Jak być Lannisterem i zawsze spłacać swoje długi?

Nie, w tym tekście nie będziemy skupiali się na niecodziennych relacjach rodzeństwa Lannisterów. Odpowiemy za to na pytanie: jak kierować się jedną z dewiz rodu znanego z „Gry o tron”, czyli: „Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi”.

Jak być Lannisterem i ZAWSZE spłacać swoje długi?
Tyrion, Cersei, Jaime, Tywin – każde z nich, czy to na kartach książek z cyklu „Pieśń lodu i ognia”, czy to na telewizyjnych ekranach, mawiało: „Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi”.

Choć w oryginale zdanie to nie zawsze dotyczyło kwestii finansowych – czasem chodziło o wyrównanie liczby ściętych głów – to w tym artykule skupimy się właśnie na pieniądzach.

A zatem: jak być Lannisterem i zawsze spłacać swoje długi?

1. Jeśli masz nagły, niespodziewany wydatek i wiesz, że będziesz miał problem ze spłatą zbliżającej się raty, poinformuj o tym bank. Żaden bank nie utnie Ci za to głowy, nawet Żelazny Bank z Braavos. A każdy bank (a co za tym idzie: również BIK) i tak zauważy opóźnienie. 

2. Jeśli masz już kredyt, jego raty spłacaj w pierwszej kolejności. Nie wydawaj pieniędzy na przyjemności czy towary, bez których się obejdziesz. Nowy koń czy miecz z valyriańskiej stali mogą poczekać – dla Twojej wiarygodności kredytowej i scoringu BIK najważniejsze jest, żebyś spłacił ratę!

3. Dokładnie rozplanuj swój budżet. Poszukaj możliwości stworzenia dodatkowych oszczędności. Zastanów się na przykład, czy nie opłaci Ci się rezygnacja ze stołowania się w gospodach. Policz, ile pieniędzy oszczędzisz, jeśli zaczniesz gotować własną strawę w domu.

4. Zastanów się, czy nie masz żadnych stałych wydatków, których nie potrzebujesz, a które rozwalają Ci domowy budżet. Może masz abonament na naukę walki mieczem, z którego nie korzystasz? A może Twojemu smokowi wystarczy zwykła baranina zamiast droższych mięs? Im szybciej pozbędziesz się lub obniżysz tego typu koszty, tym lepiej.

 

Jak zarobić na swoim weselu?

Jak zarobić na swoim weselu?

Wesele to impreza, którą zapamiętamy do końca życia. Słynie również z tego, że nieźle „suszy” kieszenie. Czy można w jakiś sposób zarobić na ślubie?

 

5. Nie bierz drugiego kredytu na spłatę tego, z którym sobie nie radzisz – to prosta droga do pułapki kredytowej, z której nie wyciągnie Cię nawet królowa Siedmiu Królestw.

6. Zamiast pamiętać o comiesięcznym, ręcznym wpłacaniu zaległości, pomyśl nad stałym zleceniem. Wtedy nie spóźnisz się z ratą nawet, jeśli u Twoich bram stanie armia Stannisa.

7. Przygotuj sobie poduszkę finansową. Najprostszym sposobem jest odkładanie niewielkich kwot – 50 czy 100 złotych – przy każdej racie, którą spłacasz. Możesz je wpłacać na konto oszczędnościowe lub nawet wyjmować z bankomatu i chować do skarbonki – byleby to była nienaruszalna kwota. W ten sposób po kilku miesiącach – w razie jakichkolwiek perturbacji finansowych – np. nagłych wydatków – będzie Cię stać na ratę.

W ten sposób będziesz mógł być tak wyluzowany jak Lannisterowie na poniższym gifie!

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation