Kto to jest żyrant? [słowniczek]

Gwarancja spłaty kredytu to dla banku absolutna podstawa. Kim jest żyrant i dlaczego banki niekiedy wymagają takiej osoby?

Kto to jest żyrant? [słowniczek]

Żyrant to nazwa potoczna, bo oficjalna nazwa to poręczyciel.

Najprościej mówiąc: żyrant to osoba, która zobowiązuje się spłacić kredyt za inną osobę, jeśli ona nie ma takiej możliwości. 

 

Żyrant – kogo prosić o pomoc?

Najlepiej jeśli żyrantem zostanie osoba z bliskiej rodziny lub przyjaciel. Poręczyciel powinien mieć stabilną sytuację finansową, aby mógł pomóc w razie problemów ze spłatą kredytu.

 

PPL_2red.png

Chcesz płacić mniej za kredyt?

Dowiedz się, jak to zrobić, poprawiając swoją ocenę kredytową. W darmowym poradniku Akademii FinAi nasi eksperci wyjaśniają tajniki tańszych ofert kredytowych!

 

Czy warto zostać żyrantem?

Odpowiedź na pytanie czy warto zostać poręczycielem jest bardzo trudna. Czasem bank żąda poręczenia ewentualnej spłaty kredytu przez kogoś innego. Szczególnie dotyczy to osób ze słabą historią kredytową. Często zdarza się, że obowiązki spłaty kredytu przechodzą na żyranta, co jest dla niego sytuacją bardzo niekomfortową.

Przed podjęciem decyzji o byciu żyrantem, warto dokładnie przeanalizować sytuację. Ważna jest wysokość kredytu, a także możliwości finansowe nie tylko swoje, ale przede wszystkim głównego kredytobiorcy.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation