Ile kosztuje podróż Orient Expressem? Sprawdź, czy Cię stać!

Orient Express – symbol bogactwa, przepychu, wygody i XIX-wiecznej arystokracji. Okazuje się, że to nie tylko wymysł książek oraz filmów, ale prawdziwy kurs na linii Paryż – Stambuł. Mało tego – jeśli ktoś zechce, raz do roku może poczuć się jak bohater kryminału Agaty Christie.

Ile kosztuje podróż Orient Expressem?

Kredyt na podróż Orient Expressem? Czemu nie!

Jeśli myślisz o kredycie gotówkowym, wejdź na stronę FinAi i weź go tak wygodnie, jak to tylko możliwe - bez wstawania z kanapy, w 100% przez internet!

 Agent James Bond, Fileas Fogg z książki „W 80 dni dookoła świata”, detektyw Herkules Poirot z powieści kryminalnej „Morderstwo w Orient Expressie” – to tylko niektóre słynne postacie, które miały okazję podróżować luksusowym pociągiem. Oczywiście w fikcyjnych opowieściach, bo w rzeczywistości na coś takiego pozwalali sobie jedynie arystokraci i dyplomaci. Orient Express słynął bowiem ze swojego wystawnego wnętrza, najlepszej obsługi na świecie, wspaniałej kuchni oraz wygody.

Do kin wchodzi właśnie kolejna ekranizacja „Morderstwa w Orient Expressie”, a my zastanawiamy się, ile kosztuje dzisiaj podobna podróż. Na początek…

Czym jest Orient Express?

To nazwa luksusowego pociągu, który pierwotnie, czyli w 1883 roku, kursował na trasie Paryż – Stambuł oraz Londyn – Ateny. Pierwsza trasa liczyła 2880 kilometrów i trwała 70 godzin. Po drodze pociąg przejeżdżał przez takie miasta jak: Monachium, Wiedeń, Budapeszt, Bukareszt, Zurych, Innsbruck czy Belgrad.

Szybko stał się wymarzonym środkiem lokomocji klas wyższych, tym bardziej, że ówcześnie stanowił jedyne bezpośrednie i szybkie połączenie między Paryżem a Konstantynopolem. Pomysłodawca i założyciel, czyli spółka Compagnie Internationale des Wagons-Lits (C.I.W.L.), dokładał wszelkich starań, aby utrzymać status „luksusu”. A w związku z tym – wysokiej, zindywidualizowanej ceny za przejazd.

Rozrywka bogatej klasy wyższej

Ceny były zbyt wysokie, aby pozwolił sobie na nie zwykły podróżnik. Z tego właśnie powodu Orient Express jest w popkulturze scenerią szpiegowskich akcji lub kryminałów, w których bohaterowie to arystokracja. Sam pociąg, z powodu bogactwa i ważnych strategicznie pasażerów, był łakomym kąskiem dla bandytów oraz porywaczy.

 

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

 

Wśród atłasu, najlepszej jakości skóry w fotelach, świetnej i kompetentnej obsługi działy się również rzeczy historyczne. Chociaż na czas II wojny światowej Orient Express został zawieszony, Adolf Hitler wykorzystał jeden z wagonów jako miejsce do podpisania francuskiej kapitulacji.

Orient Express dzisiaj

Na oryginalnej trasie Paryż – Stambuł pociąg kursował w latach 1883 – 1914, 1919 – 1939 i 1945 – 1977. Potem trasa była skracana, a następnie całkowicie zawieszono kursy. W 1982 James Sherwood założył spółkę Venice Simplon-Orient-Express, która odkupiła od państwowych kolei oryginalne pociągi Orient Express i odrestaurowała 35 wagonów. W 1982 odnowiony Orient Express ruszył z Londynu do Wenecji. Bilet kosztował wtedy 1200 funtów.

Dzisiaj spółka oferuje corocznie przejazdy na trasie Paryż-Londyn, Paryż – Stambuł oraz Stambuł – Wenecja.

Podróż ze stolicy Francji do stolicy Anglii kosztuje 650 funtów (około 3100 złotych) od osoby. Najbardziej popularna droga, czyli z Londynu do Wenecji i vice versa, kosztuje 2365 funtów, czyli ponad 11 tysięcy złotych! Najwięcej będą musieli zapłacić ci, którzy marzą o podróży oryginalną trasą Orient Expressu. Podróż z Paryża do Stambułu to wydatek rzędu 6600 funtów, czyli przynajmniej 31 tysięcy złotych. Najbliższa dostępna data podróży to 21 marca 2018.

Droga wycieczka? Cóż, w Orient Expressie płaci się nie tylko za podróż w przestrzeni, ale również czasie. W pociągu można bowiem poczuć się, jakby nic się nie zmieniło od końca XIX wieku, a uniformy obsługi wyglądają dokładnie tak, jak wtedy. Czy są jakieś ciekawe alternatywy?

A może w zamian przygoda mniej „na bogato”?

A może wcale nie interesuje Cię podróż luksusowym pociągiem, tylko pociągi same w sobie? Bardzo ciekawą opcją dla turystów jest tzw. Interrail, czyli europejski bilet miesięczny. Kosztuje około 1000 euro i upoważnia do korzystania ze wszystkich transportów kolejowych w 30 państwach Europy.

A może jesteś zbyt leniwy i po prostu chciałbyś „odbębnić” trasę, którą przemierzali bohaterowie kryminału Agaty Christie? Według portalu Skyscanner do Stambułu z Warszawy dolecieć można za 3 tysiące złotych, a z Paryża za jedyne 1500 zł. Tylko nie należy oczekiwać, że będą nas obsługiwała ubrana elegancka, wyrwana z dawnej epoki obsługa taka jak w „Morderstwie w Orient Expressie”.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation