Jak być Lannisterem i zawsze spłacać swoje długi?

Nie, w tym tekście nie będziemy skupiali się na niecodziennych relacjach rodzeństwa Lannisterów. Odpowiemy za to na pytanie: jak kierować się jedną z dewiz rodu znanego z „Gry o tron”, czyli: „Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi”.

Jak być Lannisterem i ZAWSZE spłacać swoje długi?
Tyrion, Cersei, Jaime, Tywin – każde z nich, czy to na kartach książek z cyklu „Pieśń lodu i ognia”, czy to na telewizyjnych ekranach, mawiało: „Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi”.

Choć w oryginale zdanie to nie zawsze dotyczyło kwestii finansowych – czasem chodziło o wyrównanie liczby ściętych głów – to w tym artykule skupimy się właśnie na pieniądzach.

A zatem: jak być Lannisterem i zawsze spłacać swoje długi?

1. Jeśli masz nagły, niespodziewany wydatek i wiesz, że będziesz miał problem ze spłatą zbliżającej się raty, poinformuj o tym bank. Żaden bank nie utnie Ci za to głowy, nawet Żelazny Bank z Braavos. A każdy bank (a co za tym idzie: również BIK) i tak zauważy opóźnienie. 

2. Jeśli masz już kredyt, jego raty spłacaj w pierwszej kolejności. Nie wydawaj pieniędzy na przyjemności czy towary, bez których się obejdziesz. Nowy koń czy miecz z valyriańskiej stali mogą poczekać – dla Twojej wiarygodności kredytowej i scoringu BIK najważniejsze jest, żebyś spłacił ratę!

3. Dokładnie rozplanuj swój budżet. Poszukaj możliwości stworzenia dodatkowych oszczędności. Zastanów się na przykład, czy nie opłaci Ci się rezygnacja ze stołowania się w gospodach. Policz, ile pieniędzy oszczędzisz, jeśli zaczniesz gotować własną strawę w domu.

4. Zastanów się, czy nie masz żadnych stałych wydatków, których nie potrzebujesz, a które rozwalają Ci domowy budżet. Może masz abonament na naukę walki mieczem, z którego nie korzystasz? A może Twojemu smokowi wystarczy zwykła baranina zamiast droższych mięs? Im szybciej pozbędziesz się lub obniżysz tego typu koszty, tym lepiej.

 

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

 

5. Nie bierz drugiego kredytu na spłatę tego, z którym sobie nie radzisz – to prosta droga do pułapki kredytowej, z której nie wyciągnie Cię nawet królowa Siedmiu Królestw.

6. Zamiast pamiętać o comiesięcznym, ręcznym wpłacaniu zaległości, pomyśl nad stałym zleceniem. Wtedy nie spóźnisz się z ratą nawet, jeśli u Twoich bram stanie armia Stannisa.

7. Przygotuj sobie poduszkę finansową. Najprostszym sposobem jest odkładanie niewielkich kwot – 50 czy 100 złotych – przy każdej racie, którą spłacasz. Możesz je wpłacać na konto oszczędnościowe lub nawet wyjmować z bankomatu i chować do skarbonki – byleby to była nienaruszalna kwota. W ten sposób po kilku miesiącach – w razie jakichkolwiek perturbacji finansowych – np. nagłych wydatków – będzie Cię stać na ratę.

W ten sposób będziesz mógł być tak wyluzowany jak Lannisterowie na poniższym gifie!

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation