5 nietypowych (ale legalnych) sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy

Problem ze spłatą kredytu może być jednym z powodów, dla których szukamy oszczędności i dodatkowych zastrzyków gotówki. Na początek radzimy zastanowić się nad swoimi umiejętnościami. Rynek jest coraz bardziej otwarty na freelancerów – może Twoje umiejętności pozwolą Ci złapać się kilku satysfakcjonujących, pobocznych zajęć? Jeśli szukasz czegoś innego – ten artykuł może posłużyć jako inspiracja.

5 nietypowych (ale legalnych) sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy

Nasze podstawowe zobowiązania zawodowe najczęściej blokują nas przed podjęciem nowej pracy, więc porada „pracuj więcej” może wydać się nie na miejscu, jeśli ledwo starcza nam sił na jeden etat. Przygotowana przez nas lista najdziwniejszych, ale legalnych sposobów zarobienia dodatkowych pieniędzy, niech posłuży jako dowód na to, że nie należy bagatelizować siły ludzkiej pomysłowości.

1. Zostań jeżdżącą reklamą

Wynajmowanie powierzchni reklamowej w miejscu, w którym będzie ona świetnie widoczna, to normalna rzecz w świecie marketingu. A co, jeśli najlepszą powierzchnią reklamową jest nasz samochód albo… ciało? Jeżdżąc codziennie przez najbardziej ruchliwe rejony miasta, możesz stać się łakomym kąskiem dla reklamodawców. Istnieją firmy, które zgadzały się na to, żeby uczynić z osób prywatnych jeżdżące reklamy – pod warunkiem, że pozwolą oni obkleić samochód ich logiem.

 

4 najgłupsze sposoby na oszczędzanie. Nie uwierzysz, co ludzie potrafią wymyślić!

4 najgłupsze sposoby na oszczędzanie. Nie uwierzysz, co ludzie potrafią wymyślić!

Jak oszczędzać pieniądze? Jest wiele sposobów. Są jednak i takie, których nie polecilibyśmy nikomu. Oto 4 najgłupsze metody oszczędzania pieniędzy. Jak tego NIE robić?

 

Jeszcze bardziej pomysłowy był pewien Tokijczyk, który oferował swoje usługi na aukcjach internetowych. Jeżdżąc codziennie metrem w godzinach szczytu, nosił na sobie reklamy i loga marek oraz firm, które zgodziły się za to zapłacić. Z pozoru brzmi to glupio, ale mężczyzna był interaktywnym banerem reklamowym, którego w godzinach szczytu widziała spora liczba Japończyków.

2. Sprzedawanie własnych włosów?

Masz długie, zadbane włosy, których już czas się pozbyć? Bierz pod uwagę to, że dla niektórych fryzjerów nie są to jedynie pozostałości po strzyżeniu, ale materiał, z którego wykonuje się choćby tupety. Te zrobione z niesyntetycznych włosów są wciąż najbardziej pożądane przez klientów.

Jest kilka warunków: włosy muszą być zadbane i lśniące, posiadać odpowiednią długość (ok. 30 cm) i gramaturę, a przede wszystkim nie powinny być farbowane. Jedna z firm skupujących włosy płaci aż do 8000 złotych za kilogram zadbanych i odpowiednio długich (powyżej 50 cm).

3. Tajemniczy klient…

Masz charakter bacznego obserwatora? Lubisz weryfikować czyjąś pracę, a jednocześnie dobrze czujesz się, będąc w jakimś miejscu incognito? Możesz spróbować swoich sił jako tak zwany tajemniczy klient. Jego rolą jest sprawdzanie, weryfikowanie i testowanie obsługi klientów w wyznaczonym przez zleceniodawcę miejscu (najczęściej: sklepie). Zadania tego typu pojawiają się co jakiś czas w internetowej bazie ofert pracy, a stawki wahają się między 20 a 150 zł za maksymalnie dwie godziny pracy.

Plusem takiej dodatkowej pracy jest to, że jednorazowe zlecenie można przyjąć, nie rezygnując z innych obowiązków. Minusem: wymienialność współpracowników. Wszak tajemniczy klient to ktoś, kto powinien pozostać dla ekspedientów w sklepie... no cóż, kimś tajemniczym i niewzbudzającym podejrzeń.

4. Wizerunek na wynajem

Obecnie w Polsce działa mnóstwo agencji castingowych, czyli tak zwanych „banków twarzy”. Poszukiwani są statyści, hostessy, modelki i modele, a nawet nieprofesjonalni aktorzy. Jeśli zastanawiało Cię, w jaki sposób w serialach paradokumentalnych typu „Trudne sprawy” pojawiają się wciąż nowe wizerunki, to odpowiedź brzmi: impresariat aktorski.

Oprócz działających w branży „łowców głów”, szukających nowych twarzy do reklamy przy użyciu portali społecznościowych, istnieją również impresariaty aktorskie, do których zainteresowani trafiają sami. Jeden z największych w Polsce znajduje się w Warszawie, gdzie kilka razy w miesiącu przesłuchuje się dziesiątki aspirujących aktorów.

Stawki oferowane za rolę w serialu są różne – od kilkudziesięciu złotych za statystowanie, do kilkuset złotych a nawet więcej za poważniejszą, „gadaną” rolę. Sporo osób decyduje się na taki casting nie ze względu na aspiracje gwiazdorskie (czasami trzeba zagrać pijanego bezdomnego, kiedy indziej… trupa w kostnicy), ale możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy.

5. Wynajmij powierzchnię

Masz w piwnicy sporo pustej przestrzeni, z której korzystają tylko pająki? Przysługujący Ci podjazd przed domem jest nieużywany? Może w Twoim garażu zalegają jedynie niepotrzebne graty, a poddasze jest puste, od kiedy dzieci wyjechały na studia? Wynajmij tę powierzchnię – na pewno ktoś potrzebuje dokładnie tyle przestrzeni, ile masz do zaoferowania.

Jeśli posiadasz osiedlowy garaż, na pewno ktoś w pobliżu poszukuje budynku, w którym mógłby trzymać zimą swój samochód. W takim przypadku ogłoszenie w Internecie nie jest nawet potrzebne – wystarczą anonse wywieszone na okolicznych klatkach schodowych.

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation