Co robią Polacy, gdy w maju listopad, czyli majówka 2017

Nie jest dobrze – jest już dawno po Wielkanocy, a pogoda wciąż listopadowa. Zaraz majówka. Czy i gdzie Polacy zamierzają uciec od złej aury?

Co robią Polacy, gdy w maju listopad, czyli Majówka 2017
Majówkowe wyjazdy w biurach podróży zarezerwowało w tym roku dwa razy więcej osób, niż w zeszłym – tak wynika z raportu Travelplanet.pl. Skąd tak wielka różnica?

Jeśli spojrzymy za okno, to od razu nasuwa się odpowiedź: Polacy chcą uciec przed pogodą. Tak by też wskazywały kierunki wyjazdów: pierwsze miejsca okupują Grecja, Hiszpania, Turcja, Egipt i Chorwacja. Z drugiej jednak strony: 2/3 rezerwacji dokonano do końca lutego, gdy jeszcze nie wiedzieliśmy, że przełom kwietnia i maja będzie tak zimny.

 

Czy niska rata to tańszy kredyt?

Czy niska rata to tańszy kredyt?

Lepiej zdecydować się na krótszy czy na dłuższy kredyt?

 

Drugim aspektem jest wyjątkowo wygodny kalendarz: wystarczy wziąć trzy dni urlopu, żeby mieć aż 9 dni wolnego. Jednak w zeszłym roku wystarczyło wziąć w tym celu tylko o jeden dzień urlopu więcej.

Co zdecydowało o wyjazdach?

Po pierwsze: można domniemywać, że rozkręcony „na dobre” program 500+. Wskazuje na to dwukrotnie większy odsetek dzieci i młodzieży wyjeżdżających na imprezy organizowane przez biura podróży.

Drugi możliwy powód to po prostu coraz lepsza sytuacja materialna Polaków. Z każdym kolejnym rokiem wyjeżdżamy coraz chętniej, również za granicę. Idzie to w parze z coraz wyższymi średnimi zarobkami.

Po trzecie: Polacy przekonali się do wyjazdów first minute – cena jest niby zbliżona do last minute, ale możliwość kontrolowania miejsca czy terminu wyjazdu o wiele większa. Polepsza się też oferta biur podróży.

W jakie miejsca jedziemy?

Oto lista 10 najpopularniejszych kierunków majówkowych wyjazdów Polaków:

 1. Kreta
 2. Zakhyntos
 3. Rodos
 4. Riviera Turecka
 5. Morze Czerwone
 6. Majorka
 7. Costa Brava
 8. Kos
 9. Lanzarote
 10. Fuerteventura

Tylko zagranica – co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę, że według badań Ministerstwa Sportu i Turystyki 98% Polaków planuje krajowy wyjazd samodzielnie, bez udziału biur podróży. No, ale do Polski jeszcze wrócimy.

W jakich warunkach wypoczywają Polacy?

Gdy już jedziemy z biurem podróży, spędzamy urlop „na bogato”! 48% spędzi majówkę w czterogwiazdkowych hotelach, a 19% w pięciogwiazdkowych. Coraz częściej wybieramy wyżywienie all inclusive, w tym roku zdecyduje się na to 60% Polaków. W zeszłym: opcję tę wybrał o 3% mniejszy odsetek.

Majówkowi klienci biur podróży zapłacą im za urlop średnio 2025 złotych. To akurat o 100 złotych mniej, niż w zeszłym roku.

Polacy nie dość, że jeżdżą, to jeżdżą dość śmiało – przypomnijmy, że w pierwszej piątce najpopularniejszych majówkowych krajów są Egipt i Turcja. A zatem kraje, przed którymi przestrzega nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Co z Polską?

Trivago.pl, portal służący do rezerwacji hoteli, sprawdził najpopularniejsze miejsca majówkowych noclegów Polaków. W pierwszej dziesiątce jest aż 8 polskich miast!

 1. Wrocław
 2. Praga (czeska)
 3. Zakopane
 4. Kraków
 5. Warszawa
 6. Gdańsk
 7. Sopot
 8. Poznań
 9. Budapeszt
 10. Karpacz

Najdroższy w tej dziesiątce nie jest Budapeszt czy Praga, a Sopot. Za majówkowe noclegi w tym nadmorskim mieście Polacy zapłacą średnio 487 złotych.

 

A co, jeśli nie wyjechałem?

Dla tych, którzy nie wyjechali do ciepłych krajów mamy dobre informacje – w drugiej połowie pierwszego tygodnia maja pogoda ma się polepszyć! Według niektórych prognoz możemy spodziewać się 18-20 stopni.

Nie jest to lato w pełni, ale najwyższe, wakacyjne temperatury jeszcze przed nami, prawda?

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation