Chcesz „mocne” hasła i PIN-y? Oto druga lekcja mnemotechniki

Masz problem z zapamiętywaniem dobrych haseł? Ot kolejne sposoby na „wzmocnienie” pamięci u zapominalskich.

Chcesz „mocne” hasła i PIN-y? Oto druga lekcja mnemotechniki

O tym, jakie błędy popełniają posiadacze kont internetowych oraz profilów na portalach społecznościowych, już pisaliśmy (zapraszamy do poprzedniej lekcji), a sprawę dokładnie naświetlił w wywiadzie nasz spec od bezpieczeństwa, Rafał Skoczylas. Dzisiaj skupimy się na loginach oraz ciągach cyfr, które zazwyczaj określane są jako zabezpieczenia PIN, na przykład takie jak w Twoim telefonie. Techniki te powinny ułatwić życie tym, którzy mają ich do zapamiętania po kilka lub kilkanaście... i mają z tym problem.

Metoda cyfr reprezentowanych przez słowa

Technika ta pomaga zapamiętywać spore ciągi liczb w przypadku, gdy Twoje hasło zawiera długi ciąg cyfr. Polega na utworzeniu zdania, w którym liczba liter w wyrazach odpowiada określanej cyfrze. Załóżmy, że masz do zapamiętania następujący ciąg cyfr: 2344375. Nie jest on długi, ale możesz go zapamiętać, tworząc zdanie, w którym ilość liter w wyrazie będzie odpowiadała zapamiętywanej cyfrze. Jaki wyraz składa się z 2 liter? Wyraz „to”. Przykład takiego zdania? To (2) nie (3) jest (4) kraj (4) dla (3) starych (7) ludzi (5).

Wystarczy więc w tym przypadku zapamiętać to krótkie zdanie oraz system kodowania na liczby, aby uzyskać mocny, a przede wszystkim wyglądający na przypadkowy ciąg cyfr. Takie zabezpieczenie może być bardzo dobre w przypadku blokowania telefonu lub zapamiętywania swoich loginów (np. do elektronicznego logowania w banku).

Haki pamięciowe, czyli skojarzenia

Ten rodzaj mnemotechnik polega na stworzeniu listy tzw. haków, czyli skojarzeń cyfr z obrazami przypominającymi kształtem te cyfry. Tworzymy w naszej głowie skojarzenia i w jakiś sposób muszą się one odnosić do cyfr, które chcemy zapamiętać. Ważne, żeby te odwołania były dla Ciebie przejrzyste lub zabawne. Na potrzeby tego artykułu stworzyliśmy porównania opierające się na kształcie. Na przykład cyfra „1” przypomina trochę kijek, prawda?

1 - kijek
2 - kobra
3 - serce
4 - krzesło
5 - hak dźwigu
6 - wiśnia
7 - kosa
8 - bałwan
9 - balon
0 - opona

Chcesz zapamiętać ciąg cyfr 1083? To zapamiętaj: kijek, opona, bałwan, serce.

Kilka PIN-ów… Jak je zapamiętać?

Najpowszechniej znanym obecnie systemem cyfrowo-liczbowym jest Fonetyczny Alfabet Cyfrowy (nazwany w skrócie FAC). Wygląda on następująco:

1 – „T” i „D” (dla ułatwienia znaczenia, jedna kreska pionowa w dół)
2 – „N” (dwie kreski w dół)
3 – „M” (trzy kreski w dół, M obrócone o 90 stopni jest podobne do liczby 3)
4 – „R” (głoska „r” jest dominująca w słowie cztery, podobne są również kształtem)
5 – „L” (L to rzymska liczba 50)
6 – „J” (pisana mała literka „j” jest podobna do cyfry 6)
7 – „K”, i „G” (dwie złączone cyfry 7 mogą być częścią litery „K”; G brzmi podobnie jak K)
8 – „F” i „W” (pisana mała literka „f” ma podobne pętle w formie pisanej, jak cyfra 8)
9 – „P” i „B” (P przypomina lustrzane odbicie cyfry 9; B brzmi podobnie do P)
0 – „Z” i „S” (cyfra „0” w nazwie zaczyna się od litery Z).

 

Co trzeci Polak nie zmienia haseł do swoich kont

1/3 Polaków nie zmienia haseł do swoich kont. Jak wypadamy na tle Europy?

Czy Polacy boją się internetu? W jakim stopniu zachowują ostrożność?

 

W FAC znaczenie mają tylko powyższe litery. Pozostałe głoski z alfabetu („H”, „Ł” i „C” oraz polskie warianty – „ń”, „ć”, „ż”, „ź”) oraz samogłoski nie mają żadnego znaczenia. Dodatkowo, jak sama nazwa wskazuje, znaczenie mają głoski, a nie litery. Nie obejmuje on również polskich złożeń dwuliterowych, jak „ch”, „rz”, „sz” itd.

Poza tym za jego pomocą można sobie kodować pewne liczby, aby je łatwiej zapamiętać, na przykład PIN do telefonu: 2344Na MoRzu Rak.

Powyższe "wspomaganie" pamięci powinno być przydatne w tworzeniu własnych zabezpieczeń. Pamiętaj - nie trzymaj się jednego sposobu, nie bądź przewidywalny w tworzeniu haseł oraz dbaj o to, żeby wszystkie Twoje zabezpieczenia wydawały się ciągiem przypadkowych znaków oraz skojarzeń. Mnemotechniki, oprócz funkcji praktycznej, gimnastykują umysł i mogą być traktowane jako dobra zabawa.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation