Ile zapłacisz za wyjazd na Mistrzostwa Świata w Rosji?

Polska wywalczyła sobie zwycięstwo w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2018. Aby wierny kibic mógł osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu, musi zorganizować sobie nie tylko bilety na mecze, ale również plan wycieczki do Rosji. Policzmy, ile będzie to kosztowało.

Ile zapłacisz za wyjazd na Mistrzostwa Świata w Rosji?

Na Mistrzostwach Świata w Rosji imprezy sportowe się nie kończą! Piłkarski mundial, siatkarskie Euro czy olimpiada - wyjazd na każde z tych wydarzeń możesz opłacić kredytem gotówkowym.

Najprościej, najszybciej i w 100% przez internet kredyt weźmiesz w sklepie z kredytami FinAi!

To już pewne - jedziemy na Mundial! Mistrzostwa rozpoczną się 14 czerwca, a skończą 15 lipca. Mecze odbędą się na stadionach w Sankt-Petersburgu, Kaliningradzie, Kazaniu, Niżnym Nowogrodzie, Samarze, Wołgogradzie, Sarańsku, Rostowie nad Donem, Soczi i Jekaterynburgu.

Ci, którzy chcą osobiście wspierać reprezentację Polski, muszą przygotować się na wysokie koszty. Wyjazd należy zaplanować jak najwcześniej, bo chętnych do kupienia biletu jest pewnie więcej niż wejściówek. Właśnie z ich zdobyciem może być największy problem.

Bilety na Mistrzostwa Świata – kto pierwszy, ten lepszy

Bilety kupić można tylko poprzez oficjalną stronę FIFA, a niedługo (12 października) kończy się pierwsza tura sprzedaży. Jest ona otwarta dla każdego, kto chce zdobyć wejściówki. Od 16 do 28 listopada będą one już przyznawane na zasadzie losowania. Jeśli ktoś wylosuje możliwość kupienia biletu, a później zechce go odsprzedać, później również będzie taka szansa.

Kolejna faza sprzedaży rozpocznie się 5 grudnia 2017 i potrwa do 31 stycznia 2018. Ostatni dzwonek na kupienie biletów to okres między 18 kwietnia a 15 czerwca 2018 - wtedy decydować będzie wyłącznie kolejność zgłoszeń.

Jeżeli podczas żadnej z tych tur nie uda nam się kupić biletów, to nie wszystko stracone. Po losowaniu grup FIFA uruchomi portal, na którym będzie można je odsprzedawać lub się nimi wymieniać.

Ile to kosztuje?

Są trzy rodzaje biletów: wejściówki na pojedynczy mecz, pakiet drużynowy (czyli wszystkie bilety na mecz danej drużyny) oraz pakiet stadionowy (wszystkie rozgrywki na danym obiekcie).

W fazie grupowej najtańsze bilety kosztują 105 dolarów (390 złotych), a najdroższe 210 dolarów (około 775 złotych). Wyjątkiem jest jedynie mecz otwarcia (droższy od pozostałych spotkań grupowych). Jego cena to 550 dolarów, czyli ponad 2000 złotych.

Najwięcej trzeba wydać na finał, bo w tym przypadku ceny wahają się między 455 dolarów (1680 złotych) a 1100 (czyli ponad 4000 złotych). Choć już teraz te ceny robią wrażenie, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej, bo potem będą jeszcze droższe!

Bilet kupiony. Co dalej?

Na początek dobra wiadomość – już teraz kibice, przy zakupie biletu, mogą zarejestrować się i wypełnić formularz, żeby otrzymać tak zwany „paszport kibica”. Jest to elektroniczna przepustka, pozwalająca przekroczyć rosyjską granicę bez posiadania wizy.

Przypomnijmy: aby dostać się do Rosji, należy posiadać turystyczną wizę, która kosztuje około 150 złotych i wymaga kontaktu z ambasadą rosyjską.

Dzięki „paszportowi kibica” miłośnicy piłki nożnej będą również mogli za darmo poruszać się między miastami, w których odbędą się mecze. Darmowe dla nich będzie też korzystanie z komunikacji miejskiej. Witalij Mutko, prezes rosyjskiej federacji piłkarskiej, obiecuje, że udogodnień dla zarejestrowanych ma być jeszcze więcej.

Do Rosji na własną rękę

Trudno dzisiaj oszacować, ile będzie kosztowała podróż po Rosji - szczególnie, jeśli ktoś nie zdecydował się na „paszport kibica”. Żeby oszacować cenę wyjazdu, należałoby znać stadiony, na których będzie grała nasza reprezentacja. Te informacje pojawią się później.
Warto natomiast orientować się w cenach biletów lotniczych i zakwaterowań – bo większość kibiców skorzysta z samolotów.

Obecnie ceny biletów na linii Warszawa – Moskwa wahają się między 1100 a 1700 złotych (przylot na dzień przed Mundialem i powrót bezpośrednio po nim). Niewiele więcej kosztuje przelot do Sankt Petersburga. Jeśli chcesz na bieżąco śledzić i porównywać ceny przelotów, polecamy następujące serwisy: Google Flights, Momondo czy Skyscanner.

Singielstwo a portfel. Czy bycie singlem się opłaca?

Singielstwo a portfel. Czy bycie singlem się opłaca?

Zakorzeniony w nas romantyzm podpowiada, że nie powinno się myśleć o związkach w kontekście finansowym. Niewątpliwie bycie razem przynosi wiele korzyści. A czy można zaoszczędzić dzięki… byciu singlem? Oto finansowe plusy takiego stanu rzeczy.

Taniej (i być może ciekawiej) będzie pojechać koleją – bilety na pociąg z Warszawy Centralnej do stolicy Rosji zaczynają się od 100 euro (około 400 złotych), ale zamiast 2-3 godzin będziemy podróżowali prawie 20. Może to być tania opcja dla tych, którzy z Moskwy wezmą kolejne pociągi do miast, w których odbędzie się mecz (przypominamy: w obrębie kraju podróżować koleją za darmo mogą posiadacze „paszportu kibica”).

Jeśli chcemy jechać samochodem, to najbliżej nas znajduje się Kaliningrad (tamtejszy obiekt znajduje się około 60 kilometrów od granicy naszego kraju), a najdalej Jekaterynburg – aż 3 tysiące kilometrów od Polski. Najsensowniejszym sposobem dostania się na mecz do tego miasta byłby lot do Moskwy, a następnie podróż koleją.

Hotele i noclegi w Rosji

Kibic, który zechce obejrzeć mecze we wszystkich 10 obiektach, powinien stworzyć sobie szczegółowy plan działań. Nie jest to niemożliwe zadanie, ale na pewno będzie czasochłonne. Tym bardziej, że nie wiadomo jeszcze, w jakich miastach będzie grała reprezentacja Polski.

Wg portalu Skyscanner najdroższe noclegi czekają kibiców w Sankt Petersburgu i Moskwie. Ciężko się będzie przespać za sumę niższą niż 250 złotych. Te o podwyższonym standardzie są droższe nawet o 2000 złotych. W Kaliningradzie istnieje możliwość przenocowania już za 100-150 złotych. Ceny na pewno zmienią się wraz ze wzrostem zainteresowania klientów po wykupieniu wszystkich biletów na mecze. Tym bardziej warto zainteresować się wykupieniem noclegu wcześniej.

Nieco taniej, ale wciąż w podobnym przedziale cenowym, prezentują się prywatne, wynajmowane pokoje ogłaszane na portalu AirBNB. Możesz również skorzystać z ofert darmowych noclegów na Couchsurfing, tym bardziej, że w razie braku miejsc w hotelach mogą być ostatnią deską ratunku.

I coś na ząb

Walutą obowiązującą w Rosji są ruble. Ceny niektórych produktów są porównywalne do naszych, choć bywają też nieco wyższe. Dla tych, którzy chcą zaopatrywać się w lokalnych dyskontach i sklepach spożywczych, podajemy ceny najważniejszych produktów (stan na październik 2017 roku):

 •  Chleb w Rosji kosztuje 1,98 zł za sztukę (31,50 rubli), 
 • masło (200g) 5,25 złotych (83,50 rubli),
 •  ser żółty (1kg) 22,02 złotych (350,00 rubli),
 •  jajka (10 sztuk) 3,68 zł (58,50 rubli),
 •  szynka (1kg) 28,31 zł (450,00 rubli),
 •  filet z kurczaka (1kg) 17,61 zł (280,00 rubli),
 •  coca-cola (2l) 4,09 zł (65,00 rubli),
 •  sok (1l) 2,52 zł (40,00 rubli),
 •  kawa (250g) 10,06 zł (160,00 rubli),
 •  herbata (20 torebek) 2,20 zł (35,00 rubli),
 •  piwo (0,5l) 3,08 zł (49,00 rubli),
 •  papierosy (paczka) 3,96 zł (63,00 rubli),
 •  chipsy (duża paczka) 4,97 zł (79,00 rubli).

Nigdy na ostatnią chwilę!

Organizowanie wyjazdu na Mistrzostwa Świata na prawie ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem ze względu na rosnące ceny transportu i zakwaterowania. Pośpiesz się, wybierz najlepsze możliwości, rezerwuj i porównuj ceny. Może warto wybrać się do Rosji grupowo albo skorzystać z wycieczek kibiców? Będzie bezpieczniej i weselej.

Możesz połączyć taki wyjazd z wakacjami i wycieczką krajoznawczą. Oprócz pięknej Moskwy i Sankt Petersburga warto też pospacerować po innym mieście mundialowym, czyli Soczi - rosyjskim kurorcie nad Morzem Czarnym.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation