Co to jest zadatek? [słowniczek]

Co charakteryzuje tę formę przedpłaty?

Co to jest zadatek? [słowniczek]

Wykonanie usługi często uwarunkowane jest przedpłatą, a jedną z jej form jest zadatek. Często błędnie utożsamiany jest z zaliczką, jednak to coś innego. Czym jest zadatek?

Zadatek to jedna z form przedpłaty. Osoba, która wpłaci zadatek na wykonanie jakiegoś dzieła, w razie niewykonania usługi przez wykonawcę, może otrzymać dwukrotność wpłaconej stawki. Jeśli osoba która dała zadatek wycofa się z zakupu czy zlecenia, sprzedawca nie musi zwracać zadatku. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała, chyba że nie jest to możliwe – wtedy podlega zwrotowi.

Przykładowo: osoba wpłacająca zadatek w wysokości 100zł na kupno roweru może otrzymać 200zł zwrotu, jeśli usługodawca zdecyduje się go jednak nie sprzedawać.

 

Wielki konkurs FinAi! Oszczędzanie przez rymowanie – uczymy dzieci oszczędzania!

Zgarnij jedną z ponad 60 nagród!

"Oszczędzanie przez rymowanie"! Weź udział w naszym konkursie z nagrodami! Wymyśl rymowankę dla najmłodszych i wygraj nowoczesny tablet Samsung Galaxy Tab!

 

Podsumowując: zadatek nie jest zaliczką. Nie jest on preferowaną formą przedpłaty przez wykonawców, gdyż w razie niewywiązania się z umowy, są oni zobowiązani zapłacić dwukrotność otrzymanej przez klienta stawki. Gdy umowa zostanie rozwiązana bez winy żadnej ze stron, zadatek zostanie zwrócony.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation