Bankomaty to przeżytek? Polacy coraz rzadziej wypłacają pieniądze

Aż 223 maszyny – o tyle, według danych Narodowego Banku Polskiego, spadła liczba bankomatów w drugim kwartale 2017 roku. Co to oznacza? Dokładnie to, że coraz rzadziej wypłacamy gotówkę i coraz częściej sięgamy po karty płatnicze.

Bankomaty to przeżytek? Polacy coraz rzadziej wypłacają pieniądze

Bankomaty są stałym elementem każdego miasta i pewnie mało kto myśli nad tym, skąd się wzięły i ile ich jest. W Polsce bankomatowy boom nastąpił w 2013 roku – wtedy dokonano aż 778 milionów operacji na tych urządzeniach. Jednak już od 2014 roku liczba tych wypłat stopniowo spadała (przy czym liczba maszyn, pomimo spadku zainteresowania, rosła o 1–2 tysiące rocznie).

Tymczasem najnowsze dane NBP pokazują, że w drugim kwartale 2017 roku zainstalowano 23 528 bankomatów, czyli o 223 mniej niż w poprzednim.

Karty płatnicze – przepustka do wygody
 

Równolegle do tego pojawia się większa liczba sklepów oferujących płatność kartami, a Polacy coraz częściej decydują się używać kart płatniczych. Łączna wartość wypłat z bankomatów w pierwszym półroczu 2017 roku wyniosła 156 miliardów złotych, natomiast płatności kartą – 122 miliardy. Całkowita wartość płatności kartą przyrasta o 20% rocznie i niedługo zdetronizuje sumę wypłat gotówkowych. Według prognoz – jeśli tempo wzrostu się utrzyma – nastąpi to w 2021 roku. Wygląda na to, że „plastikowa” przyszłość jest bardzo blisko.

Wielki konkurs FinAi! Oszczędzanie przez rymowanie – uczymy dzieci oszczędzania!

Zgarnij jedną z ponad 60 nagród!

"Oszczędzanie przez rymowanie"! Weź udział w naszym konkursie z nagrodami! Wymyśl rymowankę dla najmłodszych i wygraj nowoczesny tablet Samsung Galaxy Tab!

Bankomat – nie tylko wypłata 
 

Polacy coraz chętniej korzystają też z innych funkcji maszyn – chcą nie tylko wypłacać gotówkę, ale także wpłacać pieniądze za pośrednictwem urządzeń. W 2014 roku wartość wpłat stanowiła 3,5% wszystkich operacji bankomatowych, a już w połowie 2017 roku – 19%, co jest równe 105 miliardom złotych.

Podsumowanie
 

  1. Polacy coraz rzadziej wypłacają pieniądze w bankomatach i coraz częściej sięgają po karty płatnicze.
  2. Niedługo wartość płatności kartą przerośnie wartość wypłat gotówkowych.
  3. Coraz chętniej wpłacamy pieniądze do banków za pośrednictwem wpłatomatów.

Zapisz się na newsletter!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation