pieniądze „wyciekają”.

Czym jest wiarygodność kredytowa?

Czym jest wiarygodność kredytowa?

Wiarygodność kredytowa a szansa otrzymania kredytu. Czym się różni wiarygodność kredytowa od zdolności kredytowej?

Zapisz w wybranym przez siebie miejscu swoje zarobki. Będziesz od nich odejmować kolejne kwoty:

 • wydatki stałe – czynsz, raty kredytów, opłaty za prąd, internet, bilety, ubezpieczenia, oszczędności (lepiej, żeby te wydatki nie przekraczały 50% Twoich przychodów);
 • wydatki zmienne – żywność, środki czystości, ubrania, rozrywka.
 • fundusz awaryjny (na niespodziewane sytuacje).

Do notowania przychodów i wydatków możesz użyć kilku sposobów: skorzystać w dostępnych w internecie planów budżetu, z Excela albo programów/aplikacji do planowania budżetu, np. Kontomierza albo Microsoft Money.

Nie zaniżaj kwot, raczej wpisuj liczby z pewnym zapasem. Jeśli w jednym miesiącu spiszesz wszystkie swoje wydatki z podziałem na kategorie, będziesz wiedzieć, jakie sumy wyznaczać sobie na kolejne miesiące. Gdy jesteś już świadomy swoich potrzeb (wiesz, ile na co wydajesz), możesz poszukać oszczędności i przesuwać część wydatków z jednej kategorii do drugiej. Z czasem wypracujesz sobie stały plan.  

Jeżeli chcesz poznać więcej wskazówek, przeczytaj nasze teksty o planowaniu budżetu i budowaniu poduszki finansowej. Polecamy Ci też aplikacje do kontrolowania finansów.

Jak obniżyć rachunki?

Jak najczęściej tracimy pieniądze? Przez lekkomyślne wykonywanie codziennych czynności. Kiedy zaczniesz notować zużycie prądu, gazu, wody i ogrzewania, łatwiej będzie Ci ocenić, które opłaty chciałbyś zredukować, ale bez obniżania jakości życia.

Sposoby na oszczędzanie wody

 • Wyjeżdżasz? Pamiętaj, że dużo wody tracisz przez wycieki z kranów. Możesz zakręcić zawory, żeby tego uniknąć.
 • Korzystaj z prysznica zamiast wanny.
 • Sprawdź, w jakim stanie jest Twoja spłuczka – przez wycieki w  toalecie można stracić nawet kilkadziesiąt metrów sześciennych wody rocznie.
 • Włączaj zmywarkę, kiedy jest już pełna. Podobnie z pralką.
 • Gotuj tylko tyle wody, ile naprawdę jest Ci potrzebne do zrobienia kawy albo herbaty. Jeśli nie używasz czajnika elektrycznego, korzystaj z gwizdka.

Sposoby na oszczędzanie prądu

 • Zmień sprzedawcę prądu. Komu chciałoby się porównywać oferty sprzedawców energii? A przecież wystarczy skorzystać z kalkulatorów energii dostępnych w internecie, żeby przekonać się, z jakich firm energetycznych możesz korzystać i jakie proponują Ci warunki. Rozważ także zmianę taryfy.
 • Zbliża się okres urlopowy, więc nie zapominaj o przełączeniu urządzeń w tryb energooszczędny, kiedy wyjeżdżasz. Nowe lodówki mają funkcję „Wakacje”, o której warto pamiętać. Jeśli akurat zmieniasz lodówkę, zainwestuj w taką o wysokiej klasie energetycznej: od A+ w górę. A najlepiej w taką, która ma system odszraniania „No frost”. Lodówka dużo energii traci, kiedy jest oszroniona (nie zapominaj o jej rozmrażaniu).
 • Kiedy wychodzisz z domu do pracy, wyłączaj urządzenia – np. laptopy, telewizory, routery – z gniazdek. Nie zostawiaj ich pracujących w trybie stand by. Jeśli masz kilka urządzeń podłączonych do listwy, pamiętaj o tym, żeby ją wyłączyć.
 • Zmień żarówki na energooszczędne! A jeśli masz możliwość, korzystaj z opraw zawierających kilka źródeł światła.
 • Gaś światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia, chyba że korzystasz właśnie z żarówek energooszczędnych, które pobierają dużo energii przy zapalaniu.

Sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu

Jak zapobiegać uciekaniu ciepła z pomieszczeń?

 • Temat co prawda zimowy, ale możesz już teraz zadbać o uszczelnianie okien i drzwi, ponieważ ucieka przez nie nawet 25% energii cieplnej. Będzie jak znalazł, gdy przyjdą mrozy.
 • Zimą, gdy wietrzysz, otwieraj okna szeroko, ale na krótko.
 • Pamiętaj o zakręcaniu kaloryferów przed wyjściem z mieszkania i przed wietrzeniem oraz przed pójściem spać.
 • Odpowietrzaj grzejniki, żeby nagrzewały się równomiernie.
 • Unikaj zasłaniania kaloryferów meblami i ciężkimi zasłonami.
 • Ułóż na podłodze dywan, który będzie dobrą izolacją.

Po tym, jak wprowadzisz któreś ze zmian, sprawdź w następnym miesiącu, czy Twoje rachunki się obniżyły. Zobaczysz na własne oczy, jakie efekty przyniosą tak proste triki!

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation