Co to jest ROR? [słowniczek]

ROR to skrót od „Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy”.

Co to jest ROR?
Skrótem ROR określamy standardowe konta osobiste – te, na które z reguły pracodawcy wypłacają Ci pensje i te, którymi płacisz w sklepie.

ROR-a może założyć każda osoba fizyczna. Od momentu założenia takiego konta powinny się na niej regularnie pojawiać nowe środki – w innym wypadku większość banków będzie naliczać opłaty. Jeśli korzystasz z konta aktywnie (masz regularne przelewy, robisz transakcje kartą, itp.), to banki naliczą mniejsze opłaty lub w ogóle z nich zrezygnują.

 

Co to jest ROR?

Co to jest ROR? [słowniczek]

Co to jest ROR? Czy każdy może go założyć?

 

Do takiego konta możesz, ale nie musisz zamawiać karty debetowej, umożliwiającej np. płacenie w sklepach. Będziesz mógł wtedy korzystać z ROR-a, ale w ograniczonym zakresie (np. zamiast w bankomacie, wypłacisz pieniądze w oddziale banku).

Banki oferują też limity w kontach, zwane „debetami”. Oznacza to, że możesz wypłacić więcej środków, niż masz na koncie. Jeśli masz taki limit, bank w zamian wymaga od Ciebie regularnych, comiesięcznych przelewów na konto, w określonej przez bank wysokości. Ale z tych wpłat możesz później normalnie korzystać.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation