4 dowody na to, że bycie w związku się opłaca!

Są dwie strony medalu. Związek przynosi czasami ulgę domowemu budżetowi, a niekiedy jest powodem bycia poniżej zera na koncie. Czy bycie w związku się opłaca? Oto przykłady sytuacji, kiedy we dwoje jest nie tylko raźniej, ale i opłacalniej.

4 dowody na to, że bycie w związku się opłaca!

Ostatnio pisaliśmy, czemu niekiedy taniej jest być samemu. Tamten artykuł został napisany z perspektywy radosnych singli, którzy przyjęli samotniczy i samowystarczalny styl życia. Teraz ugryźmy temat z drugiej strony. Popytaliśmy osoby będące w związku, czy postrzegają to jako możliwość podreperowania budżetu.

1. Zdrowy związek, pełny portfel

Bycie w związku wcale nie zwiększa kosztów podstawowych potrzeb – mówi Mateusz, który mieszka z dziewczyną od 5 lat. Uważa, że zdrowy, oparty na szczerości, ale też i obopólnych ustaleniach związek nie sprawia, że nagle wydajemy więcej.

Ktoś, kto wkracza w związek, nie staje się automatycznie osobą, która jest zmuszona spożywać więcej lub mniej albo decydować się na rozrywki, które są dla niego kosztowne. Oczywiście kiedy mówimy o zdrowym związku.

W przeciwieństwie do tego, co uważają zatwardziałe singielki i single – związek wcale nie musi zmieniać ludzkich przyzwyczajeń.

2. Jeden pokój, jeden samochód

Para może wynająć jeden pokój, który w innym przypadku mógłby zostać wynajęty przez singla. Dzielenie łóżka i tej samej „przestrzeni życiowej” nie jest nieznośne, gdy partnerzy czują się gotowi na taki krok.

- Tak czy siak widywaliśmy się z Julką od 5 do 7 dni w tygodniu, a po roku znajomości praktycznie codziennie sypiałem u niej na stancji. Logiczniej było więc wynająć wspólnie jej pokój i podzielić koszty na dwoje – dodaje Mateusz.

Jak zarobić na swoim weselu?

Jak zarobić na swoim weselu?

Wesele to impreza, którą zapamiętamy do końca życia. Słynie również z tego, że nieźle „suszy” kieszenie. Czy można w jakiś sposób zarobić na ślubie?

Podobnie jest z samochodem. Jeśli potrafimy obejść się bez niego, to w porządku, ale jeśli dobrze rozplanujemy trasę podróży do – na przykład – pracy, jeden samochód w zupełności wystarczy.

3. Złotówka tu, złotówka tam, czyli randkowanie

Poprzednio zauważyliśmy, że randkowanie i wspólne wychodzenie na miasto to wydatek za wydatkiem. Herbata kosztuje od 5 do 10 złotych, kino 30, a na butelkę dobrego wina wydać możesz i 100 złotych. Nasza porada brzmiała wtedy: więc nie randkuj! Dotyczyła ona jednak sytuacji, gdy randkowanie zupełnie Cię nie interesuje i wolisz po prostu być sam.

Jeśli by się nad tym mocniej zastanowić, to lepsze od rezygnacji z randkowania jest rozpoczęcie związku. Czemu? 

Osoby w związku porzucają po prostu wspólnie spędzają czas. Jeśli mają to być „budżetowe” wyjścia, to nic w tym złego - ważne, że razem. Sedno tkwi we wzajemnym poszanowaniu swojego smaku, gustu, zainteresowań i głębokości kieszeni.

4. Koszt wychowania dziecka

Jak wspomnieliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów, aż 200 tys. złotych może kosztować wychowanie jednego dziecka w Polsce, a koszt wychowania dwójki potomków to od 317 tysięcy do 368 tysięcy złotych. Oznacza to, że niezależnie, czy wychowujesz dziecko samotnie, czy w parze – koszt jest taki sam.

Może za jakiś czas będziemy żyli w świecie, w którym sklepy z akcesoriami dziecięcymi etykietowane będą informacją „dla samotnie wychowujących rodziców – 50% zniżki!”. Ale póki co - to czysta fantazja. Łatwiej wychowuje się dziecko z kimś, mimo że oczywiście wiele rodziców wykonuje wspaniale swoją pracę rodzicielską w pojedynkę.

Ważne są miłość, komunikacja i porozumienie

Brzmi to jak banał wyjęty z parapsychologicznego poradnika udanego pożycia, ale – o dziwo – w przypadku finansów i planowana budżetu ma to sens. Chodzi o komunikację. Wyrzucanie pieniędzy w błoto często bierze się z braku ważnych dla obu stron ustaleń i niewkładania sił w „dostrojenie się” do drugiej osoby.

Trudno o idealne rozwiązanie, ale przy komunikacji i racjonalnym podejściu związek może być bardzo zdrowy dla Twojego życia finansowego.

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation