4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o dziedziczeniu długów

Wszystkich Świętych to coroczna okazja, aby nieco zadumać się nad istotą życia, śmierci oraz tego, co po nas pozostaje. Nie są to jednak tylko zagadnienia filozoficzne, ale też sprawy czysto praktyczne. Po śmierci bliskiej osoby można bowiem przejąć nie tylko spadek, ale również jej… długi.

4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o dziedziczeniu długów

Wszystkich Świętych to czas refleksji oraz myślenia o tych, którzy odeszli. To, co po sobie zostawiają nasi bliżsi, również musi być regulowane prawnie. Okazuje się, że przyjmując spadek po zmarłym, możemy „odziedziczyć” również jego długi. Oto cztery rzeczy, które powinieneś wiedzieć o spadkach wcześniej, aby nie zostać zaskoczonym związanymi z nimi długami.

1. Istnieją dwa rodzaje dziedziczenia

  • Testamentowe – to sytuacja, gdy zmarły zostawia testament, w którym wyraźnie wskazuje, kto będzie spadkobiercą
  • Ustawowe - w tym przypadku nie ma testamentu. Jest on nieważny lub spadkodawca odrzucił spadek i dziedziczy się zgodnie z więzami rodzinnymi określonymi przepisami prawa.

Kolejność dziedziczenia ustawowego prezentuje się następująco:

  • Małżonek oraz dzieci spadkodawcy, a w dalszej kolejności potomkowie dziecka, które nie dożyło otwarcia spadku.
  • Jeżeli spadkodawca nie ma zstępnych: małżonek spadkodawcy, rodzice spadkodawcy lub – jeżeli chociaż jeden rodzic nie dożył otwarcia spadku – rodzeństwo spadkodawcy zamiast tego rodzica.
  • W miejsce zmarłego rodzeństwa o spadek ubiegać się mogą jego dzieci. Jeśli brak jakichkolwiek wcześniej wymienionych spadkobierców, to dziedziczyć mogą dziadkowie, a jeśli któryś z dziadków nie dożyje, to jego zstępni.
  • W dalszej kolejności dziedziczą pasierbowie (dzieci małżonka spadkodawcy), a w ostatniej grupie dziedziczących mieści się gmina, w której mieszkał spadkodawca przed śmiercią albo Skarb Państwa.
  • W miejsce zmarłego rodzeństwa o spadek ubiegać się mogą jego dzieci. Jeśli brak jakichkolwiek spadkobierców z wcześniejszych grup, to dziedziczyć mogą dziadkowie, a jeśli któryś z dziadków nie dożyje, to jego zstępni.
Jak być Lannisterem i ZAWSZE spłacać swoje długi?

Jak być Lannisterem i zawsze spłacać swoje długi?

„Gra o tron” - to dla wielu serial, który można postawić obok „Twin Peaks” czy „Breaking Bad”. Zbliża się 7 sezon „Gry o tron”, a my... poruszamy ten temat na swój, finansowy sposób :)

  • W dalszej kolejności dziedziczą pasierbowie (dzieci małżonka spadkodawcy), a w ostatniej grupie dziedziczących mieści się gmina, w której mieszkał spadkodawca przed śmiercią albo Skarb Państwa.

2. Dwa sposoby przyjęcia spadku

Przyjąć spadek można również na dwa sposoby. Przyjęcie spadku wprost oznacza, że spadkobiorca przyjmuje go bez żadnych modyfikacji. Jeśli taki spadek obciążony jest długiem, spadkobiorca musi pokryć wszelkie zobowiązania z nim związane. Spadek z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że zobowiązania zmarłego przechodzą na spadkobiorcę jedynie do wysokości aktywów.

Przykład: dziedziczysz mieszkanie, które jest warte 300 tys. złotych, a wysokość długu to 350 tys. W takim przypadku wierzyciel będzie mógł żądać zapłaty długu wynoszącego 300 tys. złotych.

3. Istotą spadku są nie tylko pieniądze oraz rzeczy, ale również zobowiązania finansowe

Spadek to nie tylko majątek, ale też i obowiązki majątkowe. Oznacza to, że spadkiem można nazwać nie tylko samochód, dom (lub wszelkie przedmioty mające wartość finansową), ale również niespłacone raty, opłaty za media itp. Oznacza to, że przyjmując spadek, przejmujemy również wszelkie zadłużenia z nim związane.

4. Spadek można przyjąć lub go odrzucić

Aby przyjąć lub odrzucić spadek spadkobierca musi złożyć przed sądem lub przed notariuszem oświadczenie, że wyrzeka się spadku. Na złożenie tego oświadczenia spadkobierca ma czas wynoszący 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku, w przeciwnym razie spadek „z urzędu” przechodzi na dziedziczącego. Od 2015 r. obowiązują korzystniejsze warunki dla tych, którzy nie zdążyli złożyć oświadczenia w terminie.

Wcześniej spadkobierca dziedziczył wprost, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności, dzisiaj jest to spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Warto pilnować terminów, bo przekroczenie ich może wiązać się z szeregiem żmudnych ustaleń i czasochłonnych wyjaśnień.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation