Dieta pudełkowa a portfel. Czy catering dietetyczny się opłaca?

Dieta pudełkowa to w oczach wielu wciąż fanaberia bogatych, którzy nie znoszą pochylania się nad garami. Jeszcze inni uważają, że to cwany biznes do wciskania ludziom tego, co przecież można zrobić samemu. Jak jest naprawdę? To ekskluzywne żywienie czy coś, co warto uwzględnić, jeśli chcemy poprawić standard posiłków? A może – biorąc pod uwagę wszystkie czynniki – nie jest to wcale drogie?

Dieta pudełkowa a portfel. Czy catering dietetyczny się opłaca?

Uściślijmy, co oznacza „dieta pudełkowa”. Nie mamy na myśli tego, że do pracy zabieramy ze sobą tylko i wyłącznie własne jedzenie w opakowaniach próżniowych, ale catering żywieniowy. Firm oferujących klientowi kilka posiłków dziennie, teoretycznie zróżnicowanych i dowożonych pod same drzwi jego domu, jest w Polsce coraz więcej. Prezentują różne ceny (od 1000 złotych do 3000 miesięcznie, w zależności od ilości posiłków i indywidualizacji przygotowywanych potraw), jakość oraz liczbę dodatkowych ofert.

Tanio czy wręcz przeciwnie?

Zacznijmy od pytania, ile tak naprawdę wydajesz miesięcznie na posiłki. Wlicz w to produkty, którymi wypełniasz lodówkę, obiady na mieście, wyjścia na kolację, przekąski i słodycze. Jeśli chcesz jadać w miarę zdrowo i w miarę odpowiedzialnie, na wyżywienie wydajesz przynajmniej 600-800 złotych miesięcznie. Kwota może nie okazać się niższa niż catering dietetyczny, którego istotą jest to, że powinien, przynajmniej w teorii, zaspokajać dzienne zapotrzebowanie żywieniowe w stu procentach.

Michał Alster z Kik Fit Baru zaznacza jednak, że przy cateringu sportowym nie powinno się oszczędzać, a klient zawsze powinien pytać o przykładowe menu i pochodzenie produktów. Muszą być najwyższej jakości, a indeks glikemiczny posiłków i ilość przyjmowanych dziennie kalorii tworzony jest na podstawie zapotrzebowania klientów.

Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, który informuje o tym, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu spożywczego wzrasta poziom glukozy we krwi. To ważne, bo węglowodany o takiej samej zawartości cukru mogą mieć różny wpływ na glikemię (poziom cukru we krwi). Wysoki indeks glikemiczny sprawia, że przyjęte podczas trawienia węglowodany spowodują gwałtowny wzrost cukru we krwi.

Zapotrzebowanie kaloryczne to dzienne zapotrzebowanie na energię, czyli ile musimy jej dostarczyć organizmowi, żeby schudnąć, przytyć lub utrzymać masę mięśniową. W teorii to proste obliczenia, a w praktyce powinny uwzględniać również takie czynniki jak wiek. Lepiej więc czasami zostawić to specjalistom, którzy współpracują z firmami cateringowymi.

Jak kupić?

Nie musisz od razu kupować pudełek na cały miesiąc. Pamiętaj, że możesz dopasować ofertę do rozkładu zajęć i wykupić catering tylko na dni, w których nie jesteś w stanie gotować. Trudne jest dbanie o dietę przy ograniczonym czasie. Kamil Bąk z Fit Adept mówi wprost: Nie jest łatwo przygotować 5 posiłków dziennie, gdy jest się sportowcem. W przypadku cateringu jest to wygodniejsze i przygotowane przez specjalistów. Jego firma zajmuje się bowiem nie tylko kateringiem dietetycznym, ale również połączonym z nim doradztwem sportowo-dietetycznym. Konsultacje z klientem odbywają się więc przez cały okres trwania diety, która bywa modyfikowana w trakcie procesu.

Krótki romans z dietą pudełkową

Oferta cateringowa skierowana jest do ludzi żyjących w pośpiechu, niemających czasu na gotowanie, odmierzanie porcji i liczenie kalorii.

5 sposobów na zakupy świąteczne. Jak nie przepłacić przy kupowaniu prezentów?

5 złotych rad: jak zaoszczędzić parę złotych na przedświątecznych zakupach

Jeśli świąteczne zakupy w zeszłym roku zbyt mocno nadwyrężyły Twój portfel, mamy dla Ciebie kilka porad, jak nie powtórzyć tego błędu w tym roku.

Catering to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu, który trzeba przeznaczyć na zrobienie zakupów i przygotowanie własnych posiłków. Dla dużej grupy ludzi jest to też środek do zgubienia kilku zbędnych kilogramów. Czy skuteczny? To już materiał na nowy tekst – opowiada nasz redakcyjny kolega, która wolał poświęcać czas na treningi, niż na gotowanie. Zamawiał jedzenie od firmy cateringowej przez kilka tygodni, ale obecnie wrócił do własnego pichcenia. Skarży się na to, że posiłki docierały czasami w zbyt późnym godzinach, aby rano wciąż były świeże.

Największą zaletę diety pudełkowej dostrzegam w tym, że pomogła mi zmienić złe nawyki żywieniowe, których bardzo trudno jest się pozbyć samodzielnie. Najłatwiej uczymy się przez dobry przykład, kiedy na własne oczy widzimy jakie posiłki powinny lądować na talerzu - dodaje.

Niektórzy zamawiają catering, ponieważ muszą wykluczyć z żywienia określone składniki, na przykład gluteny i laktozy. Karolina, która również „posiłkowała” się cateringiem pudełkowym, zdecydowała się na to, żeby oszczędzić czas i jadać odpowiednie rzeczy o odpowiedniej porze. - Źle się czuję, kiedy przegapiam jedzenie, a niestety przegapiam, bo nie mam czasu i siły na przygotowywanie wszystkich posiłków – wyjaśnia.

Czemu pudełka idą w odstawkę?

Karolina wprawdzie uważa, że catering dietetyczny jest nieco za drogi, ale najczęściej to nie cena jest powodem zaprzestania diety pudełkowej - Musiałam coś jeść, nawet jeśli nie miałam na to ochoty, a często tak było, poza tym jedzenie było suche i brakowało mi wrażenia świeżości.

Kamil ma na to odpowiedź: po prostu zdrowe jedzenie jest dość monotonne. To, co tłuste i słodkie, jest smaczniejsze. To trochę tak, jak w tych wszystkich żartach o kulturystach, którzy narzekają, że na obiad znowu ryż i kurczak – tłumaczy. Michał z Kik Fit Baru dodaje, że częściej problemem jest po prostu brak cierpliwości i to, że zmiana w żywieniu bywa zbyt drastyczna. Wymaga rygorystycznego trzymania się porcji, które są proponowane przez dietetyków. Cena zazwyczaj nie gra dużej roli, jeśli już decydujemy się na dietę.

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation