Co to jest lokata? [słowniczek]

Zastanawiasz się czy założenie lokaty do dobry sposób na ulokowanie swoich pieniędzy? Sprawdź, czy taki sposób oszczędzania Ci się opłaci.

Co to jest lokata? [słowniczek]
Lokata służy do zachowania naszych pieniędzy w banku na konkretny czas, np. 12 miesięcy. Wraz z ich wpłaceniem, rosną odsetki wynikające z oprocentowania, dzięki czemu będziemy mogli wypłacić większą sumę od tej wpłaconej.

 

Pieniądze możesz umieścić na lokacie tylko wtedy, kiedy ją zakładasz. Pobrać je możesz w dowolnej chwili, jednak zaleca się, by robić to tylko po jej zakończeniu. W innym razie, bank zmniejszy lub całkowicie usunie naliczone i należące do Ciebie odsetki. W takim przypadku odzyskasz tylko to, co wpłaciłeś.

Na lokatę najlepiej wpłacić sporą kwotę, która przez czas jej trwania urośnie dzięki odsetkom naliczanym na Twoją korzyść. Trzeba tylko poczekać do jej zakończenia, nie wypłacając wcześniej pieniędzy z lokaty.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation