Jak jeść zdrowo i tanio – porady nieprzepłacających

Och, zdrowe jedzenie jest takie drogie – często to słyszymy. Wystarczy jednak nieco popytać i zbadać sprawę, a okazuje się, że aby jeść zdrowo, wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. Dzisiaj o tym, jak jeść zdrowo i nie przepłacać.

Jak jeść zdrowo i tanio – porady nieprzepłacających - FinAi.pl

Sklepy ze zdrową żywnością wydają się wyrastać na każdym rogu ulicy. To już nie tylko sposób na „naprawę” swojego zdrowia, ale również styl życia, wokół którego narosło mnóstwo usług, produktów i mitów. Nie mamy w FinAi.pl dietetyków, ale jest kilku maniaków zdrowej żywności, którzy są zgodni, że „zdrowo” wcale nie musi znaczyć „drogo”.

Bądźmy szczerzy: czasem płaci się za samą ideę zdrowego stylu życia, a nie za realną jego wartość. Dzięki dobremu planowaniu posiłków i kilku radom możesz zaoszczędzić na zdrowym jedzeniu.

Kupuj z głową

Nawet jeśli Twój osiedlowy sklep nie oferuje najzdrowszego, organicznego jedzenia, to nie oznacza, że nie „upolujesz” w nim tanich i świeżych produktów. Porównuj ceny, a przede wszystkim nigdy nie kupuj z pustym żołądkiem. Czemu?

Nie robię zakupów, gdy jestem nienajedzony, bo wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że kupię rzeczy, których nie potrzebuję – mówi Michał, który ostatnio postanowił być fit.

Nie oznacza to, że powinieneś kupować produkty tylko na bieżące potrzeby. Warto robić większe zakupy, ale należy je przemyśleć, aby nie było potrzeby wyrzucania nadmiarowych zapasów.

Odwiedzaj targi rolnicze i markety ze zdrową żywnością – producenci i rolnicy na tego typu wydarzeniach chcą pochwalić się jakością swoich produktów i być konkurencyjni wobec drogich sklepów. Oczywiście wielokrotnie są to te same produkty pod względem jakości, a mimo to na takich targach można znaleźć coś taniej.

Mrożonki i domowa woda

Kupuj owoce oraz warzywa, kiedy są świeże i tanie w ich sezonie, a następnie je zamroź. Mrożonki nie tracą wcale wartości odżywczych, a poza tym nie będziesz musiał kupować truskawek prawie dwa razy drożej, kiedy skończy się na nie sezon. Błogosławieństwo mrożenia nie dotyczy tylko owoców i warzyw. Ser dobrej jakości – kupiony taniej – również można zamrozić.

Jeśli istnieje możliwość kupienia taniej makaronu albo krakersów czy ryżu, to pamiętaj, że są to produkty, które mogą leżeć u Ciebie na półce długo.

A może tak, jak piszący te słowa, jesteś uzależniony od wody mineralnej? Jeśli wypijasz ją litrami, może lepiej zainwestować w domowy sprzęt do filtrowania wody? Koszt takiego urządzenia to jedyne 50-100 złotych. Potem należy jedynie wymieniać raz na jakiś czas zużyte filtry (które i tak potrafią oczyścić około 100 litrów wody). Jeśli pijamy wodę mineralną codziennie, to zakup ten zwraca się już po miesiącu.

Planuj swoje zakupy

Lista zakupów to przydatna rzecz (ostatnio pisaliśmy o przydatnej aplikacji, która pozwala wyszukiwać produkty tanio, a także pomaga w stworzeniu takiej listy). Szczególnie, gdy nagminnie zdarza nam się kupować rzeczy, których nie potrzebujemy i to za cenę, która mogłaby być niższa. Kiedy kupujemy bez planów, czujemy się jak małe dziecko w sklepie ze słodyczami. Szukamy w swojej głowie argumentów, aby kupić to, to, to i jeszcze tamto. A wcale nie musimy tego robić!

I planuj swoje posiłki!

Może to siła reklamy, a może lenistwo, ale czasami jadamy to, co nie jest nam potrzebne w ilościach, których nie powinniśmy. Nasze lodówki i żołądki bywają wypchane śmieciami, których nie potrzebujemy, kiedy naprawdę wartościowe produkty traktujemy jako dodatek do diety.

Planowanie posiłków wespół z dietetykiem może przynieść wiele dobrego Twojemu portfelowi!

Jeśli dobrze wsłuchamy się w swoje ciała, przestaniemy kupować rzeczy, które potem i tak wyrzucamy do kosza. No i nie będziemy ulegali podszeptom reklam, jedli nie tylko tanio, ale i zdrowo.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation