Ile kosztuje podróż Orient Expressem? Sprawdź, czy Cię stać!

Orient Express – symbol bogactwa, przepychu, wygody i XIX-wiecznej arystokracji. Okazuje się, że to nie tylko wymysł książek oraz filmów, ale prawdziwy kurs na linii Paryż – Stambuł. Mało tego – jeśli ktoś zechce, raz do roku może poczuć się jak bohater kryminału Agaty Christie.

Ile kosztuje podróż Orient Expressem?

Kredyt na podróż Orient Expressem? Czemu nie!

Jeśli myślisz o kredycie gotówkowym, wejdź na stronę FinAi i weź go tak wygodnie, jak to tylko możliwe - bez wstawania z kanapy, w 100% przez internet!

 Agent James Bond, Fileas Fogg z książki „W 80 dni dookoła świata”, detektyw Herkules Poirot z powieści kryminalnej „Morderstwo w Orient Expressie” – to tylko niektóre słynne postacie, które miały okazję podróżować luksusowym pociągiem. Oczywiście w fikcyjnych opowieściach, bo w rzeczywistości na coś takiego pozwalali sobie jedynie arystokraci i dyplomaci. Orient Express słynął bowiem ze swojego wystawnego wnętrza, najlepszej obsługi na świecie, wspaniałej kuchni oraz wygody.

Do kin wchodzi właśnie kolejna ekranizacja „Morderstwa w Orient Expressie”, a my zastanawiamy się, ile kosztuje dzisiaj podobna podróż. Na początek…

Czym jest Orient Express?

To nazwa luksusowego pociągu, który pierwotnie, czyli w 1883 roku, kursował na trasie Paryż – Stambuł oraz Londyn – Ateny. Pierwsza trasa liczyła 2880 kilometrów i trwała 70 godzin. Po drodze pociąg przejeżdżał przez takie miasta jak: Monachium, Wiedeń, Budapeszt, Bukareszt, Zurych, Innsbruck czy Belgrad.

Szybko stał się wymarzonym środkiem lokomocji klas wyższych, tym bardziej, że ówcześnie stanowił jedyne bezpośrednie i szybkie połączenie między Paryżem a Konstantynopolem. Pomysłodawca i założyciel, czyli spółka Compagnie Internationale des Wagons-Lits (C.I.W.L.), dokładał wszelkich starań, aby utrzymać status „luksusu”. A w związku z tym – wysokiej, zindywidualizowanej ceny za przejazd.

Rozrywka bogatej klasy wyższej

Ceny były zbyt wysokie, aby pozwolił sobie na nie zwykły podróżnik. Z tego właśnie powodu Orient Express jest w popkulturze scenerią szpiegowskich akcji lub kryminałów, w których bohaterowie to arystokracja. Sam pociąg, z powodu bogactwa i ważnych strategicznie pasażerów, był łakomym kąskiem dla bandytów oraz porywaczy.

 

Jak tanio podróżować? Porady dla podróżników

Jak tanio podróżować? Porady dla podróżników

Nie wszystko to, co najdroższe, musi być najlepsze. Przeżywać przygody można za niewiele. Ta „mądrość życiowa” szczególnie pasuje do podróży.

 

Wśród atłasu, najlepszej jakości skóry w fotelach, świetnej i kompetentnej obsługi działy się również rzeczy historyczne. Chociaż na czas II wojny światowej Orient Express został zawieszony, Adolf Hitler wykorzystał jeden z wagonów jako miejsce do podpisania francuskiej kapitulacji.

Orient Express dzisiaj

Na oryginalnej trasie Paryż – Stambuł pociąg kursował w latach 1883 – 1914, 1919 – 1939 i 1945 – 1977. Potem trasa była skracana, a następnie całkowicie zawieszono kursy. W 1982 James Sherwood założył spółkę Venice Simplon-Orient-Express, która odkupiła od państwowych kolei oryginalne pociągi Orient Express i odrestaurowała 35 wagonów. W 1982 odnowiony Orient Express ruszył z Londynu do Wenecji. Bilet kosztował wtedy 1200 funtów.

Dzisiaj spółka oferuje corocznie przejazdy na trasie Paryż-Londyn, Paryż – Stambuł oraz Stambuł – Wenecja.

Podróż ze stolicy Francji do stolicy Anglii kosztuje 650 funtów (około 3100 złotych) od osoby. Najbardziej popularna droga, czyli z Londynu do Wenecji i vice versa, kosztuje 2365 funtów, czyli ponad 11 tysięcy złotych! Najwięcej będą musieli zapłacić ci, którzy marzą o podróży oryginalną trasą Orient Expressu. Podróż z Paryża do Stambułu to wydatek rzędu 6600 funtów, czyli przynajmniej 31 tysięcy złotych. Najbliższa dostępna data podróży to 21 marca 2018.

Droga wycieczka? Cóż, w Orient Expressie płaci się nie tylko za podróż w przestrzeni, ale również czasie. W pociągu można bowiem poczuć się, jakby nic się nie zmieniło od końca XIX wieku, a uniformy obsługi wyglądają dokładnie tak, jak wtedy. Czy są jakieś ciekawe alternatywy?

A może w zamian przygoda mniej „na bogato”?

A może wcale nie interesuje Cię podróż luksusowym pociągiem, tylko pociągi same w sobie? Bardzo ciekawą opcją dla turystów jest tzw. Interrail, czyli europejski bilet miesięczny. Kosztuje około 1000 euro i upoważnia do korzystania ze wszystkich transportów kolejowych w 30 państwach Europy.

A może jesteś zbyt leniwy i po prostu chciałbyś „odbębnić” trasę, którą przemierzali bohaterowie kryminału Agaty Christie? Według portalu Skyscanner do Stambułu z Warszawy dolecieć można za 3 tysiące złotych, a z Paryża za jedyne 1500 zł. Tylko nie należy oczekiwać, że będą nas obsługiwała ubrana elegancka, wyrwana z dawnej epoki obsługa taka jak w „Morderstwie w Orient Expressie”.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation