Eksperci z FinAi radzą: jak nie spóźnić się z ratą kredytu? Rada 2 jest kluczowa!

Wykorzystaj wiedzę ekspertów z FinAi i już nigdy nie miej „obsuw” w spłacaniu kredytu!

Eksperci z FinAi radzą: jak nie spóźnić się z ratą kredytu?

W FinAi mamy samych specjalistów: ogarniamy nowe technologie, bezpieczeństwo i bankowość. Specjaliści od tego ostatniego zagadnienia swoją wiedzę wyciągnęli z wieloletniej pracy w bankach. Dziś chcą podzielić się z Wami praktycznymi poradami.

 

Oto 12 praktycznych porad: jak nie spóźniać się z ratą kredytu?

Doradzają eksperci z FinAi: Katarzyna Woźniak, Łukasz Dziekan, Rafał Czernik i Damian Sadowski!

 

3 rady od Katarzyny

Katarzyna Woźniak – obecnie, jako Product Development Director, w FinAi odpowiada za rozwój produktów. Wcześniej przez 8 lat pracowała w bankach, m.in. w Raiffeisen Bank i w PKO Banku Polskim.
1. Podczas brania kredytu dopasuj wysokość raty kredytu do swoich realnych możliwości finansowych. Pamiętaj o miesiącach z większymi wydatkami (wakacje, święta) – takie sytuacje nie są wyjątkami, wtedy też musisz spłacić ratę!
2. Zapamiętaj, że teraz Twoja pensja to już nie X, tylko X MINUS Y (gdzie X to miesięczne zarobki, a Y to rata kredytu). Więc jeśli zarabiasz 3000 złotych, a rata kredytu wynosi 1000 złotych, to nie zarabiasz już 3000 złotych, tylko 2000. Teoretycznie oczywiste, ale jak zdasz sobie z tego sprawę, to unikniesz wydawania więcej, niż masz pieniędzy.
3. Jeżeli masz kilka zobowiązań i zdarza Ci się spóźniać z ratami, to pomyśl nad ich konsolidacją – mniejsza szansa, że zapomnisz o którejś z nich. Konsolidacja może również wpłynąć na obniżenie miesięcznych zobowiązań. Więcej na temat tego rozwiązania znajdziesz w tym tekście!

 

3 wskazówki Łukasza

Łukasz Dziekan – w FinAi szef działu technologii, wcześniej pracował m.in. w Deloitte, Zocdoc i PwC.
4. Nie musisz pamiętać o „ręcznym” wpłacaniu każdej raty – możesz ustawić sobie polecenie automatycznej spłaty lub zlecenie stałe. Najlepiej na 3-4 dni przed terminem zapłaty za ratę (żeby bank otrzymał pieniądze np. w razie świąt czy długich weekendów – zwłaszcza, jeśli robisz przelew z innego banku). Wtedy to system bankowy za Ciebie „pamięta” o wysłaniu pieniędzy, zawsze w ten sam dzień miesiąca.
5. Możesz też ustawić sobie automatyczny przelew w swoim banku na swoje konto oszczędnościowe (lub inny rachunek w tym banku) w wysokości swojej raty kredytu, a potem w dniu spłaty z powrotem na Twój rachunek bieżący. Dzięki temu będziesz miał kasę w dniu spłaty niezależnie od tego, ile byś nie wydał w danym miesiącu – bo przelewy między rachunkami w jednym banku są natychmiastowe!
6. Na wszelki wypadek miej w zanadrzu kartę kredytową! Jeśli wiesz, że rata kredytu wyzeruje Ci konto, a pensja przyjdzie dopiero za kilka dni, to wykorzystaj kartę do bieżących wydatków.

 

3 porady Rafała

Rafał Czernik – prezes FinAi, wcześniej przez 14 lat pracował m.in. w Inteligo Financial Services, Citi Handlowy czy Nordea Bank SA.
7. Jeśli masz możliwość wyboru dnia spłaty raty kredytu, wybierz termin przypadający kilka dni po tym, jak dostajesz wynagrodzenie.
8. Jak jedziesz na wakacje, a nie masz zlecenia stałego, to weź ze sobą laptop lub komórkę, żebyś ZAWSZE mógł zrobić przelew. To bardzo ważne: NIGDY nie rób ich z komputerów w kafejkach internetowych czy innego niezaufanego sprzętu – nigdy nie wiadomo, jakie wirusy mogą się tam na Ciebie czaić. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, zapoznaj się z naszym tekstem o tym, gdzie nigdy nie logować się do konta w banku!
9. Jeśli zapomniałeś zapłacić, termin mija dziś, a wiesz, że zwyczajny przelew się nie zaksięguje, to mimo wszystko zrób przez internet tzw. przelew ekspresowy. Jest duża szansa, że nie będziesz miał nawet jednego dnia opóźnienia, bo jest on realizowany w 15 minut (a kosztuje ok. 5 złotych).

3 podpowiedzi Damiana

Damian Sadowski – w FinAi odpowiada za analizy strategiczne, wcześniej pracował w PwC.
10. Niektóre banki oferują odroczenie spłaty na 2-3 miesiące - to tzw. wakacje kredytowe. Śmiało możesz je wykorzystać... ale pamiętaj, że to działa trochę jak w pewnym popularnym teleturnieju: masz tylko jedno takie koło ratunkowe! W czasie brania kredytu nie planuj z niego korzystać, zachowaj je tylko na nieplanowaną, awaryjną sytuację. Kiedy NIE powinieneś decydować się na wakacje kredytowe? Przeczytaj w tym artykule!
11. Jeżeli brakuje Ci pieniędzy na ratę, a wolisz nie zapożyczać się ani w firmie pożyczkowej, ani u rodziny – zadzwoń do banku i ustal inny termin i sposób spłaty.
12. Pilnuj swojego kredytu! Zwłaszcza, jeśli masz kredyt z oprocentowaniem zmiennym, kredyt w obcej walucie lub kończysz spłacać zadłużenie i może Cię czekać tzw. rata wyrównująca – wyższa od poprzednich.

 

Jak być Lannisterem i ZAWSZE spłacać swoje długi?

Jak być Lannisterem i zawsze spłacać swoje długi?

„Gra o tron” - to dla wielu serial, który można postawić obok „Twin Peaks” czy „Breaking Bad”. Zbliża się 7 sezon „Gry o tron”, a my... poruszamy ten temat na swój, finansowy sposób :)

 

Jeśli macie do nas jakiekolwiek pytania lub nie wiecie, jak wyjść z kłopotów z zadłużeniem – walcie do nas jak w dym!

Możecie się z nami skontaktować przez adres e-mail: kontakt@finai.pl

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation