Co to jest stawka referencyjna? [słowniczek]

Czym jest stawka referencyjna i dlaczego ma tak duży wpływ na oprocentowanie kredytu?

Co to jest stawka referencyjna? [słowniczek]
Stawka referencyjna to jedna z dwóch części mających wpływ na oprocentowanie kredytu. Jest to stopa procentowa, który służy do wyznaczania oprocentowania kredytu. 

 

PPL_2red.png

Chcesz płacić mniej za kredyt?

Dowiedz się, jak to zrobić, poprawiając swoją ocenę kredytową. W darmowym poradniku Akademii FinAi nasi eksperci wyjaśniają tajniki tańszych ofert kredytowych!

 

Najczęściej stawką referencyjną są rynkowe stopy procentowe, np. WIBOR, LIBOR i EURIBOR. WIBOR to wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym. Jeśli weźmiesz kredyt w złotówkach, to stawką bazową będzie WIBOR. WIBOR to wskaźnik, który określa średnia cenę, po jakiej bank kupuje pieniądze. Czasami też bank jako stawkę referencyjną traktuje stopę lombardową NBP. Jeśli stopa bazowa maleje, zmniejsza się także oprocentowanie kredytu, a kredytobiorca płaci niższe odsetki.

Oprócz stawki referencyjnej, na wysokość oprocentowania wpływa także marża banku.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation