Bankomaty to przeżytek? Polacy coraz rzadziej wypłacają pieniądze

Aż 223 maszyny – o tyle, według danych Narodowego Banku Polskiego, spadła liczba bankomatów w drugim kwartale 2017 roku. Co to oznacza? Dokładnie to, że coraz rzadziej wypłacamy gotówkę i coraz częściej sięgamy po karty płatnicze.

Bankomaty to przeżytek? Polacy coraz rzadziej wypłacają pieniądze

Bankomaty są stałym elementem każdego miasta i pewnie mało kto myśli nad tym, skąd się wzięły i ile ich jest. W Polsce bankomatowy boom nastąpił w 2013 roku – wtedy dokonano aż 778 milionów operacji na tych urządzeniach. Jednak już od 2014 roku liczba tych wypłat stopniowo spadała (przy czym liczba maszyn, pomimo spadku zainteresowania, rosła o 1–2 tysiące rocznie).

Tymczasem najnowsze dane NBP pokazują, że w drugim kwartale 2017 roku zainstalowano 23 528 bankomatów, czyli o 223 mniej niż w poprzednim.

Karty płatnicze – przepustka do wygody
 

Równolegle do tego pojawia się większa liczba sklepów oferujących płatność kartami, a Polacy coraz częściej decydują się używać kart płatniczych. Łączna wartość wypłat z bankomatów w pierwszym półroczu 2017 roku wyniosła 156 miliardów złotych, natomiast płatności kartą – 122 miliardy. Całkowita wartość płatności kartą przyrasta o 20% rocznie i niedługo zdetronizuje sumę wypłat gotówkowych. Według prognoz – jeśli tempo wzrostu się utrzyma – nastąpi to w 2021 roku. Wygląda na to, że „plastikowa” przyszłość jest bardzo blisko.

Bankomaty to przeżytek?

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy: weźmiesz kredyt gotówkowy czy zdecydujesz się na kartę kredytową? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze.

Bankomat – nie tylko wypłata 
 

Polacy coraz chętniej korzystają też z innych funkcji maszyn – chcą nie tylko wypłacać gotówkę, ale także wpłacać pieniądze za pośrednictwem urządzeń. W 2014 roku wartość wpłat stanowiła 3,5% wszystkich operacji bankomatowych, a już w połowie 2017 roku – 19%, co jest równe 105 miliardom złotych.

Podsumowanie
 

  1. Polacy coraz rzadziej wypłacają pieniądze w bankomatach i coraz częściej sięgają po karty płatnicze.
  2. Niedługo wartość płatności kartą przerośnie wartość wypłat gotówkowych.
  3. Coraz chętniej wpłacamy pieniądze do banków za pośrednictwem wpłatomatów.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation