Jak dbać o finanse? Testujemy darmowe aplikacje do oszczędzania!

Aplikacje na smartfona to nie tylko upiększanie zdjęć i liczenie spalanych kalorii. Na iOS i Androida można znaleźć ciekawe narzędzia, które pomogą kontrolować budżet. Wszystkie wybrane przez nas apki są proste w użyciu i dotyczą opłat, rachunków i szacowania kosztów.

Chcesz mieć więcej pieniędzy? Te aplikacje Ci w tym pomogą

Kto zmaga się z zarządzaniem domowym budżetem, ten wie, że pomocy w tej sferze nigdy za wiele. Wybraliśmy kilka apek służących do zarządzania prywatnymi finansami i wzięliśmy pod uwagę nie tylko różnorodność, ale też prostotę użycia.

Oto programy, które zrobią z Ciebie domowego księgowego!

Google Keep, czyli synchronizowanie wydatków (iOS, Android, darmowa aplikacja)

Google Keep to MS Excel, Numbers i Google Docs w jednym. Można go pobrać za darmo, a funkcje programu nie zostały stworzone wyłącznie w kontekście finansów oraz ich planowania, ale świetnie się sprawdzają, jeśli chcemy dzielić się z kimś swoimi obliczeniami.

Pozwala użytkownikowi generować (oczywiście jak w Excelu – dzięki użyciu odpowiedniej formułki) zestawienia i kosztorysy. Głównym jego atutem jest to, że dla osób znających już arkusze kalkulacyjne będzie intuicyjny i wygodny w użyciu.

Kontomierz, czyli kompleksowo o finansach (iOS, Android, PC, darmowa aplikacja)

Kontomierz jest programem służącym do kompleksowego „pilnowania” swoich finansów. Zainstalować go można zarówno na iOS, jak i Androidzie czy PC.

To, co wyróżnia tę aplikację, to kładzenie nacisku na racjonalne planowanie wydatków. Aplikacja jest rozszerzeniem możliwości serwisu Kontomierz. Dzięki niemu można analizować wszystkie swoje przychody oraz wydatki, a aplikacja podpowiada, kiedy należy zacząć oszczędzanie.

Generowane statystyki oraz lista poprzednich wydatków ułatwiają kontrolowanie domowego budżetu.

Aplikacje dedykowane banków (iOS, Android, darmowa aplikacja)

Większość banków oferuje klientom własne programy, które oprócz funkcji bankowości elektronicznej, mają też wbudowane dodatki pozwalające lepiej kontrolować swój budżet. Nie są one tak zaawansowane, jak na przykład Kontomierz, ale wszelkie informacje o finansach sprzężone są bezpośrednio z bankiem (również on odpowiada za bezpieczeństwo tych danych).

Oprócz standardowych funkcji płatniczych, jak automatyczne przelewy, istnieje możliwość wygenerowania raportów oraz kategoryzacji wydatków – dzięki temu dowiesz się, ile w danym miesiącu przeznaczyłeś pieniędzy na opłaty oraz zwykłe, konsumenckie aktywności.

Takie aplikacje polecane są przede wszystkim tym osobom, które najbardziej ufają oficjalnym aplikacjom udostępnionym przez bank.

Dollarbird (iOS, Android, darmowa aplikacja)

Jest to kalendarz, w którym możemy wpisywać terminy płatności oraz planowane wydatki z możliwością ich analizy i kategoryzacji. Pozwala to na szczegółowe planowanie swojego budżetu, a dzięki systemowi alarmowania nie spóźnisz się z żadnymi opłatami.

Wszystkie dane zebrane w kalendarzu można zapisać w chmurze lub wyeksportować do zewnętrznego pliku, mogą więc posłużyć jako ważny dodatek do domowej księgowości. Takie dane przechowane mogą być przez lata, a program cechuje się prostotą oraz przejrzystością szaty graficznej.

Lista Zakupów (Android, darmowa aplikacja)

Niektórzy nie ruszają się na zakupy bez zabrania ze sobą listy, bo –jak piszący te słowa – ciągle zapominają o ważnych produktach.

 

Jak zarobić na swoim weselu?

Jak zarobić na swoim weselu?

Wesele to impreza, którą zapamiętamy do końca życia. Słynie również z tego, że nieźle „suszy” kieszenie. Czy można w jakiś sposób zarobić na ślubie?

 

Lista Zakupów to apka, która nie tylko tworzy spis rzeczy do kupienia, ale również podaje ich przybliżoną lub dokładną cenę w danym sklepie. Co ciekawe aplikację można zsynchronizować z telefonem drugiej osoby, aby zakupy się nie powielały.
To bardzo użyteczne narzędzie, a dzięki możliwości archiwizowania zakupów można porównać wydatki z konkretnych dni i miesięcy, co przydaje się w przypadku skrupulatnej, domowej księgowości.

Stocard (iOS, Android, aplikacja bezpłatna)

Aplikacja Stocard gromadzi wszystkie karty lojalnościowe oraz zniżkowe ze sklepów w jednym miejscu i nie trzeba się już martwić tym, że plastikowa karta może się gdzieś zapodziać. Jest to przydatna aplikacja, jeśli nie przepuszczacie żadnym rabatom, bo zostaniecie o nich poinformowani za pomocą SMS-a lub maila.

Jak wygląda „dodawanie” kart do aplikacji? Wystarczy zeskanować kod kreskowy z karty lojalnościowej, a potem wyświetlić ją sprzedawcy w kasie poprzez apkę. Jest to bardzo wygodne – będziesz miał więcej wolnego miejsca w portfelu, a informacje o nowych zniżkach i rabatach dotrą do Ciebie błyskawicznie.

Jak używać takich programów?

Trudno jest wskazać najlepszą aplikację do planowania finansów, bo o wiele ważniejsze, niż możliwości programu są… Twoje pomysły na oszczędzanie. Smartfon może co najwyżej Ci w tym pomóc, a także za pomocą mniej lub bardziej skutecznych metod – motywować do pracy nad swoim domowym budżetem.

Podobnie jak z programami treningowymi i dietetycznymi – najlepsza „aplikacja sumienności” powinna zostać „wgrana” w Twój umysł, a telefon może nam co najwyżej delikatnie w tym pomóc. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli interesuje nas rzetelna domowa księgowość – archiwizowanie danych oraz poprawne z nich korzystanie jest bardzo ważne.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation