Czy mogę mieć wgląd w BIG innych osób?

Jak sprawdzić kontrahenta w BIG? Kiedy masz dostęp do cudzego BIG-u?

Kiedy trafiasz do BIG?

Najpierw wyjaśnijmy, czym właściwie jest BIG.

W BIG-ach, czyli Biurach Informacji Gospodarczej, znaleźć można dłużników zgłoszonych tam przez ich wierzycieli. W Polsce można znaleźć wiele baz BIG, np. ERIF BIG, BIG InfoMonitor czy KRD.

BIG-ów nie należy mylić z BIK-iem, czyli Biurem Informacji Kredytowej. Ta druga instytucja co prawda również zbiera informacje dotyczące kredytobiorców, ale wszystkie, nie tylko te negatywne.

Do BIG-ów wpisać Cię mogą Twoi wierzyciele. Nie tylko osoby, którym zalegasz z płatnościami, ale też firmy i instytucje. Może się tak stać, jeśli zalegasz komuś z fakturą, nie zapłacisz komuś kwoty wynikającej z nakazu sądowego lub kiedy umówiłeś się na termin opłaty, ale nie udało Ci się zapłacić w terminie (np. nie opłaciłeś w porę dostawcy internetu lub firmy windykacyjnej).

Pamiętaj, że możesz mieć wgląd w BIG-i. I warto do tych baz zaglądać, żeby unikać niesolidnych firm i kontrahentów. Polskie Biura Informacji Gospodarczej proponują taką możliwość konsumentom, przedsiębiorcom i firmom. Można to zrobić zarówno przez internet, jak i zgłaszając się bezpośrednio do siedziby danego Biura Informacji Gospodarczej.

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation