Uważaj! Klienci banku znowu na celowniku hakerów!

Ten wirus jest szczególnie niebezpieczny dla użytkowników smartfonów, bo można go nieumyślnie pobrać w z oficjalnej strony sklepu Google i skutecznie podszywa się pod inne aplikacje. Jak nie paść ofiarą kradzieży danych?

Uważaj! Klienci banku znowu na celowniku hakerów!

Program działający na systemie Android służy nie tylko wyłudzeniu danych, ale może tez przejąć kontrolę nad telefonem – taką informację możemy przeczytać dzisiaj na stronie mBanku. Złośliwe oprogramowanie służy do wykradania danych nie tylko we wspomnianym banku, ale również w innych.

Jak to działa? Wirus uruchamia na telefonie „nakładkę”, która udaje właściwą aplikację mobilną.

Na tym jednak jego możliwości się nie kończą, wirus może bowiem… podsłuchiwać rozmowy telefoniczne i samemu wysyłać wiadomości SMS celem autoryzacji! Czyni to więc klientów banku podatnymi nie tylko utratę ważnych danych, ale również pieniędzy.

Jak nie paść ofiarą hakerów?

Zainfekowane zostały pliki w sklepie Google Play, więc należy czytać opinie innych użytkowników, zanim zainstaluje się jakąkolwiek nową aplikację. Jeśli okaże się, że nasz telefon już ma wgranego wirusa, trzeba czym prędzej przywrócić ustawienia fabryczne.

Przypomnijmy

O bezpieczeństwie oraz ochronie danych już pisaliśmy we wcześniejszych artykułach. Warto przypomnieć, że bank podczas logowania do aplikacji mobilnej nigdy:

  • nie prosi o podanie danych osobowych;
  • nie wymaga podania telekodu;
  • nie prosi o aktywację usług lub zwrot środków;
  • nie wysyła na telefon komórkowy żadnych certyfikatów bezpieczeństwa lub innych aplikacji do zainstalowania;
  • nie prosi o wykonanie przelewów testowych;
  • nie wysyła do klientów wiadomości e-mail zawierających link do logowania do serwisu transakcyjnego!

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation