Czym jest oprocentowanie zmienne? [słowniczek]

Bank podczas udzielania kredytu oferuje jeden z dwóch rodzajów oprocentowania. Oprocentowanie stałe pozwala obliczyć łączną kwotę odsetek już na początku. A czym jest oprocentowanie zmienne?

Co to jest oprocentowanie zmienne? [słowniczek]
Oprocentowanie zmienne, jak sama nazwa wskazuje, może się zmienić w czasie spłacania kredytu. Taki rodzaj oprocentowania zależny jest od rynkowego poziomu stóp procentowych. Podczas zaciągania kredytu nie znamy całkowitej kwoty, którą będziemy musieli spłacić.

Zmienne oprocentowanie podlega zmianom zależnym od rynkowego poziomu stóp procentowych i stosowane jest najczęściej podczas zawierania kredytów długoterminowych. Bank zabezpiecza się na wypadek zmian rynkowych, które np. w czasie 25 lat spłacania kredytu mogą być znaczące.

 

Kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy – czym się różnią?

Kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy – czym się różnią?

Czyli: lepiej na dłużej czy na krócej?

 

Krótko mówiąc: jeśli zdecydujesz się na pożyczenie dużej kwoty, prawdopodobnie bank zaproponuje Ci oprocentowanie zmienne. Zależnie od sytuacji rynkowej, finalnie możesz zapłacić więcej lub mniej, niż przewidywałeś na początku.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation