Co robią Polacy, gdy w maju listopad, czyli majówka 2017

Nie jest dobrze – jest już dawno po Wielkanocy, a pogoda wciąż listopadowa. Zaraz majówka. Czy i gdzie Polacy zamierzają uciec od złej aury?

Co robią Polacy, gdy w maju listopad, czyli Majówka 2017
Majówkowe wyjazdy w biurach podróży zarezerwowało w tym roku dwa razy więcej osób, niż w zeszłym – tak wynika z raportu Travelplanet.pl. Skąd tak wielka różnica?

Jeśli spojrzymy za okno, to od razu nasuwa się odpowiedź: Polacy chcą uciec przed pogodą. Tak by też wskazywały kierunki wyjazdów: pierwsze miejsca okupują Grecja, Hiszpania, Turcja, Egipt i Chorwacja. Z drugiej jednak strony: 2/3 rezerwacji dokonano do końca lutego, gdy jeszcze nie wiedzieliśmy, że przełom kwietnia i maja będzie tak zimny.

 

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

 

Drugim aspektem jest wyjątkowo wygodny kalendarz: wystarczy wziąć trzy dni urlopu, żeby mieć aż 9 dni wolnego. Jednak w zeszłym roku wystarczyło wziąć w tym celu tylko o jeden dzień urlopu więcej.

Co zdecydowało o wyjazdach?

Po pierwsze: można domniemywać, że rozkręcony „na dobre” program 500+. Wskazuje na to dwukrotnie większy odsetek dzieci i młodzieży wyjeżdżających na imprezy organizowane przez biura podróży.

Drugi możliwy powód to po prostu coraz lepsza sytuacja materialna Polaków. Z każdym kolejnym rokiem wyjeżdżamy coraz chętniej, również za granicę. Idzie to w parze z coraz wyższymi średnimi zarobkami.

Po trzecie: Polacy przekonali się do wyjazdów first minute – cena jest niby zbliżona do last minute, ale możliwość kontrolowania miejsca czy terminu wyjazdu o wiele większa. Polepsza się też oferta biur podróży.

W jakie miejsca jedziemy?

Oto lista 10 najpopularniejszych kierunków majówkowych wyjazdów Polaków:

 1. Kreta
 2. Zakhyntos
 3. Rodos
 4. Riviera Turecka
 5. Morze Czerwone
 6. Majorka
 7. Costa Brava
 8. Kos
 9. Lanzarote
 10. Fuerteventura

Tylko zagranica – co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę, że według badań Ministerstwa Sportu i Turystyki 98% Polaków planuje krajowy wyjazd samodzielnie, bez udziału biur podróży. No, ale do Polski jeszcze wrócimy.

W jakich warunkach wypoczywają Polacy?

Gdy już jedziemy z biurem podróży, spędzamy urlop „na bogato”! 48% spędzi majówkę w czterogwiazdkowych hotelach, a 19% w pięciogwiazdkowych. Coraz częściej wybieramy wyżywienie all inclusive, w tym roku zdecyduje się na to 60% Polaków. W zeszłym: opcję tę wybrał o 3% mniejszy odsetek.

Majówkowi klienci biur podróży zapłacą im za urlop średnio 2025 złotych. To akurat o 100 złotych mniej, niż w zeszłym roku.

Polacy nie dość, że jeżdżą, to jeżdżą dość śmiało – przypomnijmy, że w pierwszej piątce najpopularniejszych majówkowych krajów są Egipt i Turcja. A zatem kraje, przed którymi przestrzega nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Co z Polską?

Trivago.pl, portal służący do rezerwacji hoteli, sprawdził najpopularniejsze miejsca majówkowych noclegów Polaków. W pierwszej dziesiątce jest aż 8 polskich miast!

 1. Wrocław
 2. Praga (czeska)
 3. Zakopane
 4. Kraków
 5. Warszawa
 6. Gdańsk
 7. Sopot
 8. Poznań
 9. Budapeszt
 10. Karpacz

Najdroższy w tej dziesiątce nie jest Budapeszt czy Praga, a Sopot. Za majówkowe noclegi w tym nadmorskim mieście Polacy zapłacą średnio 487 złotych.

 

A co, jeśli nie wyjechałem?

Dla tych, którzy nie wyjechali do ciepłych krajów mamy dobre informacje – w drugiej połowie pierwszego tygodnia maja pogoda ma się polepszyć! Według niektórych prognoz możemy spodziewać się 18-20 stopni.

Nie jest to lato w pełni, ale najwyższe, wakacyjne temperatury jeszcze przed nami, prawda?

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation