Co zaproponować dzieciakom, gdy w portfelu niewiele? Sposoby na niedrogie ferie

W połowie stycznia zaczynają się ferie zimowe. Na pierwszy rzut idą województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie (15 stycznia). Ostatnia tura zakończy się 25 lutego. Co to oznacza? Frajdę dla najmłodszych i wyzwanie dla rodziców.

Co zaproponować dzieciakom, gdy w portfelu niewiele? Sposoby na niedrogie ferie

Chcesz zafundować dziecku zorganizowany wyjazd w góry? Przygotuj się na portfel lżejszy o 1000–1500 zł. A może zamierzasz wziąć urlop i samodzielnie zadbać o wspólny wyjazd? Wtedy do przejazdu, noclegu i wyżywienia powinieneś doliczyć koszt wypożyczenia sprzętu narciarskiego – dla dziecka to ok. 30 zł za dzień. Na taki wydatek, i to tuż po świętach, nie każdy może sobie pozwolić. Czy da się zorganizować pociechom czas inaczej... i taniej?

Zanim podrzucimy Ci kilka pomysłów, napiszmy, kiedy poszczególne województwa będą miały ferie.

Termin  Województwa
15 stycznia – 28 stycznia 2018 r.

dolnośląskie

mazowieckie

opolskie

zachodniopomorskie

22 stycznia – 4 lutego 2018 r.

podlaskie

warmińsko-mazurskie

29 stycznia – 11 lutego 2018 r.

lubelskie

łódzkie

podkarpackie

pomorskie

śląskie

12 lutego – 25 lutego 2018 r.

kujawsko-pomorskie

lubuskie

małopolskie

świętokrzyskie

wielkopolskie


Ferie w mieście – nuda w bloku?

Czy podczas ferii dzieciaki z miast i średnich miejscowości mogą tylko wdychać smog i oglądać kreskówki? Niekoniecznie. Większe miasta proponują rodzinom wsparcie i organizują programy na ferie. Zapytaliśmy o „Zimę w mieście” nauczycielkę z Warszawy, pracującą jako opiekun przy tej inicjatywie. Co uważa za jej największe zalety? Podkreśla darmowy dostęp do wszystkich rozrywek i zagwarantowane posiłki:

„Zima w mieście” cieszy się popularnością, bo obejmuje również wyżywienie, a dzieci z rodzin o niskich dochodach mogą korzystać z darmowych albo bardzo tanich obiadów.

Pytanie, czy to wystarczająco ciekawy sposób spędzania czasu dla dzieci w różnym wieku. Dostajemy zapewnienie, że tak.

Współpracujemy z osiedlowymi domami kultury, ogniskami pozaszkolnymi, różnymi instytucjami kultury. Do szkół są zapraszani animatorzy, którzy organizują zajęcia sportowe i plastyczne, na przykład lepienie ceramiki. Proponujemy dzieciom wyjścia na basen, lodowisko, do kręgielni, kina, teatru, zwiedzanie muzeów, oglądanie wystaw. Zabieramy do ognisk pozaszkolnych, a tam często odbywają się konkursy muzyczne i teatralne, gry rekreacyjne. Mamy w programie wyjście do Centrum Nauki Kopernik, a za dopłatą (ok. 400 zł) uczniowie mogą brać udział w zajęciach na Górce Szczęśliwickiej. Żeby dziecko uczestniczyło we wszystkich darmowych aktywnościach, wystarczy zapisać je odpowiednio wcześnie na listę i uzupełnić formularz. A w trakcie ferii uczniowie przychodzą codziennie rano do placówki edukacyjnej i wybierają, co chcą robić.  

Uwaga! Buduj poduszkę finansową. Tylko wtedy będziesz bezpieczny

Uwaga! Buduj poduszkę finansową. Tylko wtedy będziesz bezpieczny

Chcesz mieć pewność, że żadna sytuacja życiowa nie wpędzi Cię w problemy finansowe? Dowiedz się, jak zbudować poduszkę finansową.

Zabawa i nauka w jednym
 

Twórczych zajęć warto też poszukać na własną rękę. Niektóre z nich są naprawdę oryginalne – np. warsztaty dubbingu, w trakcie których dzieci uczą się, jak podkładać głos pod bajki (Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie, 100 zł./ os.).

A czemu nie nauczyć dziecka podstaw gotowania? Nawet małe dzieci (6+) mogą wykonywać proste czynności kulinarne. Bez problemu zrozumieją, jak przygotowywać nieskomplikowane posiłki. Malowanie, szycie, pisanie, robienie świeczek, zdjęć? Propozycji naprawdę nie brakuje, a dziecko może odkryć na takich warsztatach swój talent.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie na czas ferii zaplanowano wystawę klocków Lego „Inwazja Gigantów”. Na niej czekają między innymi: najpiękniejsze budowle świata w miniaturze, figury superbohaterów, makieta Gotham City, Batmobil w skali 1:1, aleja gwiazd sportu i nietypowa lekcja biologii, czyli fragmenty ludzkiego ciała zbudowane z klocków. Cena wstępu: do 28 zł za osobę, w zależności od godziny.

Jeśli nie miasto, to co innego?

Zapracowani rodzice chociaż w weekendy mogą rozerwać znudzonych „uczniów w spoczynku”. Wiele parków rozrywki i juraparków jest otwartych zimą. A że najczęściej są położone kilkadziesiąt kilometrów od dużych miast, wystarczy samochód i dzień wolnego, by rozerwać milusińskich. Koszt takiego wypadu nie jest wysoki, dla ulgowego biletu zamyka się zazwyczaj w 50 zł, a bilety rodzinne nie przekraczają 300 zł.

Rodzice z FinAi polecają park rozrywki Bałtów. To 100 hektarów frajdy, czyli naturalnej wielkości modeli dinozaurów. A zimą – stacja narciarska (Szwajcaria Bałtowska). Obok mieści się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i szkółka narciarska, więc to dobre miejsce, żeby stawiać pierwsze kroki na stoku. Wcale nie trzeba wyjeżdżać w góry. Dwugodzinny karnet dla jednej osoby kosztuje 40 zł. Dodatkowe atrakcje w tej okolicy to wioska świętego Mikołaja, Wioska Lodowa i Kraina Królowej Śniegu (po kilkanaście zł za wstęp).

A jeśli finanse nie pozwalają… zawsze można podrzucić najmłodszych członków rodziny do dziadków i zapewnić im odpowiednią liczbę planszówek 😊.

Podsumowanie
 

Sposoby na dobre i tanie ferie:

  • Programy organizowane przez miasto – np. „Zima w mieście” w Warszawie (darmowe atrakcje, obiady – 7 zł lub darmowe).
  • Miejskie rozrywki: lodowisko, kręgielnia, kino, teatr (od kilkunastu do kilkudziesięciu zł).
  • Wystawy dla dzieci („Inwazja Gigantów” – ok. 30 zł/os.).
  • Warsztaty plastyczne i kulinarne (do 100 zł/os.).
  • Wyjazdy do parków rozrywki (koszty transportu + wstęp kilkadziesiąt zł).

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation