Ile kosztuje wychowanie i edukacja dziecka w Polsce?

Wprawdzie w tym roku za podręczniki do wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjalnych zapłaci państwo, ale książki to nie wszystko. Ile tak naprawdę będzie kosztowało wyprawka dla dziecka w tym roku, a ile przez wszystkie lata jego edukacji?

Ile kosztuje wychowanie i edukacja dziecka w Polsce?

Aż 200 tys. złotych może kosztować wychowanie jednego dziecka w Polsce, a koszt wychowania dwójki potomków to od 317 tysięcy do 368 tysięcy złotych - szacuje w tegorocznych badaniach Centrum imienia Adama Smitha.

Jak wskazują badania BIK, najwięcej wydatków mają rodzice pociech w wieku 10-12 lat. Średnio wydają prawie 673 złotych miesięcznie. Najbardziej obciążający finansowo bywa wrzesień, miesiąc, w którym dziecko po wakacjach wraca do szkoły.

Jakie zmiany w roku szkolnym 2017/2018?

Nadchodzący rok szkolny to kolejny eksperyment w reformie oświaty, szczególnie dla klas I, IV i nowotworzonych klas VII. Dla nich przewidziano nową podstawę programową, a co za tym idzie – podręczniki i zeszyty ćwiczeń.

Na szczęście Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecało darmowe książki dla wszystkich klas podstawowych oraz drugiej i trzeciej gimnazjalnych.

Podręczniki od ministerstwa

Proces nie jest skomplikowany: samorządy gminne wysyłają prośbę o dofinansowanie, ale tym razem za darmo nie będą wyłącznie materiały zaproponowane przez ministerstwo. Nauczyciele mają możliwość wybrania sobie książki z 11 wybranych przez MEN tytułów dla klas I – II.

W prezencie na Dzień Dziecka... zainwestuj w swoje dziecko!

W prezencie na Dzień Dziecka... zainwestuj w swoje dziecko!

Kursy, warsztaty, szkółki – czy z okazji Dnia Dziecka (i nie tylko) warto w nie zainwestować?

 Uczniowie szkoły średniej niestety nie otrzymają darmowych podręczników. Na podstawie listy podręczników można oszacować, że komplet książek do I klasy liceum może kosztować około 400-500 zł. Oczywiście dziecko nie wybiera się do szkoły jedynie z podręcznikiem, bo trzeba też mieć w czym go nosić.

Ile w poprzednim roku?

„W przypadku rodzin z jednym dzieckiem łączne wydatki na wyprawkę szkolną wyniosły na początku obecnego roku szkolnego średnio 626 zł, dla dwojga uczniów było to średnio 1023 zł, natomiast w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci uczęszczających do wymienionych szkół – 2365 zł” – czytamy w raporcie CBOS z 2016 r.

Sporo? A to jedynie początkowe wyposażenie. W tym roku z domowego budżetu odpadają na szczęście podręczniki, więc ile będzie kosztowało wyposażenie ucznia?

Plecak i to, co w środku

Największe rozbieżności cenowe dotyczą plecaka. Można kupić go za mniej niż 100 złotych, ale niektóre kosztują nawet kilka razy tyle. Cena piórnika to ok. 20 - 30 zł, a jego wyposażenie (długopisy, ołówki, kredki, gumki mazaki, przyrządy kreślarski) to następne 30 . Zeszyty, w zależności od formatów i jakości, kosztują od 5 złotych do 15. Oczywiście dochodzą też przedmioty wymagane na zajęciach technicznych i plastycznych: bloki (ok. 2-3 zł), farbki (4-5 zł), pastele (ok. 10 zł).

Ile same wyprawki będą kosztowały przez lata?

Policzmy więc, ile kosztuje „wyprawianie” pociechy przez cały okres trwania jego nauki. To trudne, zważywszy na inflację i takie czynniki, jak choćby darmowe dofinansowania.

Przyjmijmy więc, że dziecko trzeba „obkupić” przed wrześniem aż do osiągnięcia przez nie osiemnastu lat, a ministerstwo nie będzie miało w zwyczaju dorzucania się do materiałów edukacyjnych. Po zaokrągleniu do 700 zł i pomnożeniu przez 11 (tyle lat spędzi dziecko w szkole do osiągnięcia pełnoletności), wychodzi 7700. A to jedynie wyprawka, a nie koszty życia, które mogą przekroczyć 150 tysięcy złotych.

Podsumowanie

Według badań przeprowadzonych przez Centrum imienia Adama Smitha koszt wychowania jednego dziecka do osiągnięcia pełnoletności to nawet 200 tys. złotych.

Koszt wyprawek szkolnych przez cały okres szkolny (materiały edukacyjne, plecak, piórnik etc.): ok. 8000 zł. 

A ile będzie kosztowało Cię wyprawienie dziecka w 2017 roku:

Komplet podręczników dla dziecka: w tym roku nic.

Wyprawka szkolna (plecak, piórnik…): 600 – 700 zł.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation