Ranking najtańszych kredytów na wakacje nad polskim morzem [CZERWIEC 2018]

W czerwcu sprawdzamy, gdzie nasz potencjalny kredytobiorca Maciek powinien szukać najtańszego kredytu na 6 tysięcy złotych, gdyby chciał wyjechać ze swoimi córkami nad morze.

Najtańszy kredyt na wakacje nad polskim morzem [CZERWIEC 2018]

Żeby wysłać do wszystkich banków to samo pytanie, stworzyliśmy potencjalnego kredytobiorcę. To Maciek – wdowiec, który ma 45 lat i wychowuje dwie córki przed 13. rokiem życia. Jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, ma wykształcenie średnie, a jego dochód miesięczny wynosi 4 tysiące złotych netto. Nie spłaca żadnych kredytów, ma za to kartę kredytową z limitem 10 tysięcy złotych.

Założyliśmy, że w tym roku Maciek ma zamiar odpocząć ze swoimi córkami w Kołobrzegu, w butikowym hotelu Mona Lisa***, oddalonym pięć minut spacerem od plaży. W ofercie dostępnej na portalu Travelist.pl ma do dyspozycji spa, kryty basen, saunę, śniadania i obiadokolacje w cenie. Dwa tygodnie pobytu w tym miejscu kosztowałyby go 6000 zł i  o taką kwotę zapytaliśmy banki. Maciek chciałby spłacać kredyt przez 18 miesięcy w równych ratach i nie decyduje się na wykupienie ubezpieczenia.

 
Źródło: Shutterstock

Odpowiedzi na pytanie o kredyt na 6 tysięcy złotych udzieliło nam 15 działających w Polsce banków: Alior Bank, Bank Pocztowy, Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni WBK, Citi Handlowy, eurobank, Getin Bank, Inbank, ING Bank Śląski, Raiffeisen Polbank, Bank Millennium, Nest Bank, Pekao SA, PKO Bank Polski i Plus Bank.

Które kredyty na wakacje nad polskim morzem okazały się najtańsze?

Pełny ranking obejmujący oferty wszystkich banków, razem z ocenami FinAi, możesz zobaczyć TUTAJ. 
 • Podium otwiera Plus Bank z całkowitym kosztem kredytu w wysokości 432,12 zł. Maciek spłacałby miesięcznie 357,34 zł. Kredyt miałby oprocentowanie w wysokości 8,90% przy RRSO wynoszącym 9,27%.

 • Drugie miejsce przypadło Bankowi Citi Handlowemu z całkowitym kosztem kredytu 436,05 zł. Kredytobiorca, który zdecydowałby się na tę ofertę, spłacałby ratę w wysokości 358,00 zł. To niecałe dwa złote więcej niż ofercie z pierwszego miejsca. Także różnica w oprocentowaniu jest niewielka – w Banku Citi Handlowym wynosi ono 9% (RRSO jest natomiast równe 9,35%).

 • Trzecie miejsce należy do Inbanku z całkowitym kosztem kredytu 442,11 zł. Różnica między ratą w Inbanku a ratą w Plus Banku wynosi 56 groszy – w banku z trzeciego miejsca trzeba spłacać miesięcznie 357,90 zł. Oferta jest oprocentowana na wysokość 8,99%, przy RRSO równym 9,52%.

 • W rankingu tylko trzy banki z pierwszego miejsca oferują zerową prowizję, a całkowity koszt kredytów wynosi w nich mniej niż 500 zł. 

 • Kredyt z zerowym oprocentowaniem proponują Maćkowi dwa banki: Nest Bank (6. miejsce) i Getin Bank (12. miejsce)

Kredyt z najmniejszą liczbą formalności

Dla każdego kredytobiorcy liczy się to, żeby oszczędzić nie tylko koszty kredytu, ale i czas, dlatego sprawdziliśmy, które banki oczekują jak najmniejszej liczby formalności. Okazuje się, że w Raiffeisen Polbanku, Inbanku, Nest Banku, Banku Zachodnim WBK, Alior Banku i eurobanku wystarczy mieć dowód osobisty, żeby zaciągnąć kredyt. Co więcej, można zrobić to przez internet.

Dowód wystarczyłby też w Pekao SA, Getin Banku i PKO BP, ale Maciek musiałby odwiedzić placówkę banku. 

Źródło: Shutterstock

Kredyt najlepszy do wcześniejszej spłaty

A co, gdyby Maciek wiedział, że będzie miał możliwość wcześniejszej spłaty kredytu? Gdzie wtedy opłacałoby mu się wziąć kredyt?

 • W przypadku spłaty kredytu po 9 miesiącach zamiast po 18 najbardziej opłacałoby się wziąć kredyt w Plus Banku - pierwsze miejsce rankingu pozostaje zatem bez zmian. Maciek poniósłby wtedy całkowity koszt kredytu równy 315,52 zł.

 • Niecałe trzy złote więcej zapłaciłby w Inbanku, który wskoczył na drugie miejsce: koszt w momencie wcześniejszej spłaty wynosi 318,75 zł.

 • O jedno oczko niżej znalazł się Citi Handlowy z kosztem w momencie wcześniejszej spłaty wynoszącym 319,11 zł.

 • Tylko w tych trzech bankach kredytobiorca zapłaciłby przy wcześniejszej spłacie mniej niż 400 zł za swój kredyt.

Bank  Koszt w momencie wcześniejszej spłaty
1. Plus Bank 315,52 zł
2. Inbank 318,75 zł
3. Bank Citi Handlowy 319,11 zł
4. Bank Millennium 400,52 zł
5. Bank Zachodni WBK 500,28 zł
6. Raiffeisen Polbank 515,60 zł
7. Alior Bank 526,17 zł
8. Nest Bank 593,41 zł
9. PKO Bank Polski 650,61 zł
10. eurobank 702,23 zł
11. Bank Pocztowy 722,46 zł
12. Bank Ochrony Środowiska 770,28 zł
13. ING Bank Śląski 823,62 zł
14. Pekao SA 832,28 zł
15. Getin Bank 899,76 zł

 

 


Źródło: Shutterstock

Wisienki na torcie  

Na koniec przyjrzeliśmy się, na jakie inne promocje w bankach może liczyć kredytobiorca.

 • PKO BP proponuje, że przy spłacie kredytu w 9 ratach oprocentowanie i prowizja wyniosłyby po 0,99% (RRSO równe 3,46%). Kredytobiorca mógłby też skorzystać z wakacji kredytowych do 3 miesięcy.
 • Natomiast w Alior Banku obowiązuje „Pożyczka dla Duetów”, w której współkredytobiorcy mogą zaciągnąć kredyt, nawet jeśli nie są w żaden sposób spokrewnieni i nie mają wspólnego gospodarstwa. 
Przypominamy, że nasz ranking to sytuacja teoretyczna – to, że banki mogą zaoferować dany kredyt konsumentowi, nie oznacza, że na pewno to zrobią.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation