Ranking kredytów na laptopa – wybierz najlepszy kredyt [KWIECIEŃ 2018]

Nasz marcowy ranking kredytów do 4 tysięcy złotych dotyczył smartfonów. Tym razem bierzemy na warsztat oferty dotyczące kredytu na laptopa. Zapytaliśmy o nie banki i na podstawie ich odpowiedzi stworzyliśmy nasz kwietniowy ranking najtańszych kredytów na laptopa.

Ranking kredytów na laptopa – wybierz najlepszy kredyt [KWIECIEŃ 2018]

Nasz kwietniowy ranking stworzyliśmy wspólnie z serwisem Sprzedajemy.pl. To największy bezpłatny serwis ogłoszeniowy w Polsce, odwiedzany przez ponad 7 milionów użytkowników miesięcznie.

Z dostępnych w serwisie ogłoszeń wybraliśmy laptopa HP Pavilion 15-cc502nw. Sprzedawca twierdzi, że sprzęt jest w stanie idealnym, i chce go sprzedać za 2550 złotych. Zaokrągliliśmy tę sumę do 2600 złotych.


Źródło: Sprzedajemy.pl

Odpowiedzi na pytanie o kredyt na laptopa otrzymaliśmy od 14 działających w Polsce banków. Wzięliśmy je wszystkie pod uwagę. Odpowiedzi nadesłały następujące instytucje: BZ WBK, BGŻ BNP Paribas, PKO Bank Polski, Bank Ochrony Środowiska, ING Bank Śląski, Bank Pocztowy, City Handlowy, Alior Bank, eurobank, Raiffeisen Polbank, Bank Pekao, Plus Bank, Inbank oraz Nest Bank.

Ponieważ nasz ranking to symulacja kredytu – musieliśmy stworzyć potencjalnego kredytobiorcę, zainteresowanego wyżej wspomnianym laptopem. Jest nim Tomek.

Kim jest nasz kredytobiorca?

Liczba członków gospodarstwa domowego: 1 (Tomek mieszka sam)

Wiek: 26 lat

Forma zatrudnienia: umowa o dzieło

Wykształcenie: wyższe

Dochód: 5000 zł netto

Zobowiązania finansowe: karta kredytowa z limitem 12 000 zł

Jaki kredyt chce wziąć Tomek?

Wysokość kredytu: 2600 zł

Liczba rat/miesięcy: 12

Ubezpieczenie: brak

Które kredyty okazały się najtańsze?

W kategorii „najtańszy kredyt na laptopa” zdecydowanie wygrała oferta nadesłana przez Raiffeisen Polbank. Tomek zapłaciłby tu nie tylko najniższą comiesięczną ratę (chociaż w tym wypadku różnica między pierwszym a drugim miejscem jest groszowa), ale zapłaciłby też zdecydowanie najmniej za cały kredyt. A to dzięki zerowemu oprocentowaniu.

Ze wszystkich banków jedynie Raiffeisen Polbank i Plus Bank zaoferowały taki kredyt z zerowym oprocentowaniem.

• Tomek mógłby wziąć kredyt na laptopa w Raiffeisen Polbank, okazując jedynie dowód osobisty. Nie musiałby też stawiać się osobiście w oddziale – wszystko mógłby załatwić przez internet.

Na drugim miejscu znalazła się oferta Banku Pekao SA. Tu również udało się zejść z całkowitym kosztem kredytu poniżej 100 złotych (dokładnie: 85,14 zł). Ta oferta związana jest jednak z dodatkowymi formalnościami: Tomek musiałby pojawić się w oddziale osobiście oraz donieść zaświadczenia o zatrudnieniu i o dochodach.

• Oferta Pekao SA to jedna z trzech ofert (obok Citi Handlowego i Inbanku), które zakładają całkowity brak prowizji.

• Jedynie w ofertach Raiffeisen Polbank i Pekao SA całkowity koszt kredytu wyniósł mniej niż 100 złotych.

Podium zamyka oferta Citi Handlowego, ze zdecydowanie wyższym całkowitym kosztem kredytu (128,90 zł), wysokością raty (227 zł), oprocentowaniem (9,00%) i RRSO (9,33%). Jednak tu liczba formalności jest mniejsza niż w przypadku Pekao SA – wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach (zaświadczenie od pracodawcy, wyciąg z rachunku z wpływami wynagrodzenia z 3 miesięcy lub PIT).

Jak wspomnieliśmy wcześniej: oferta Citi Handlowego to kredyt bez prowizji. Maksymalny okres kredytowania w ofercie pożyczki online bez prowizji to 24 miesiące. Nowy klient może też zdecydować się na tę ofertę całkowicie przez internet.

Poniżej skrócona tabela z pierwszymi dziesięcioma miejscami w kategorii kredytów na laptopa: 

 Bank

Wysokość raty

RRSO

Całkowity koszt kredytu

 1. Raiffeisen Polbank
223,17 zł
5,63%
77,74 zł 
 2. Pekao SA
223,76 zł
6,14% 
85,14 zł 
3. Citi Handlowy *
227,00 zł 
9,33% 
128,90 zł 
4. Inbank
227,51 zł 
9,53% 
130,16 zł 
5. Plus Bank **
235,25 zł 
16,30% 
223,02 zł 
6. Nest Bank
237,93 zł 
19,11% 
255,64 zł 
7. eurobank
238,26 zł 
19,41% 
259,11 zł 
8. Alior Bank
238,79 zł 
19,81% 
265,43 zł 
9. PKO Bank Polski
239,30 zł 
20,39% 
272,39 zł 
10. Bank Pocztowy
243,75 zł
21,02% 
324,97 zł 

Sprawdziliśmy też, czy banki stawiałyby jakieś dodatkowe wymagania naszemu kredytobiorcy:
* Maksymalny okres kredytowania w ofercie pożyczki online bez prowizji to 24 miesiące.
** Wymagany wyciąg z rachunku bankowego za ostatnie 3 miesiące. 

Gdzie najmniej formalności?

Wszystkie nadesłane od banków oferty przeanalizowaliśmy pod kątem najmniejszej liczby formalności. Najbardziej przyjaznymi pod tym względem okazały się: Raiffeisen Polbank, Inbank i Nest Bank, które wymagają od klientów jedynie okazania dowodu tożsamości. Nie trzeba nawet odwiedzać oddziału ani donosić zaświadczeń o zarobkach.

„Wisienki na torcie”

Sprawdziliśmy też, które banki oferują w kwietniu najciekawsze promocje lub oferty specjalne.

Alior Bank – w ramach promocji „Pożyczka Dwuosobowa" można zaciągnąć kredyt z dowolną bliską osobą, nie musi to być współmałżonek ani krewny.

Nest Bank – możliwa przerwa w spłacie  –  pod warunkiem wykupienia pakietu usług dodatkowych.

eurobank – dostępne wakacje kredytowe: „Wypożyczka”.

Bank Pekao – karencja w spłacie kapitału i odsetek (dla umów podpisanych w kwietniu pierwsza rata w lipcu).

PKO Bank Polski –przy spłacie kredytu w 9 ratach oprocentowanie i prowizja wyniosą po 0,99% (RRSO 3,46%).

Pełny ranking kredytów w formacie PDF, który dodatkowo  zawiera informacje m.in. na temat oprocentowania czy prowizji, znajdziesz pod tym linkiem.

 


Przypominamy, że nasz ranking to sytuacja teoretyczna – to, że banki mogą zaoferować dany kredyt konsumentowi, nie oznacza, że na pewno to zrobią.

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation